BLOG

 • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
 • Blog
 • Sosyal İçerikleriniz için

Sosyal İçerikleriniz için

Sosyal İçerikleriniz için

Birçok marka sosyal medyada başarılı bir yol izliyor, öyleyse bu markaların hepsinin sihirli birer sosyal medya formülü olmalı diye düşünüyorsunuzdur muhtemelen.  Peki, merak uyandıran sosyal medya içeriği yaratmanın formülünü ben nasıl keşfedeceğim diyorsanız üzgünüz ancak bu konuda ortak bir formül mevcut değil.

Her markanın sosyal medyada başarı elde etmesi için sihirli cevaplar içeren bir set yoktur. Sosyal medyada başarı elde etmek, takipçilerinizle aranızda güçlü bağlar kurmanıza ve takipçilerinizin sizin çabalarınıza nasıl tepki verdiğiyle alakalıdır. Peki sizin takipçi kitleniz için uygun olan gizli formülün hangisi olduğunu nasıl bileceksiniz? Tabiki de defalarca test ederek.

Organik içerikleri test etmek göz korkutucu bir iş gibi görünebilir, ancak bunu yapmamakla başarınızı sınırlandırmış olursunuz. Bunun için büyük miktardaki verileri toplamaya ve arşivlemeye yarayan çeşitli sosyal medya araçları mevcuttur.  Ancak önemli olan kısım, bu verilerden elde edilen sonuçlara odaklanıp ortaya çıkan istatistiklerin sosyal medya kararlarınızı şekillendirmesine izin vermenizdir.

Test Gereksinimleri

 1. Takipçilerinizi tanıyın: Markanıza sosyal bir kişilik kazandırmış olduğunuzu varsayıyoruz. Eğer henüz oluşmadı ise hedef kitlenizi gerçekten anladığınıza emin olun. Demografik verilerin ötesine geçin ve tanımlayıcı özelliklerini, ilgi alanlarını ve ihtiyaçlarını belirleme odaklı düşünün.
 2. Markanızı tanıyın:Markanızın nasıl bir sesi var? Sosyal medyada bu sesin hangi tonunu kullanıyorsunuz? Sosyal medyadaki iş hedefleriniz nelerdir? Müşteri değerini ifade etme şekliniz nedir?
 3. Kaynaklarınızı tanıyın: Sosyal içeriğinizi üretmek için elinizde olan iş gücünü ve bütçenizin farkında olun. Zengin içerikler üretme kapasitesine sahip misiniz? Kaynaklarınızın yönetebileceği topluluk boyutu nedir?
 4. Beyin fırtınası yapın: Hedef kitlenizi ilgilendiren bir liste ile yola çıkın. Hangi konular ilgilerini çekiyor? Hangi ürün veya hizmetleri kullanıyorlar? Hangi diğer markalara yakınlık duyuyorlar ya da bu markalar ile var olan bir ilişkileri mevcut?

Farklı sosyal medya platformlarında paylaşılan içerik test edilerek bir çok bilgi elde edilebilir.  Bunun için unutmamanız gereken tek şey istatistiklerin platformdan platforma değişkenlik göstereceğidir. Bu yüzden her bir platform ve topluluk için farklı bir “gizli formül” geliştirmelisiniz.

Ayrıca her bir platformun ayrılmaz özellikleri de (demografik veriler ve içerik kapasiteleri) gizli formülünüz üzerinde etkili olacaktır.

Test yöntemiyle cevaplanabilecek birkaç soruya örnek vermek gerekirse:

 • Neyle ilgili paylaşımda bulunmalıyım?
 • Ne kadar marka içeriği paylaşmalıyım?
 • Ne çeşit bir içerik paylaşmalıyım?
 • Günün hangi saatinde paylaşım yapmalıyım?
 • Haftanın hangi gününde paylaşım yapmalıyım?

İçeriklerinizi test ederek tüm bu sorulara cevap bulabilirsiniz. Sonuç olarak ortada gizli bir formül olduğu açık, ancak bu formülün size söyleyemediği tek şey ne tür bir içeriği ne zaman paylaşacağınız. Fakat gizli formülünüz size bunların da cevaplarını nasıl bulmanız gerektiğiyle ilgili ipuçları sunar. Dijital pazarlamanızdaki başarıyı sürdürmek için her zaman analizlerinizden elde ettiğiniz verilerle stratejilerinizi oluşturmalısınız.

 kaynak

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap