BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Makine Öğrenmesi ile Anlamlı Diyalog Üretebilen Genel Amaçlı Chatbot Uygulaması

Makine Öğrenmesi ile Anlamlı Diyalog Üretebilen Genel Amaçlı Chatbot Uygulaması

Makine Öğrenmesi ile Anlamlı Diyalog Üretebilen Genel Amaçlı Chatbot Uygulaması

Merhabalar, AdresGezgini olarak Mart 2017 yılından bu yana faaliyette olan Ar-Ge merkezimiz bünyesinde makine öğrenmesi, derin öğrenme ve yapay zeka uygulamaları alanlarında sayısız projeyi başarıyla gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Bu blog yazısında sizlere araştırma mühendisi olarak görev yaptığım, TÜBİTAK-TEYDEB-1501 desteği kapsamında 18 ay süre ile desteklenmiş olan “Makine Öğrenmesi ile Anlamlı Diyalog Üretebilecek Genel Amaçlı Chatbot Uygulaması” projesinin dijital reklamcılık konusunda size nasıl destek olabileceği hakkında bilgi vermek istiyorum. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte Dünyanın her yerinde, bir hizmet yada ürün hakkında anlık olarak daha detaylı bilgi alabilmek isteyen kullanıcılar tarafından web sitelerinde yer alan sohbet uygulamalarının kullanımı giderek artmaktadır. Türkçe dilinde bu konuda hizmet veren çözümlerin yetersiz olması nedeni ile bu proje çalışmasına başladık. AdresGezgini olarak bünyemizde müşteri hizmetleri konusunda tecrübemiz, ihtiyacımız olan veri setini üretme aşamasında bizim için çok verimli bir kaynak oldu. Veri ön işleme, ayıklama, veri seti oluşturma aşamalarını tamamladık. Araştırdığımız yapay zeka temelli Ar-Ge yöntemlerini uygulamaya koyulduk. Makine öğrenmesinden derin öğrenmeye, derin öğrenmeden hibrit yapay zeka algoritmalarına kadar uzayan geniş bir yelpaze çerçevesinde elde ettiğimiz sonuçlar sayesinde proje hedeflerimizden güzel sonuçlar elde ettik. Yaptığımız demo çalışmalarının sonuçlanması ile Temmuz 2021 tarihinde sona erecek projemizin çıktısı olan sohbet ara yüzü ve yapay zeka tabanlı sohbet botlarının çarpıcı birkaç özelliğinden bahsetmek istiyorum:

  • Önceden oluşturduğumuz cevaplar ve soru tiplerini kullanarak, yapay zeka modeli eğitilirken karşılaşmadığı sorular için anlamlı cevaplar verebilen bir yapı ortaya çıkmıştır.
  • Müşterileriniz, siz ve hizmetleriniz hakkında bilgi almak istediğinde, sizin tarafınızdan özenle hazırlanmış olan detaylı cevaplar ile karşılaşmış olacak ve kısa bir görüşme ile elde edebileceğinden daha fazla bilgiye kısa sürede ulaşmış olacaktır.
  • Bir müşteri temsilcisi ile gerçekleştirebileceğiniz iş ve işlemlerin çoğunu chatbotlar ile gerçekleştirmek mümkün olduğundan, kesintisiz hizmet veren bir iş modeli oluşturabilmeniz mümkün olacaktır.
  • Görüşme analitikleri sayesinde müşterilerinizin en çok sorduğu soruları görme şansınız olur ve böylece operasyonlarınızı, kampanyalarınızı buna göre şekillendirebilirsiniz.
  • Ürettiğiniz chatbotu adbot olarak başka sitelerde reklam vermek ve ürününüzün tanıtımını yapmak için kullanabilirsiniz. Böylelikle sadece kendi web sitenizde değil, birçok web sayfasında etkileşimler oluşturmanız mümkün olur.

Chatbotlar, artan internet kullanımı ile kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayacak sayıda insan ile etkileşime girmeleri mümkün olmadığından ötürü kaçınılmaz bir şekilde hayatımızda ve şirket kültürlerimizde yer edineceklerdir. Bu süreçte, etkili bir iletişim yönetimi modeli oluşturan şirketler ve kurumlar, kurumsal performanslarını arttırarak rekabette öne çıkacaklardır. AdresGezgini Ar-Ge olarak bizimle iletişime geçmeniz halinde Chatbot hizmetlerimiz hakkında sizleri daha detaylı bilgilendirebiliriz. Beta test aşamasında olduğumuz şu sıralarda ürünümüzü deneyimlemenizi tavsiye ederiz. 

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi Emre Taşar tarafından yayınlanmıştır.

Davut Emre TAŞAR, 1986 yılında İzmir'de doğmuştur. Celal Bayar Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden mezun olan Emre, Karabük Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans, Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Yüksek Lisans öğrencisidir. Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü-Enerji Teknolojileri ve Ege Üniversitesi İnşaat Mühendisliği-Yapı anabilim dallarından da 12 adet yüksek lisans dersi almış ve başarı ile tamamlamıştır. C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı ve Bina/Sanayi Enerji yöneticisi'dir. 2010 yılından 2015 yılına kadar Serbest İnşaat Mühendisi olarak çalışmıştır. 2015 yılından 2020 yılının Temmuz ayına kadar da Kamer Kentsel Dön. Mim. Müh. İnş. A.Ş.'nin yönetim kurulu başkanlığı görevini yürütmüştür. 2019 Yılında yazılım sektörüne olan ilgisi sonucu aldığı 22 adet sertifika sonrasında kariyerine bu alanda devam etmektedir. Yapay Zeka, Derin Öğrenme, Kuantum Kodlama konularıyla ilgilenmektedir. Amatör olarak resim yapmakta ve piyano çalmaktadır.

Yorum Yap