BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Yandex Metrica - Şimdi Kullanmaya Başlamanız Gereken SEO Aracı

Yandex Metrica - Şimdi Kullanmaya Başlamanız Gereken SEO Aracı

Yandex Metrica - Şimdi Kullanmaya Başlamanız Gereken SEO Aracı

Google tarafından yönetilen bir dünyada çoğumuzun Yandex hakkında bir fikri yok. Ancak Yandex'deki sıralama, Rusya dışında herhangi bir yerde çalışılan SEO’lar için anlamsız olsa da aslında gerçekten kullanışlı olan mükemmel araçlara sahip. 
Yandex Metrica'da da durum böyle.

Dürüst olmak gerekirse, Yandex Metrica aslında birebir Google Analytics’in eşdeğeri ve hemen hemen aynı temel özellikleri sunuyor. Yine de Yandex Metrica'nın arkasındaki ekip, onu bir sonraki favori SEO aracınız yapacak birkaç benzersiz özellik ile geliyor. Hem de ücretsiz olarak!

WebVisor: Kullanıcı Katılımını Ölçmenin Gerçek Yolu
Beni Yandex Metrica hakkında en çok etkileyen ve deneyimlerimi bu araç vasıtasıyla paylaşmamı sağlayan şey "WebVisor". 
Peki nedir bu WebVisor? Esasen, web sitenizde olup biten her şeyi en son ayrıntısına kadar incelemenizi sağlayan bir oturum kaydedici. Oturum tekrarı, yalnızca kullanıcıların sitenizle olan tüm etkileşimlerini görmenize izin vermekle kalmıyor, aynı zamanda tam olarak oldukları gibi görüntülemesini sağlıyor.

Tıklamaları ve tuş vuruşlarını bile görebildiğiniz bu araçta sitenizin belirli alanları için yapılan tıklamaları kaydedebiliyorsunuz veya bu alanlara kaydı kapatabiliyorsunuz.

Tecrübeleyle sabit, insanların tüm sayfa içeriğinizi tek bir "CTRL + C" hareketiyle nasıl çalabildiğini görmek biraz garip gelse de, diğer yandan, bu tarz şeyler yaşanmadan önce hazırlıklı olduğunuzu düşünün. Çözüm üretmek için hala zamanınız var. 

WebVisor işlevselliği, kullanıcı davranışını analiz etmek gerektiğinde oldukça kullanışlı olabiliyor. Sitenizle ilgili bir sorunla başa çıkmak, kullanıcıların web sitenizle nasıl davrandığını ve etkileşime girdiğini gerçekten görebildiğiniz için çok daha kolay hale geliyor.

Bu şekilde kaydedilen kullanıcı oturumu, size sitenizin navigasyonundaki sorunları veya belirli eksiklikleri gösterebildiğini gibi ayrıca kullanıcıların daha önce hiç düşünmediğiniz sayfalarda bile karşılaştıkları sorunları da görmenizi sağlıyor.

Peki WebVisor Nasıl Çalışır?

WebVisor anasayfasında kullanıma açılmaya hazır bazı yararlı filtreler bulunuyor. Düşündüğünüzde bu araçlarla bazı durumlarda oluşan binlerce ziyaret için kayıtları filtrelemek ve belirli kümeleri analiz edebilmek tam da ihtiyacınız olan şey.

Yandex Metrica Google Analytics’in Yerini Alabilir mi?
Teknik olarak evet. Ancak pratikte Yandex Metrica'nın Yandex üzerinden giriş yapan kullanıcılar için çok iyi çalışmasına rağmen, bir kullanıcıyı web sitenize Google Arama'dan getiren süreci kaydetme konusunda bazı sıkıntılar yaşadığı görülüyor. Bu nedenle, amacınız uluslararası (veya kesinlikle Rus olmayan) bir kitleye sahip bir web sitesini analiz etmekse tavsiyem her ikisini de kullanmanız yönünde olur.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi Pelin Çalışkan tarafından yayınlanmıştır.

Pelin Çalışkan 30 Eylül 1992 yılında Muğla'da doğdu. Ege Üniversitesi İstatistik bölümü mezunu olan Pelin, üniversitenin son senesinde Almancasını da değerlendirerek bir yıllık Erasmus programı dahilinde Almanya’nın Bremen şehrinde bulundu. Daha sonra Essen şehrine taşınarak buradaki Alman enerji devi E.ON'da çalışma fırsatı yakaladı. Almanya'da her zaman bir şansı olduğuna inanarak İzmir'e dönen Pelin, dijitale olan ilgisini işe dönüştürmüş olmaktan mutlu. Fırsat buldukça Muğla'da vakit geçirmeye çalıştığını söyleyen Pelin'in en büyük tutkusu deniz. Seyahat etmenin yanı sıra deniz sporlarıyla ilgilenmekten de oldukça keyif alan Pelin'in son yıllardaki hayallerinden biri Amatör Denizci Belgesi alıp, kendi teknesinin kaptanı olmak.

Yorum Yap