BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Geleneksel Reklamları ve Dijital Pazarlama Stratejilerini Bir Arada Kullanmanın Avantajları

Geleneksel Reklamları ve Dijital Pazarlama Stratejilerini Bir Arada Kullanmanın Avantajları

Geleneksel Reklamları ve Dijital Pazarlama Stratejilerini Bir Arada Kullanmanın Avantajları

Yapılan araştırmalar bir çok insanın billboardlarda, broşürlerde ya da tv'de gördükleri ürün ya da firmalar hakkında internet üzerinde araştırma yaptığını kanıtlıyor. Bu sebeple yaptığınız reklam çalışmalarını dijital pazarlama ile desteklemek her iki alanda da kazanmanızı sağlayabilir. Örnek verecek olursak bir halı yıkama firmasının broşür dağıtımı ile reklam yaptığını düşünelim. Müşteri halılarını teslim edeceği firmanın ne şartlarda yıkama yaptığını, hijyenik olup olmadığını incelemek için Google üzerinden firma hakkında araştırma yapmak isteyebilir. Bu noktada firmanın  Google sonuçlarında ulaşılabilir sitesi yok ise harcadığı  broşür maliyeti bu firmaya kazanç sağlamayacaktır. 

 

Geleneksel pazarlamanın maliyeti, işin içine baskı maliyetleri tabela kiraları vb. girdiğinde dijital pazarlamaya oranla fazladır. Dijital pazarlamaya her an her yerde ulaşılabilir. Ayrıca daha düşük maliyetle daha çok potansiyeli olan kişiye ulaşılır. Bununla birlikte yaptığınız reklamın sonucunu net rakamlar halinde gerçek zamanlı olarak ölçümleyebilirsiniz. Reklam verdiğiniz bir billboard un önünden kaç kişinin geçtiğini tahmin edebilirsiniz fakat kaç kişinin reklam içeriğini incelediğini ölçümleyemezsiniz. Bu noktada dijital pazarlama, reklam dönüşlerinizi ölçümlemekte size net veriler sunar. Geleneksel pazarlama mecraları ölçülebilir olmadığı gibi bazı durumlarda asıl hedeflediğimiz kitleye de ulaşmayabilir. Bu noktada kaçırdığınız müşterileri  online mecralarda yakalayabilirsiniz. Aynı zamanda kitlenizin özelliklerine ve isteklerine göre içeriğinizi belirleyebilirsiniz. Örneğin okumayı sevenler için blog üzerinden, izlemeyi sevenler için YouTube üzerinden kitlenize ulaşabilirsiniz. Bu bağlamda dijital pazarlama geleneksel pazarlamaya göre daha çok seçenek sunar. 

 

Geleneksel mecraların erişim oranı yüksek olsa da etkileşim oranı azdır. Tv reklamlarını düşünün, çoğumuz reklamlarda televizyonun sesini kısıyor veya kanalı değiştirmiyor muyuz? Ya da yolda elimize tutuşturulan  her broşürü inceliyor muyuz? Ama internet üzerinden sabah incelediğiniz ürün ile ilgili bir reklam gördüğünüzde yüksek ihtimalle ilginizi çekiyor ve inceliyorsunuzdur. 

 

Tüm bunları ele aldığımızda  dijital pazarlamanın çağımızda daha işlevsel olduğunu görüyoruz. Tabii ki yerel bilinirlik için geleneksel reklamın da faydası göz ardı edilemez. Her ikisini de doğru bir strateji ile kullanarak işletmemiz için faydalı hale getirebiliriz.

 


Kaynak: pazarlamasyon.com

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi Nesli Edindik tarafından yayınlanmıştır.

Nesli Edindik, 1991 yılında Balıkesir'in Erdek ilçesinde doğdu. Erdek Anadolu Lisesi'nde eğitimini tamamladıktan sonra Anadolu Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü'nden mezun oldu.

Yorum Yap