BLOG

 • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
 • Blog
 • Google’ın Sosyal Arama Özelliği Google Social Search

Google’ın Sosyal Arama Özelliği Google Social Search

Google’ın Sosyal Arama Özelliği Google Social Search

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında Google resmi blogunda da duyurulan ve Beta olarak kullanıma açılan Google Social Search, sosyal ağlarda bulunan arkadaşlarınızla çevrimiçi olarak iletişim kurmanıza ve içeriği keşfetmenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Bu Google ürünü, arkadaşlarınızdan ve yakın çevrenizden gelen içeriğin tanımadığınız kişiler tarafından paylaşılan içerikten daha uygun ve güvenilir olması gerçeğine dayanarak yayına hazırlanmıştır. Örneğin, bir film eleştirmeninin ya da bir uzmanın incelediği ve önerdiği film faydalıdır. Ama en yakın arkadaşınızın izlediği ve önerdiği film diğerinden daha iyi olabilir. Arkadaşınıza güvenirsiniz ve onun zevkleri ile kendi zevklerinizin paralel düzeyde olduğunu bilirsiniz.

Google Social Search ile arkadaşlarınızın ya da yakın çevrenizin ve bağlantılarınızın ne yaptığını, hangi içeriği paylaştığını ya da hangi web sitelerini ve blogları takip ettiğini görebilirsiniz. Google Picasa ve Flickr yardımı ile arkadaşlarınızın fotoğrafları içinden arama gerçekleştirebilirsiniz.

google-social-search

Google Social Search Nasıl Bir İçeriğe Sahiptir?

Sosyal ağların giderek daha fazla kişi tarafından ilgi görmesi, Google’ın sosyal bir internet yaratma isteğini gerçekleştirmesini hızlandırmaktadır. Bu sebepten Google arama sonuçlarını sosyal ağlarla etkileşimli bir hale getirmek için çalışmaktadır. Örneğin, Google’ giriş yaptığınızda, belirli bir anahtar kelime için yaptığınız arama sorgulaması ile arama sonuçları sayfasının en altında “sosyal çevrenizdeki insanlardan sonuçlar” ibaresi yer aldığını ve bu anahtar kelime için sosyal ağlardan gelen arama sonuçlarını göreceksiniz. Google Social Search’te gösterilen tüm içerik Google ve diğer arama motorlarınca ulaşılabilen uygunlukta bilgilerin yer aldığı çevrimiçi içeriktir. Bu sayede sosyal çevrenizden gelen içerik dikkat çekici noktalarla kişiselleştirilmiş bir arama deneyimi sağlar.

Google Social Search ile görebileceğiniz bazı içerik türleri ise şu şekildedir:

 • Web siteleri, bloglar, açık profiller ve Google profili bulunan arkadaşlarınızın paylaştığı içerikler
 • Twitter, Facebook ya da Friendfeed gibi sitelerde yer alan profillerin durum güncellemeleri, web içerikleri ya da Google profillerde görünen linkler
 • Google Reader aboneliklerinizden gelen ilgili makaleler

Sosyal Çevre Nedir?

Sosyal çevreniz aslında sizin internet üzerinde oluşturduğunuz bağlantılarınızın bulunduğu iletişim gruplarınızdır. Örneğin,

 • Gmail ya da Gtalk sohbet listeniz
 • Google kişilerde kayıtlı bulunan arkadaş, aile ve iş arkadaşları gruplarınız
 • Twitter, Friendfeed gibi sosyal ağlarda takip ettiğiniz kişiler
 • Google profilinizde ya da Google Buzz’da bulunan bağlantılarınız
 • Google Reader’da takip ettiğiniz blog yazarları
 • Sosyal ağlarda takip ettiğiniz kişilerin bağlantılar (Eğer Twitter’da bir arkadaşınız varsa ve o 5 kişiyi takip ediyorsa bu 5 kişi artık sizin de sosyal çevrenizde bulunur.)

Google Social Search’e Katılmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Google Social Search’de yer almak için öncelikle bir Google hesabınızın olması gerekir. Bu hesabınız ile bir Google profili oluşturmalı ve yer aldığınız sosyal ağları bu profile tanımlamalısınız. Google Profili, Google ürünlerini kullanırken kendinizi diğer kullanıcılara tanıtma şeklinizdir. Twitter, Friendfeed, Flickr ve Picasso gibi sosyal sitelerdeki profillerinizi Google’a tanıttıktan hemen sonra Google Social Circle Page’i ziyaret ederek profilinizi düzenleyebilir, arkadaşlarınızı ekleyebilir veya katılmaları için davet edebilirsiniz.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap