BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Yeni Nesil Müzik Paylaşım Ağı: Soundcloud

Yeni Nesil Müzik Paylaşım Ağı: Soundcloud

Yeni Nesil Müzik Paylaşım Ağı: Soundcloud

Soundcloud 2007 yılında İngiliz asıllı müzik adamı ve girişimci Alexander Ljung ve Eric Wahlforss tarafından İsveç’in başkenti Stokholm’de kurulmuş bir müzik paylaşım sitesidir. Müzik profesyonellerinin meslektaşları ve arkadaşları ile iletişimde kalmaları , performanslarını paylaşabilmeleri adına yaratılan SoundCloud yaratıcıları Alexander Ljung  ve Eric Wahlforrs tarafından bir haftalık bir karar aşamasının ardından, aynı yıl içinde Berlin’e taşınmıştır. Alexander Ljung’a göre Berlin’e taşınmalarının temel nedeni, Berlin’in Avrupa’nın en iyi müzisyenlerini ve gece klüplerini barındıran bir nevi müzikal silikon vadisi olmasıydı.

1.000.000’u aşkın üye sayısıyla kısa sürede birçok müzik paylaşım sitesi ile yarışır hale gelen  Soundcloud; Web 2.0 yani ikinci nesil internet hizmeti üzerinden müzik ve sesleri ücretsiz olarak dinlemeye, indirmeye ya da yüklemeye izin vermektedir. Soundcloud’a yüklenen müzik dosyasının; ses formatlarından aiff, wave, flac, ogg, mp3 ya da aac’den birine sahip olması gerekmektedir.

Aynı zamanda bir sosyal paylaşım ağı olan Soundcloud içinde bulunan istediğiniz bir şarkıyı dilediğiniz saniyede durdurabiliyor, o bölüm hakkında yorum yapabiliyor ya da açıklama yazabiliyorsunuz. Milyonlarca şarkıya, elektronik müzik arşivine, Dj’lerin setlerine ulaşabilme imkanı sağlayan bu sitenin kaliteli içeriği sayesinde, yakın gelecekte Myspace, Fizy gibi müzik paylaşım ağlarına rakip olması beklenmektedir.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Blog Yorumları

  1. Paylaşım için teşekkürler. Soundcloud'dan müzik indirmenin diğer bir yolu ise http://soundcloudindir.com/ sitesine istediğiniz müziğin adresini girmek yeterli.

  2. Faydalı bir paylaşım. Bilgilendirme için teşekürler, elinize sağlık.

Yorum Yap