BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Game Of Thrones Aktörü Google ile Grönland’ı Belgeliyor

Game Of Thrones Aktörü Google ile Grönland’ı Belgeliyor

Game Of Thrones Aktörü Google ile Grönland’ı Belgeliyor

Tüm Dünya'nın uydudan çekilmiş fotoğraflarının kolayca görünebildiği Google Earth, Google Harita Kaydı seçeneğiyle de kullanıcılara konumlarını göstermek açısından işletmelere büyük fayda sağlamaktadır. Grönland'ın değişen manzarasını ve küresel ısınmanın etkisini göstermek amacıyla, Game of Thrones'un yıldızlarından Nikolaj Coster-Waldau ve Google Street View ekibinin ortak çalışmasını sizlerle paylaşmak isteriz.

Her geçen yıl, küresel ısınma sebebiyle gezegenimiz genelinde yüksek sıcaklıklar görmeye devam ediyoruz. Küresel ısınma etkisiyle Grönland, Dünya'da başka hiçbir yerde olmadığı kadar hızlı bir şekilde değişiyor. İklim değişiklerinin etkileri ile deniz buzu erir ve buzullar çökerdikçe, bir zamanlar buzla kaplı olan yerler artık çorak arazilerdir.

Geçen yılın sonlarında Google Haritalar ekibi Grönland'ın sokak görünümü görüntülerini almak için bir maceraya çıkmıştı. Küresel ısınma, istatistikler, bilimsel raporlar ve grafikler üzerinde konuşuluyor ancak bu görüntüler Grönland'daki köklü değişiklikleri anlatma konusunda çok daha etkili olacak gibi duruyor. Ekibin ilk durağı sadece 27 nüfuslu, parlak renkli evler ve koyunlarla bezeli tepeleriyle Grönland'ın en pastorel köylerinden biri olan Igaliku. Yüzyıllar boyunca yaşamlarını avcılık üzerine sürdüren Inuit halklarının yaşam biçimleri, kıymetli madenlerin keşfi ve eriyen buzulları sebebiyle çarpıcı bir şekilde bozulmuş. İgaliku-Köyü-Google-Haritalar Grönland, buzullarına ek olarak ayrıca kaplıcaları ile de biliniyor. Uunartoq Adası'ndaki jeotermal kaynaklar, buzdağları ve yükselen karla kaplı dağ manzarasıyla Nikolaj Coster-Waldau'nun en sevdiği yerlerden biri. Ekibin son durağı, dünyadaki ikinci en büyük buzul tabakasının denize dökülmekte olduğu görkemli buzul örtüsü Qoorog Fiyordu. Bu buz tabakası, her yıl okyanusa 300 milyar ton buz dökerek artmaktadır. Bu erime, önemli kıyı eko sistemlerine, yerel gıda ve su kaynaklarına zarar veriyor ve deniz seviyesinin yükselmesine sebep oluyor. Beached_Wales_Google-Street Sizler de Google Earth uygulamasını kullanarak, yerinizden kalkmadan kıtalar arası yolculuk yapabilir, yepyeni sokaklar keşfedebilirsiniz. Kaynak: blog.google

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap