BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Yeni Nesil Pazarlamada Sosyal Medya Uzmanı nın Rolü

Yeni Nesil Pazarlamada Sosyal Medya Uzmanı nın Rolü

Yeni Nesil Pazarlamada Sosyal Medya Uzmanı nın Rolü

Bugünün pazarlamacıları gelenekselden farklı olarak birçok yeni konuya vakıf olmak ve yeni yöntemler geliştirmek durumundadırlar.  Sosyal medya ise bu anlamda kesinlikle görmezden gelinemeyecek bir alan. Ürettiğiniz bir içeriğin ya da gönderdiğiniz bir mesajın sosyal ağlarda hızla yayılması, birçok kullanıcı tarafından paylaşılması ve hedef kitleye anında ulaşabilmesi oldukça olası.

Fakat tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de "sosyal medya" ve  bununla birlikte ortaya çıkan "sosyal medya pazarlama", "sosyal medya uzmanı" gibi kavramlar sıklıkla tartışılmakta. Kimilerine göre sosyal medya aslında hiç bir şeyi değiştirmedi. Ürün ve hizmetlerin tanıtılmasında kullanılan araçlar, web seminerleri ve kampanyalar geçmişte de sıklıkla kullanılmaktaydı.

Bu yargıların aksine aslında sosyal medyanın ortaya çıkışı ile birlikte iletişim alanında bir değişim gerçekleşmiştir ve bu bilgiye erişim noktasındadır. Günümüz internet kullanıcıları, mevcut ürünler ya da hizmetler hakkında geçmişteki alıcılardan daha hızlı ve kolay bir şekilde bilgiye erişim sağlamaktadırlar. Bu bilgi kaynağının temel nedeni ise dünyadaki herhangi bir kişi tarafından erişilebilecek içeriğin yaratımının ücretsiz olmasıdır.

Önceki dönemlerde basılı ve görsel medyada yayınlanacak bilginin yaratılması ve dağıtımı için önemli miktarlarda maddi kaynak gerekiyordu. Fakat günümüzde özellikle sosyal ağların hayatımıza girmesiyle birlikte bu maliyet neredeyse sıfırlandı.

Bunun iki anlamı var:

1) Ürün ve hizmetler hakkındaki temel bilgiyi elde etmek için satıcıya bel bağlamıyoruz. Arama motorları ve sosyal medya takip araçları sayesinde hızlı ve kolay bir şekilde ürün hakkında merak ettiklerimize ulaşabiliyoruz.

2) Bilgiye erişmek için büyük yayıncılara bel bağlamak yerine Google gibi arama motorlarını kullanıyoruz. Google Trends gibi araçlarla en çok aratılan anahtar kelimelere ulaşarak neyin popüler olduğunu tahlil edebiliyoruz.

Başlarda bu “popülerlik” arama motorları tarafından popülerliğin çok basit bir ölçüsü kullanılarak belirleniyordu: bir içerik hakkındaki link sayısı. Şimdi ise, giderek artan bir biçimde sosyal medya dünyasından kriterler içeren bilgiler kullanılarak belirleniyor: bir içeriğin ne sıklıkta paylaşıldığı.

Yeni Nesil Pazarlamada Sosyal Medya Uzmanının Rolü yeni-medya-smu Yukarıda açıkladığım yeni pazarlama sürecinde, sıklıkla tartışılan bir kavram olan sosyal medya uzmanı devreye giriyor. Sosyal medyada markaları temsil eden ve stratejiler geliştiren sosyal medya uzmanları, bir alıcının satınalma sürecindeki tüm uygun noktalarda bilgilerinin ve bakış açılarının farkedilmesini ve dikkate alınmasını sağlamak zorundalar. Etki altına alınmış büyük izleyici kitlelerine toplu mesajlar göndermek yerine, her potansiyel alıcının ihtiyaçlarını ve zamanlamasını anlamak için çalışmak, kim oldukları ve satınalma sürecinin neresinde olduklarına göre yalnızca uygun mesajları iletmek zorundalar. Sosyal medya uzmanları, web aktivitesi ve diğer ipuçlarına dayanarak her bir potansiyel alıcının çevrimiçi davranışını, ya da dijital vücut dilini anlayarak o birey için doğru zamanda eşsiz bir mesaj verme yaklaşımı geliştirmeli, süreç içinde markanın bilinirliğini arttırarak sosyal medya pazarlamasını başarabilmelidirler.
Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap