BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Sosyal Medyanın Fırsat Siteleri Üzerindeki Rolü

Sosyal Medyanın Fırsat Siteleri Üzerindeki Rolü

Sizlerle daha önce kişilerin sosyal medyada markaları neden takip ettiği ile ilgili bir infografik paylaşmıştık. Orada dikkatimizi çeken marka takibini teşvik eden şeyin promosyon ve indirimler olduğuydu. Nielsen’in geçtiğimiz günlerde yayınladığı, global çapta yapılan araştırmanın raporunda da açıkça görülüyor ki bir markayı, şirketi ya da ünlü birini Facebook’ta beğenmenin ana nedeni indirimlerden ve sayfaya özel teklifler faydalanmak. Sosyal medyada fırsatlardan faydalanmaya en fazla ilgi Kuzey Amerikalı kullanıcılardan geliyor (%45), onu %34 ile Asya-Pasifik kullanıcıları ve %33 ile Latin Amerikalı kullanıcılar izliyor.

Dünya geneline baktığımızda tüketicilerin sosyal ağlarda marka sayfalarını takip etmelerinin başlıca nedeni indirimlerden ve özel tekliflerden faydalanmakken, 20 yaş altı kullanıcıların ve 55-59 yaş arasındaki kullanıcıların markalara ilgisinin oldukça az olduğunu görüyoruz.

 

Tüketicilerin sosyal medyada indirimlere olan ilgilerinin azaldığı tartışılsa da Nielsen raporu bu algının yanlış olduğunu ve aslında hepimizin indirim sevdiğini gösteriyor. :) Aralarında Avusturya, Brezilya, Fransa ve Almanya gibi ülkelerinde bulunduğu toplam 10 büyük pazarda yapılan araştırmada, internet kullanıcılarının %40’ının fırsat sitelerine düzenli olarak giriş yaptığı belirlendi. Ayrıca Amerika’daki sosyal medya kullanıcılarının %60’ının sosyal ağları kupon ve promosyon elde etmek için ziyaret ettiğini, %23’ünün ise bu ziyaretleri haftalık bir rutine bağladıklarını ortaya koydu.

Sosyal ağlar ve blogları ziyaret edenler ile fırsat sitelerini ziyaret edenler arasında bir karşılaştırma yapıldığında bu iki kategori arasında güçlü bir örtüşme olduğu görülüyor. Eylül ayı boyunda sosyal ağ ve blog kullanıcılarının %43’ü fırsat sitelerini de ziyaret etmiş. Ayrıca, Facebook kullanıcılarının %44’ü ve Twitter kullanıcılarının %63’ü de fırsat sitelerini incelemişler. Aslına bakarsanız, e-mail ve arama motorlarından sonra Facebook fırsat sitelerine trafik çekmekte en büyük kaynak. Özellikle tatil sezonunda tüketiciler bedava ya da indirimli teklif arayışına giriyorlar. Fırsat sitelerinin otel-tatil fırsatları sosyal medya üzerinden çok fazla trafik alıyor.

Sizce de öyle değil mi?

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap