BLOG

 • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
 • Blog
 • Sosyal Medya Pazarlama: Facebook ve Twitter Tek Başına Yeterli Mi?

Sosyal Medya Pazarlama: Facebook ve Twitter Tek Başına Yeterli Mi?

Sosyal Medya Pazarlama: Facebook ve Twitter Tek Başına Yeterli Mi?

Facebook son altı yılda inanılmaz bir başarı yakaladı. Güncel rakamlara dünya üzerinde her 13 kişiden birinin Facebook hesabı var. Twitter ise geçtiğimiz 4 yıldaki dikkat çekici performansıyla şu sıralarda 200 milyon üyeye ulaşmakta. Bu ikiz ağların büyümesi, web üzerinde trafik üretimi, markalaşma ve müşteri ilişkilerinde yeni bir alan yarattı: "Sosyal Medya Pazarlama". Ancak bu alanda çalışmakta olanlarımız için Twitter ve Facebook’un yeterli olmadığı yönünde açık işaretler var.

Yakın tarihli çeşitli araştırma ve istatistikler de bu savı destekliyor:

 • 2011 yılında sosyal medya harcalamalarının pazarlama bütçelerinin yüzde 10’unu oluşturacağı tahmin ediliyor. (Duke Üniversitesi CMO Araştırması)
 • StumbleUpon, Birleşik Devletler’de Facebook’un 10’da 1’i oranında kullanıcı sayısına ve 100’de 1’i oranında kullanıcı etkileşimine sahip. Buna rağmen dış yönlü trafiği Facebook’tan daha fazla. (Statcounter)
 • Sosyal soru-cevap sitesi Quora’nın kullanıcı sayısı 500.000’e yaklaşmakta ve büyüme hızı artıyor (FastCompany)
 • Soru-cevap siteleri için bir platform olan StackExchange şimdiden 650.000 kayıtlı kullanıcıyı geçti (StackExchange)
 • Reddit yüzde 230 büyüdü ve şu anda ayda yaklaşık 1 milyar sayfa görüntülemesi alıyor (Mashable)
 • Linkedin geçtiğimiz Kasım ayında 85 milyon kullanıcıya sahipti. (CNN Money)
 • Tumblr çok yakın zamanda Birleşik Devletler’in ilk 40 sitesi arasında girdi. (Financial Times)

Sosyal medyanın etkisi çok güçlü

Eğer işiniz bir firmanın markasını sosyal medya aracılığıyla izleme, yönetme ve/veya tanıtmayı içeriyorsa, firmanız için önemli olabilecek platformlar hakkında kendinizi eğitmenizi ve bu platformlara katılmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Aşağıda kullanıcı sayısına göre sıralanmış olarak, ortalama bir sosyal medya pazarlamacısı için kişisel önerilerim yer alıyor:

100 milyondan fazla kullanıcı

25 milyondan fazla kullanıcı

10 milyondan fazla kullanıcı

Yeni ve yükselmekte olanlar

Dikkate değer olan onlarca, belki de yüzlerce başka site de var ve bu sitelerin sosyal medyayı arama motoru optimizasyonu için kullananlara faydalı olması muhtemel. Bu yüzden sosyal medya pazarlamayı tanımlarken dar bir kalıptan kesinlikle kaçınmak gerekiyor; müşterileriniz, yöneticileriniz ve işletmeniz bunun faydasını görecektir.

Sosyal medya fırsatlarla dolu sayısız platform sunuyor. Görünürlüğünüzü ve tanınırlığınızı arttırmak için sosyal medyadan yararlanın!

 

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Blog Yorumları

 1. sanal alemde binlerle ifade edilen sosyal ağ var. bunlardan 130 tanesi çok önemli, 130 taneden de 30 tanesinde bir marka mutlaka olmalı. ancak hedef kitlesi nerede ise orada yoğunlaşmalı, örneğin bir türk giyim firması kampanyada videoları youtube, resimleri flicker, kampanya terim ve tanımlarını wikiler üzerinden yayınlayıp facebook, twitter, myspace üzerinden paylaşmalı

Yorum Yap