BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Sosyal Medya da Cinsiyet Göstergeleri

Sosyal Medya da Cinsiyet Göstergeleri

IAB Türkiye tarafından geçtiğimiz aylarda yapılan internet ölçümleme araştırması, internette, özellikle son yıllarda sıklıkla tartışılan sosyal medyada cinsiyet farklılıklarını gözler önüne seriyor. Yaklaşık 30 milyon Türk internet kullanıcısının %57'sini erkekler oluştururken %43'lük dilimde kadınlar yer alıyor.

Araştırmaya göre Türk erkekleri interneti daha çok haber okumak, futbol haberlerini takip etmek ve güncel kalmak için kullanıyor. İnterneti kullananların %69’u her gün veya haftada bir kaç kez interneti kullanıyor, %44’ü gazete ve haberleri internetten takip ediyor, %31’i internetten oyun oynuyor. Sosyal medyayı kullanan 9,3 milyon Türk erkeğinin 8,3 milyonu arkadaşlarıyla haberleşmek için, 4,3 milyonu ise blog ve forumlarda yer almak için sosyal medyadalar. 11 milyon düzenli kullanıcının 9,3 milyonu evden  internete bağlanırken 3,2 milyonu işten bağlanıyor. 1,9 milyon kişiyse internet kafeleri tercih ediyor.

Araştırmaya göre kadınlar gerçek hayatta olduğu gibi internette de oldukça sosyaller. Sosyal paylaşım ağlarını kullanan 7.4 milyon kadının yüzde 43’ü öğrenci, yüzde 32’si çalışan, yüzde 24’ü ise evde olan kadınlar. Kadınlar sosyal medyayı en çok arkadaşları ile haberleşmek için kullanıyor. Kendilerine zaman kazandıracak çözümler bulmak ve danışmak için de internet sitelerini, blog ve forumları takip ediyorlar. Türkiye’de internet kullanan kadınların yüzde 38’i gazeteleri ve haberleri internetten izliyor, yüzde 29’u interneten dizi ve film izliyor. Araştırmaya bulguları gösteriyor ki kadınların yüzde 29’luk ağırlığa sahip 12-24 yaş aralığında. Bu da yakın gelecekte kadınların, kendi yaşlarındaki erkekleri gerek internette geçirilen zaman gerekse online alışveriş açısından geride bırakacağına işaret ediyor.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap