BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • 'Yaşam koçluğu ve NLP, herkesin ihtiyacı olan zengin bilgiler içeriyor.'[Röportaj]

'Yaşam koçluğu ve NLP, herkesin ihtiyacı olan zengin bilgiler içeriyor.'[Röportaj]

'Yaşam koçluğu ve NLP, herkesin ihtiyacı olan zengin bilgiler içeriyor.'[Röportaj]

Bu yazı blog.reklamvermek.com adresinde yayınlanmıştır.

Hayat tempomuz yoğunlaştıkça bireysel konularda destek almaya olan ihtiyacımız günden güne artıyor. İnternetin de yaygınlaşmasıyla bu konuda hizmet veren kişilere rahatlıkla ulaşabiliyoruz. Bu hafta, verdiği hizmeti tanıtmakta interneti etkin bir şekilde kullanan, Yaşam Koçu ve NLP Uzmanı Arzu Bıyıklıoğlu  ile bir röportaj gerçekleştirdik. Bize ayırmış olduğu vakit için kendisine teşekkür ediyoruz.

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Ben sonunda “Seni ne mutlu eder?” sorusuna hiç düşünmeden “ben zaten mutluyum” cevabını verebilmeyi başarmış ve bunu başkalarının da diyebilmesine yardımcı olan, öğrenmeyi, eğlenmeyi, sağlıklı yaşamayı seven, kendini yaşam tarzı olarak gördüğü işine adamış 41 yaşında bir anneyim.

Siz profesyonel bir yaşam koçu ve aynı zamanda NLP uzmanısınız. Peki, nedir yaşam koçluğu ve NLP, sizden dinleyebilir miyiz?

Yaşam koçu öncelikle kişilerin hayatlarının önemli ve temel alanlarında (kariyer, aile, eş, sosyal, sağlık, maddiyat, hobi, spor...) bulundukları noktayı, tatmin seviyelerini tespit etmelerine yardımcı olur. Kişi, kendi durumu ve düşünceleri üzerinde farkındalık yakalarken aynı zamanda kendisine uygun hedefleri, vizyonu ve misyonunu belirler. Yaşam koçu bireyin daha kaliteli, daha dengeli bir yaşam sürebilmesi için profesyonel bir destektir. Farkındalık, motivasyon, denge, harekete geçmek, seçenekleri artırmak, doğru hedef belirlemek, yoldaki engelleri kaldırmak ve arzu edilen sonuca ulaşmak gibi önemli adımlardan geçen kişinin hedefine ulaşması ve yaşam kalitesini artırması çok daha hızlı ve kesindir. Yani koçluk, bir ihtiyaçtır. Koçlar bile kendi aralarında birbirlerinden zaman zaman koçluk alabiliyorlar :)

NLP’yi basitçe anlatmak gerekirse ki böylesine derin bir konuda bu çok zor :) düşünce, duygu, dil kalıpları ve davranışlarımızı değiştirerek yaşamınızdaki istenmeyen sonuçları olumlularıyla değiştirebilme sanatı diyebiliriz. Şu an sizin düşünce şekliniz, tepkileriniz, inançlarınız, konuşmalarınız tüm yaşamınız boyunca öğrenilerek zihninize programlanmıştır. Ve kendi kendine programlanmaya devam etmektedir. NLP bize zihnin nasıl çalıştığını, nasıl öğrendiğini anlamamıza yardımcı olur ve böylece kendi üzerimizde büyük bir farkındalık kazanmamızı sağlar. NLP değişim için güçlü ve sihirli bir değnektir. Ancak herkes kendi sihirli değneğini kullanabilir, bu yetenek de herkeste vardır.

Yaşam koçu olmak için ne gibi eğitimler aldınız?

Uluslararası Yaşam Koçluğu - Kurumsal Koçluk - Öğrenci Koçluğu, NLP Uzmanı ve Eğitmenliği sertifika programlarına katıldım. Ancak bunların dışında, kişisel gelişim alanında daha pek çok eğitime ve çalışmalara katıldım. 18 yıllık kurumsal iş hayatımda ve özel hayatımda edindiğim tecrübeler, deneyimler kişisel olarak yaptığım araştırmalar ve çalışmaların harmanlanmasıyla bütünsel bir NLP Koçluğu yapıyorum. Yaşam Koçluğu bir işten ziyade bir yaşam tarzıdır. Kendiniz üzerinde sürekli çalışarak, sürekli öğrenerek, olumlu yönde değişerek, ilerlediğiniz ve başkalarının da değişimine destek verdiğiniz bir yoldur. Bir Yaşam Koçu başarılı olmak istiyorsa, başkalarının hayatlarında fark yaratmasına destek olmak istiyorsa öncelikle ve sürekli olarak bu farkı kendi hayatında yaratabilmelidir.

Yaşam Koçluğu ve psikologluk toplumda sıklıkla karıştırılan kavramlar. İkisinin arasındaki farkları sizden dinleyebilir miyiz?

Aslında bu çok basit bir fark; psikolojik bir rahatsızlığınız varsa psikoloğa gidersiniz, bakış açınızı değiştirmek, hedefler belirleyip hayallerinizi gerçekleştirmek, hayatınızda bir fark yaratmak isterseniz yaşam koçuna gidersiniz.

Siz daha çok hangi alanlarda eğitimler veriyorsunuz ve insanların hangi problemlerine çözüm bulmaya çalışıyorsunuz?

Aslında belirli bir konu yok, hayatının herhangi bir alanında sürekli aynı tekrarları yaşayan ve artık bu durumu değiştirmek isteyen kişilerle çalışıyorum. Bu bazen ilişkilerdeki memnuniyetsizlik, bazen kariyerdeki mutsuzluk, bazen de özgüven eksikliği olabiliyor. NLP ağırlıklı çalışınca zihin her yerde iş başında olduğu için pek konu sınırlaması da söz konusu olmuyor :) Belki de değişmek isteyen herkes desek doğru bir genelleme yapmış oluruz :)

İşinizde sosyal medyayı kullandığınızı görüyoruz. Sosyal medyayı kullanmaya nasıl karar verdiniz? Ne gibi etkileri oldu bizimle paylaşabilir misiniz?

Koçluk ve NLP, herkesin ihtiyacı olan zengin bilgiler içeriyor. Birebir çalışmalar veya grup çalışmalarıyla çok sınırlı bir kitleye ulaşabiliyorsunuz. Oysa kişisel gelişim alanıyla ilgilenen, kendini değiştirmek, geliştirmek isteyen milyonlarca insan var. Ben düzenli olarak makaleler yazıp bunları hem kendi sitemde hem de milliyet.com.tr’nin sağlık sayfasındaki köşemde paylaşıyorum. Amacım çok daha fazla kişinin sistemden fayda görmesini sağlamak. Zaten bu amacıma uygun olarak “Fark Et, Uygula, Değiş” adında kişisel bir uygulama kitabı yazdım. Bireyler bu kitabı okumakla kalmayacak içinde kendilerine özel hazırlanmış defterlerine uygulamaları 41 gün boyunca yaparak kendi kendilerine seans yapabilme şansını yakalayacaklar.

Koçluk ve NLP bilgilerinin dışında değişim egzersizleri, sağlıklı ve dengeli yaşam için araştırdığım ve deneyimlediğim bilgileri ne kadar çok yerde paylaşırsam o kadar çok destek vermiş olurum. Günümüzde de en hızlı ve en çok kişiye ulaşabilmenizin yolu sosyal medya. Sürekli büyüyen ve çok hızlı şekilde paylaşımların olduğu bir yer. Sosyal medya tüm Türkiye’ye hatta yurtdışında yaşayan Türklerle bile bağlantı kurmamı sağladı. Ve her geçen gün bu ağ kendiliğinde büyümekte…

İşinizi geniş kitlelere ulaştırmada internet reklamları hakkındaki görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?

Bence en iyi reklam, fayda sağlayarak yapılan reklamdır. Ben de yazılarımla kimilerini motive ediyorum, kimilerine farkındalık kazandırıyorum. Hatta hiç tanımadığım insanların hayatlarında sadece yazılarımı takip edip uygulamaları yaparak fark yarattıklarına dair mailler alıyorum. Onları başarılarından dolayı bir kez daha buradan tebrik ediyorum. Bir ürün sattığınızda talep arttıkça daha fazla üretim yaparsınız. Benim kendimi üretme, artırma gibi bir şansım yok :) Ben talep arttıkça daha fazla yazı yazabilir, kitap yazabilirim bunu da sosyal medya aracılığıyla çok daha fazla kişiye ulaştırabilirim. Bu yüzden sosyal medyaya teşekkür ederim :)

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap