BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • 2013’te Veda, 2014 te Selam Eden Teknolojiler

2013’te Veda, 2014 te Selam Eden Teknolojiler

2013’te Veda, 2014 te Selam Eden Teknolojiler

Gelişen ve değişen teknoloji ile kendini var eden kitle iletişim araçları hayatımızda geniş yer ediniyor. Uzağı yakın eden, araştırmalarımızda, ödevlerimizde, kişisel hobilerimizi geliştirmede bize yardımcı olan bu araçlara bir yenisi eklenirken gelişmelere ayak uyduramayan, tutunamayan ürünlere de veda ediyoruz. Yeni bir yıla girdiğimiz şu günlerde AdresGezgini olarak 2013 yılında veda edip 2014'te hayatımıza katacağımız programları ve araçları sizin için araştırdık.

Yıllarca hayatımızda olan ve artık kullanamayacağımızı öğrendiğimizde içimizi burkan 2013'te veda ettiğimiz ürünler:

Google Reader

google readerRSS beslemelerini pratik olarak takip etmeye imkan sağlayan Google Reader, Google tarafından oluşturulmuş web tabanlı pratik bir uygulamadır. Google hesabınızla giriş yapabildiğiniz uygulama diğer RSS uygulamalarından farklı olarak ögelerinize yıldız ekleme, web üzerinden paylaşma gibi imkanlar da sunmaktaydı. Google, mart ayında Google Reader'ı kapatacağını duyurdu. 2005 yılında açılan Google Reader kullanıcıların tepkisine rağmen Temmuz 2013'te kapatıldı.

Winamp

winampNullsoft adına tescilli dijital müzik oynatıcı Winamp bilgisayar kullanıcılarının aşina olduğu bir çoklu ortam oynatısıdır. 1999'da Nullsoft'un AOL tarafından satın alınmasıyla Winamp da AOL bünyesine katılmıştı. Kullanıcıların isteklerine göre kişiselleştirilmesiyle de dikkat çeken Winamp'ın 20 Aralık 2013'te kapatılacağı duyuruldu.

Altavista

Dünyadaki ilk arama motoru olan Altavista'nın ilk olarak sadece internet üzerindeki dosyalara erişiminin sağlanması düşünülmekteydi. Sonrasında arama motoru olarak faaliyet gösterdi. Çeşitli strateji hatalarından dolayı pazardaki üstünlüğünü Google'a kaptıran Altavista popülaritesini kaybettiği için 2013 yılında Yahoo tarafından kapatıldı.

Google Checkout

2006 yılında Google tarafından faaliyete sokulan ve Paypal gibi internet üzerinden para transferi yapılmasına imkan sağlayan bir web servisidir. Kredi kartı bilgileri ile Google Checkout kullanan tüm sitelerden alışveriş yapılması sağlanmaktaydı. 2011 yılında Google Wallet ile daha güvenli bir ödeme sistemi kurulmuş, Google Checkout'un 2013'te kapatılacağı duyurulmuştur.

2014'te Hayatımıza Girecek Yeni Teknolojiler

2013'te birçok ürüne veda ederken 2014'te hayatımıza girerek etkisini gösterecek, yeni teknolojilerden bazıları ise şöyle;

Google Glass: Giyinilebilir teknoloji içinde yer alan gözlükler yeni yılda en çok konuşulan ürünler arasında yerini alacak.

glass_1

Dünyada büyük bir heyecanla beklenen Google Glass, canlı video çekimlerini anında paylaşabiliyor ve gideceğiniz yeri, yön bildirerek tarif edebiliyor. Ayrıca Google Glass ile konuşarak arama yapmak ve istediğiniz bilgilere anında ulaşmak mümkün. Gözlüklerin tasarımı da özellikleri kadar ilgi çekiyor. Hafif bir ürün olarak tasarlanan gözlüklerin oldukça sağlam olduğu vurgulanıyor.

Giyinilebilir teknolojinin en gerçekçi ürünlerinden biri olarak sunulan gözlükler 2014'te satışa sunulacak.

Apple iWatch: 2013 yılındaki ana teknoloji konularından biri olan akıllı saatler, yeni yılda da konuşulmaya devam edecek. Apple'ın akıllı saati olan iWatch'un, cep telefonu ile senkronize olabilecek bazı uygulamaları içereceği söyleniyor.

iwatch

iWatch ile ilgili söylentilerden biri ise kadın ve erkek versiyonlarının farklı boyutlarda olacağı.

Apple'ın gizlilik politikası nedeniyle akıllı saat hakkında pek bilgiye ulaşılamasa da, 2014 yılında kullanıcıların hizmetine sunulacağı düşünülüyor.

Samsung Galaxy S5

Akıllı telefon pazarında en çok tercih edilen serilerden biri Galaxy S serisinin yeni modeli S5'in yeni yılın bahar aylarında satışa sunulacağı bekleniyor. Her modelinde yeni bir özellikle karşımıza çıkan Samsung'un, S5'te performansını daha da yükselteceği öngörülüyor. Pil ömrü olarak ise S5'in daha güçlü olacağı düşünülüyor.

2014'te hayatımıza girecek ve belki de günlük yaşantımızı büyük ölçüde etkileyecek olan bu yeni teknolojiler 2013'te vazgeçmek zorunda olduklarımız kadar teknoloji dünyasına damga vuracak mı bilemiyoruz ama sinyallerini görüyoruz. Denemeye değer.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap