BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Facebook Duvar Yazılarının %95 ine Markalar Tarafından Yanıt Verilmiyor!

Facebook Duvar Yazılarının %95 ine Markalar Tarafından Yanıt Verilmiyor!

Firmaların sosyal medya ile ilgili detaylı bir strateji geliştirmelerini, kriz durumlarında nasıl davranacaklarını önceden planlamaları gerektiğini sürekli olarak blogumuzda paylaşıyoruz. Sosyal medyanın geleneksel medyadan belki de en büyük farkı, erişilme hızı. Yaptığınız bir hata 5 dakika içinde dünyanın dört bir yanına ulaşmış olabiliyor ve eğer müdahale etmezseniz, uzun yıllar boyunca emek verdiğiniz markanız 10 dakika içinde yok olabiliyor. Sadece firmalar değil elbette; kişiler, ülkeler ve hatta hükümetler bile sosyal medyanın sağladığı iletişim hızından ve etki gücünden olumlu ya da olumsuz nasibini alabiliyor. Sosyal medya ya da online iletişim olmadan şimdiki halimizden çok daha düşük bir farkındalık eşiğimiz olacaktı kuşkusuz. Çünkü televizyon ve gazete yolu ile haber alma hızımız, Twitter ya da Facebook yolu ile haber alma hızımızdan çok daha düşük. Şirketler ve kurumlar bu iletişim hızını kendi leyhlerine çevirmeliler. Çünkü artık hitap ettikleri sadece tüketiciler değil, kendi markalarına hayran bir topluluğu. Yıllarca tüketiciler marka ile ya e-mail ya da telefon yolu ile iletişim kurmuştu. Müşteri o an bir sorun yaşıyorsa, telefonda ya da e-mail ile yanıtını alır konu kapanırdı. Ama şimdi durum çok daha farklı. Facebook sayfanızdaki bir kullanıcının problemine yapıcı bir çözüm sunamazsanız, onunla ağız dalaşına girer tüketicinize kötü davranırsanız o cümleler sadece Facebook duvarınızda kalmayacaktır. Buna emin olun! Firmaların çoğu sosyal medyada nasıl davranacağını, ne yapacağını tam olarak bilmiyor. Kesinlikle çok dikkatli olmalılar. Birçok kurumun Facebook duvarları dışarıya kapalı. Bu sayede hayranlarının onlara kötü yorumlar yapamayacaklarını düşünüyorlar. Oysa amaç, şeffaf olmak ve daha fazla kişi ile iletişime geçerek marka bilinirliğini olumlamak. Socialbakers.com’un araştırmasına göre firmaların sadece%5’i Facebook duvarlarındaki müşteri şikayetlerine ve sorularına yanıt veriyor.

Eğer gerçekten sosyal medyada olmak istiyorsanız sosyal olun. Kibri bir kenara bırakın ve müşterilerinizle iletişime geçin ve onlarla birlikte eğlenin. Sosyal medyada görünürlüğünüzü artırmak için sizi, 27 Ekim'de gerçekleşecek olan İzmir Gediz Üniversitesi Konferans Salonu'ndaki etkinliğimize davet ediyoruz. (Bkz: Sosyal Medya Eğitimi)

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap