BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Sosyal Medya Televizyon İzleme Alışkanlıklarını Nasıl Değiştiriyor?

Sosyal Medya Televizyon İzleme Alışkanlıklarını Nasıl Değiştiriyor?

Bugün sosyal medya artık hem televizyon hem de filmler için vazgeçilmez araçlardan biri. Dünyanın birçok yerinde sosyal medya, sadece kişisel duygu ve düşüncelerin değil, kişisel eğlence deneyimlerinin de paylaşıldığı bir platform haline geldi. Sosyal medya kullanıcıları izledikleri dizileri, şov programlarını, filmleri, spor programlarını ve futbol maçları gibi birçok televizyon programını sosyal medyada paylaşarak görüş bildiriyorlar. Diğer bir yandan programlar hakkındaki olumlu ya da olumsuz yorumlar da yaparak gündem oluşturma, birbirlerini etkileme ve karşılıklı olarak eğlence davranışlarını değiştirebilme gücüne de sahipler. Televizyon kanal yapımcıları ise, en başta olacakları kestiremeseler de, bugün sosyal medya kullanıcılarının bu gücünün farkında. Hatta öyle ki bugün, birçok televizyon programı Twitter’da hashtagler (#) oluşturarak programda yer alan konu ve olayların sosyal medya kullanıcıları tarafından paylaşılmasını sağlıyorlar. Bunun yanında, televizyon programcılarının yarattığı hashtagler, sosyal medya kullanıcılarına, programda geçen olayları kendi açılarından ele almaları da sağlayarak, sosyal medya paylaşımlarını destekliyor.

Televizyon programlarının en çok tartışıldığı sosyal medya araçları bakıldığında ise Facebook ve Twitter karşımıza çıkıyor.

Sosyal Medyada Gerçekleştirilen Online Etkinlikler

Amerika’da C Nesli /Generation C üzerinde gerçekleştirilen araştırma da çıkan sonuçlarda dünyada sosyal medyanın eğlence davranışları üzerinde etkisinin giderek artığının en büyük göstergesi. Aslında Türkiye’de de sonuçlar çok farklı değil.

Sosyal Ağların Televizyon İzleme Tercihlerinde Etkisi

Bu rapora göre televizyon izleyicilerinin %79’u televizyon izlerken diğer bir yandan Facebook’ta vakit geçiriyor. %83’ü internette sörf yapıyor, %41’i ise izledikleriyle ilgili tweet atıyor.

Twitter’da paylaşılan tweetler’e bakıldığında %76’sın televizyon showları ile ilgili tweetler oluştururken , %51’ini izlenilen programlarla ilgili konuşmalar oluşturuyor.

En Çok Konuşulanlar ise Komedi Dizileri ve Reality Showlar

Sosyal medyada en çok konuşulan televizyon programlarına bakıldığında ise, komedi dizileri ve reality programları ilk ikide yer alıyor. Spor programları ise 3. sırada bulunuyor.

Sosyal medyada %66 oranında en popüler televizyon programlar konuşulurken, %50 oranında ise televizyonda gösterilen filmlerden bahsediliyor. %11 oranında ise sahne performanslarından oluşan televizyon programları konuşuluyor.

Sosyal medya kullanıcılarının %33’ü izledikleri programlar hakkında kişisel duygu ve düşüncelerini paylaşırken, %67’si ise sosyal medyada bu programlar hakkında yazılan yazıları okuyor.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi sosyal medya kullanıcılarının paylaşımları eğlence alışkanlıklarını belirleme ve etkilemede de oldukça etkili.

Sosyal medya kullanıcılarının paylaştığı müzikler %82 oranında dinlenme oranına sahipken, televizyon programlarıyla ilgili tavsiyeler %76 oranında izlenme sağlıyor, paylaşılan film yorumları da filmlerin izlenmesinde ise %75 oranında etkili.  En son sırayı %74’le video oyunları alıyor.

Facebook’da Daha Çok Tartışılıyor

Eğlence alışkınlıklarına dair paylaşımlarda ise, en çok Facebook ve Twitter sosyal medya araçları kullanılıyor.

Facebook ve Twitter’da en çok paylaşılan konular  ise, Özetle, sosyal medya araçları bugün televizyon izlemekten, müzik dinlemeye kadar birçok eğlence alışkanlığını değiştirmekte büyük bir güce sahip. Televizyon kanalları içinse sosyal medya vazgeçilmez bir araç olmuş durumda. Sosyal medyanın her geçen gün her alanda etkisini arttırmayı sürdürmesi de bir diğer gerçek. Sosyal medyaya ayak uydurabilen ve sosyal medya araçlarını akıllıca kullanan televizyon yapımcıları yapımlarıyla hem gündemde kalırken birçok izleyiciyi de peşinde sürüklebiliyorlar. Çünkü başarının sırrı geleneksel medya da olsa sosyal medyayı etkin olarak kullanabilmekten geçiyor.
Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap