BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • 2012 Sosyal Medya Pazarlama Raporu Analizi

2012 Sosyal Medya Pazarlama Raporu Analizi

2012 Sosyal Medya Pazarlama Raporu Analizi

Social Media Examiner her yıl olduğu gibi bu yıl da sosyal medya pazarlama raporunu yayınladı. Raporda 2012 yılına ait güncel veriler, sosyal medya pazarlamanın kim tarafından, ne için, nerede, ne zaman ve neden kullanıldığına dair bilgiler yer alıyor. Bu çalışma 3.800’den fazla pazarlamacı ile sosyal medyanın şirketlerinin büyümesindeki ve pazarlanmasındaki rolü üzerine yapılan incelemeler ve anket çalışmaları neticesinde oluşmuş.

Katılımcıların çoğu Amerika’dan, fakat Kanada, İngiltere ve Avusturalya gibi ülkelerden de ankete katılım sağlanmış. Sosyal medyayı pazarlama stratejilerine dahil eden B2B firmaların oranı %51, B2C ise %49 olarak katılım göstermiş.

Raporda önce çıkan noktalar ise şu şekilde:

• Sosyal medyanın pazarlamada kullanımı: Anket çalışması pazarlamacıların sosyal medyayı işletmeleri için kullanıp kullanmadığını anlamaya yönelik sorularla başlıyor. Aşağıdaki grafikte de anlaşılacağa üzere “işletmeniz için sosyal medya kullanıyor musunuz?” sorusuna verilen yanıtların %94’ü “evet” sadece %6’sı “hayır” olmuş.

Diğer grafikte ise sosyal medyanın işletmeler için önemi üzerine. Katılımcıların %50’si sosyal medyanın işletmeleri için önemli olduğunu düşünüyor.

sosyal-medya-pazarlama

• Sosyal medyada geçirilen zaman: Raporda ankete katılanların sosyal medyada geçirdikleri zamana da yer verilmiş. Yaş ve deneyim değişkenler arasında yer alıyor.

sosyal-medya-zaman

• Sosyal medya pazarlamanın faydaları: Bu bölümde pazarlamacılar için sosyal medyanın en temel avantajları sorgulanmış. Ayrıca işletmenin büyüklüğüne ve sosyal medyayı ne kadar zamandır kullandıklarına göre de bir ayarlama yapılmış.

sosyal-medya-faydaları

• Sıklıkla kullanılan sosyal medya siteleri:Elbette ki ilk sırada Facebook yer alıyor. Onu takip eden Twitter ve Linkedin gibi ağların da araştırmaya katılan pazarlamacılar tarafından oldukça fazla rağbet gördüğü açık.

sosyal-medya-siteleri

• Hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istedikleri sosyal ağlar: Bu bölümde pazarlama uzmanlarının bilgi sahibi olmak istedikleri sosyal ağlar hakkında sorular yer alıyor. Buna göre pazarlama uzmanları en fazla Google+ hakkında detaylı bilgi edinmek istemişler.

sosyal-medya-siteleri-2

Her sosyal medya uzmanının incelemesi gereken bu analizler ve daha fazlası için raporu şu adresten edinebilirsiniz.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap