BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Sosyal Medya Stratejinizi Oluşturmadan Önce Kendinize Bu Soruları Sorun

Sosyal Medya Stratejinizi Oluşturmadan Önce Kendinize Bu Soruları Sorun

Sosyal Medya Stratejinizi Oluşturmadan Önce Kendinize Bu Soruları Sorun

Sosyal medya bir pazarlama aracı olarak görüldüğünde oldukça güçlü etkileri olduğu tartışılmaz. Fakat pazarlamadan ne anladığınızla ilgili değişkenler söz konusu. Eğer sadece kampanya, indirim paylaşıyorsanız ama kullanıcılarınız sizinle iletişime geçmek istiyorsa o zaman hata yapıyor olabilirsiniz. O yüzden öncelikle bir pazarlama stratejisine ve iletişim planına ihtiyacınız var. Bu planı oluşturmak çok zor değil, sadece hangi soruları soracağınızı bilin yeter.

Neyi başarmak istiyorum?

Sosyal medyada sadece “var olmak” için var olmak anlamsız çünkü herkes kolayca sosyal medya hesabı açabilir. Önemli olan o araçları bir amaç çerçevesinde yönetmek. Facebook hayranlarınızla ne yapmak istiyorsunuz? Satışlarınızı arttırmayı mı amaçlıyorsunuz, müşteri ilişkilerinizi mi yönetmek istiyorsunuz, yeni bağlantılar – iş ilişkileri mi oluşturmak istiyorsunuz ya da sadece etkileşim yaratmak mı istiyorsunuz? Önce bu sorulara yanıt vermeniz gerekiyor. Veremiyorsanız o zaman bir strateji geliştirmeniz pek mümkün değil. Stratejiniz yoksa devam etmek için bir hedefiniz de yoktur ve sosyal medya hesaplarınızı bir süre sonra istemeden de olsa ölüme terk edersiniz. Bunun olmaması için hedefinizi belirleyin.

Kiminle iletişime geçeceğim?

İletişime geçeceğiniz kişi aslında doğrudan hedef kitlenizde olan kişidir. Hedef kitlenizi belirlerken önce firmanızın hangi sektörde hizmet verdiğini, ürün ya da hizmetinizi satın alan kişilerin kimler olduğunu iyi bilmelisiniz. Müşterileriniz iş adamları mı, alışverişkolikler mi, pazarlamacılar mı, ev hanımları mı ya da akıllı telefon kullanıcıları mı?

Sosyal medya ile tüm dünyadan milyonlarca insana aynı anda ulaşabilirsiniz ama önemli olan bu kişilerden hangilerinin sizinle ilgilendiğidir. Dolayısıyla önce hedef kitlenizdeki kullanıcıları belirleyin.

Hangi sosyal ağları kullanmalıyım?

Hedef kitlenizi belirledikten sonra bu kullanıcıların hangi ağları kullandığını bilmelisiniz. Birçok işletme sosyal medyayı Facebook’tan ibaret sanıyor. Çünkü bütün dünyada en çok kullanıcıya sahip sosyal medya ağı Facebook. Fakat burada yer alan kullanıcılar sizin hedefinizde olmayabilir. Belki de forumlarda, sözlüklerde ya da bloglarda vakit geçirmeniz ve stratejinizi o yönde geliştirmeniz gerekiyordur. Sosyal ağları iyi tanıyın ve hedef kitlenize uygun çözümler üretin.

Ne kadar zaman ayırmalıyım?

Sosyal medyaya yatırım yapan birçok şirketin cevaplamakta en çok zorlandıkları sorulardan biridir zamalama. Modern dünyada çalışma programları her zamankinden daha yoğun ve küçük işletmeler için konuşursak, sosyal medya pazarlama hâlihazırda var olan iş yoğunluğuna ilave ediliyor. Dolayısıyla bazen sosyal medya hesaplarının yönetilmesi angarya gibi gelebilir.

Ama bu çalışmadan fayda sağlamak istiyorsanız düzenli aralıklarla sosyal medya hesaplarınızı güncellemeniz, sosyal ağlardan size yöneltilen sorulara ve şikayetlere yanıt vermeniz gerekiyor.

Recommend.ly'nin geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir makaleye göre Facebook marka sayfalarının %70’i güncellenmiyormuş. Açılan hesaplar bir süre sonra unutuluyor, yok olmaya mahkum oluyor. Markanızın böyle bir itibar zedelenmesi yaşamaması için sosyal medyaya günde en az 1 saat vaktinizi ayırın ya da bir profesyonelle çalışın.

Nasıl bir dil kullanmalıyım?

Markanızı dijital ortamda nasıl temsil ettiğiniz oldukça önemli. Örneğin, gelenekselde çok ciddi bir firmaysanız sosyal medya paylaşımlarınızda gülücük kullanmanız takipçileriniz tarafından hoş karşılanmaz.

Sosyal medyayı müşteri ilişkileri için kullanıyorsanız resmi bir dil belirleyin. Markanızın bilinirliğini arttırmaya çalışıyorsanız paylaşımlarınızda kullanacağınız ölçülü esprinin kimseye zararı olmaz.

Süreci nasıl ölçeceğim?

Sosyal medyanın temel faydası bütün hesaplarınızdaki etkinliklerinizi ölçebilmenizdir. Birçok sitenin kendi analiz aracı olmakla birlikte üçüncü parti uygulamaları da kullanabilirsiniz. Aradığınız istatistiğin ya da verinin ne olduğuna karar verirseniz tüm bu çalışmaları birleştirerek kendi raporunuzu da oluşturabilirsiniz.

Son Söz

Sosyal medya çalışmalarınızdan verim almak istiyorsanız mutlaka diğer pazarlama faaliyetleriniz ile birleştirerek kullanın. Sosyal medya tek başına yeterli bir pazarlama aracı değildir. Farklı stratejiler ile bütünsel bir pazarlama çalışması yaratabilir ve başarıya ulaşabilirsiniz.

 

 

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap