BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • 2018'de Instagram Performansınızı Artırın

2018'de Instagram Performansınızı Artırın

2018'de Instagram Performansınızı Artırın

En hızlı büyüyen sosyal ağ olma özelliği taşıyan, aktif kullanıcı sayısını son 12 ayda 600 milyondan 800 milyona kadar yükselten ve Hikayeler bölümünde günlük 300 milyon aktif kullanıcıya ulaşan Instagram’a, 2018'de daha fazla mı odaklanmak istiyorsunuz? Öyleyse, Instagram’ı en iyi şekilde kullanmanızı sağlayacak 5 ipucuna birlikte göz atalım.

Etkin Hashtag Kullanımı

Hashtag'lar (konu etiketleri) Instagram’daki erişiminizi genişletmenin en etkili yollarından biridir. Her bir paylaşım başına 30 hashtag ekleyebilirsiniz. Üstelik Aralık ayından itibaren Instagram kullanıcıları profillerle birlikte belirli hashtag'ları takip edebiliyorlar.  Bu noktada nasıl harekete geçebilirsiniz?

Hashtag'lar yeni kitlelere ulaşmanın ve marka mesajınızı hedef kitlenize ulaştırmanın etkili bir yoludur. Instagram belirli bir hashtag'ı kaç kişinin izlediğini gösteren bir liste sunmuyor ancak her kullanıcının profilinde bulunan Takip sekmesinin altında konu etiketleri listeleniyor. Hedef kitlenize ulaşmak için sizi takip eden kişileri gözden geçirin ve bu kullanıcıların takip ettiği alakalı etiketler listesini derleyin. Biraz zaman ayırmanız gerekse de bu sürecin sonunda takipçileriniz takip ettiği ortak konu etiketlerini görecek böylece erişiminizi en üst düzeye çıkartacak doğru noktayı bulmuş olacaksınız.

Ayrıca hedef kitlenizi büyük etkinlikler özelinde oluşturacağınız bir hashtag'i takip etmeye teşvik ederek etkinliğinizin kapsamını ve katılımı geliştirebilirsiniz. Etkinliğinize katılamayan kullanıcılar bu konu etiketi aracılığıyla sizin ve katılımcıların içeriklerini takip edebilir.

Instagram ayrıca, arama sonuçlarında ilgili etiketleri arama hacmiyle birlikte paylaşıyor. Bu da hashtag stratejinizi daha kolay optimize etmeye yardımcı olacak oldukça değerli bir bilgidir.

Konu etiketleri ile ilgili cevabı aranan bir diğer soru ise, konu etiketlerini açıklama kısmında mı kullanmak gerekir yoksa her bir paylaşım görselinin altındaki ilk yoruma mı yazmak gerekir? Aslına bakarsanız bu konu ile ilgili kesin bir cevap bulunmuyor. Kimileri ilk yoruma hashtag eklemenin paylaşım görsellerini arama sonuçlarında hafif bir gecikmeyle yer aldığını ve erişimi sınırlandırabileceğini öne sürüyor, ancak dediğimiz gibi bu konuda kesin bir bilgi yok.

Bu bilgiler doğrultusunda atılacak en doğru adım hedef kitleniz tarafından kullanılan konu etiketlerini araştırmak (yalnızca en popüler olanları değil) ve daha sonra bunları kendi paylaşımlarınızda kullanmak olacaktır.

Doğrudan Mesajların Önemi

Mevcut ve potansiyel müşterilerinize direkt mesaj yoluyla ulaşmak hala biraz karmaşık bir yol olsa da her geçen gün daha çok kullanıcı marka sayfalarıyla etkileşime giriyor. Direkt mesajlar birçok kullanıcı tarafından kişisel bağlantı için kullanılan bir kanal olarak görünüyor. Dolayısıyla markalar kullanıcıların gelen kutularında her zaman hoş karşılanmayabilir. Nitekim Instagram'ın verileri, kullanıcıların Direkt Mesajların %85’ini aynı 3 arkadaşa yolladığını açıklıyor.

Direkt Mesajlar markalar için net bir şekilde tanımlanmış bir yol olmasa da direkt mesajların artan kullanımı, hedef kitlenizle kuracağınız etkileşimlerin doğrudan bağlantı aracıyla birleştirmek için bir fırsat olduğuna işaret ediyor ve ölçülü bir şekilde yapıldığında, kitlenizle olan bağlantıları artırma fırsatı var.

Bu bilgiler ışığında mevcut ve potansiyel müşterilerinize mesaj atmak yerine onlardan gelen mesajları en hızlı ve en etkili şekilde cevaplamak güvenli bir yol olacaktır.

Hikayeler

İşletmeniz için Instagram'ı kullanmayı planlıyorsanız, Hikayeler bölümünü atlamamalısınız. Hikayeler geçen yılın Ocak ayında 150 milyon olan günlük kullanıcı sayısını Kasım ayında 300 milyona kadar çıkartarak ikiye katladı. Dahası Instagram, Hikayeler Arşivi ve Öne Çıkanlar fonksiyonlarını da profillere ekleyerek Hikayeler bölümünün değerini yükseltti. Bu yeni araçlar, kullanıcıların Hikayeler içeriğini süresiz olarak profillerinde tutmalarına ve yeni bir bölüm halinde görüntülemelerine olanak tanıyarak kullanımlarını en üst düzeye çıkarıyor.

Öne Çıkanlar markalar için özellikle yararlı olacak çünkü ürün veya hizmetinizle ilgili hikayeleri profilinizde 24 saat kısıtlaması olmadan dilediğiniz süre boyunca yayınlamanızı sağlıyor. 

Görsel Kompozisyon ve Tutarlılık

Instagram son 12 ayda eklediği yepyeni özelliklerle çok değişmiş olsa da yine de görsel bir mecra olduğuna dikkat etmek önemlidir. Bu doğrultuda paylaştığınız görsellerin kompozisyonu ve yayın sırasındaki görsel tutarlılığını göz önünde bulundurmanızı öneririz.

Net bir görsel stratejiye sahip olmak ayakta kalmanın anahtarıdır. Örneğin, Oreo'nun Instagram hesabına bakın; kolayca tanımlanabilen görseller, kullanıcıların ana sayfasında kolayca öne çıkabilecek bir stile sahip.

Yaratıcı görsellere ve mükemmel kompozisyona odaklanmak, Instagram performansınızı artıracaktır. Hikayeler gibi daha yeni araçlara odaklanmak cazip olsa da görsel bir yaklaşımı göz önünde tutmak mutlak başarının anahtarıdır.

Instagram Canlı Yayınları

Instagram'ın canlı yayın özelliğini kullanmak, görünürlüğü artırmak için harika bir yol olabilir. 2016 yılının sonlarına doğru eklenen Instagram'ın canlı yayın özelliği yavaş yavaş gelişti ve Instagram bu özelliği daha cazip hale getirmek için yenilikler ve seçenekler eklemeye devam ediyor.  

Canlı yayınlarla ilgili riskler olmasına rağmen, hem kullanıcı yayınlarında göründüğü hem de ana sayfada hikayeler bölümünün en başına yerleştiği için hedef kitlenizin sizi görebilmesi için önemli bir fırsattır. İyi kullanıldığında, Instagram Canlı Yayınları pazarlama stratejinize önemli bir katkı sağlayabilir.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap