BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Sosyal Medyada Ne Zaman Paylaşım Yapmalı?

Sosyal Medyada Ne Zaman Paylaşım Yapmalı?

Sosyal Medyada Ne Zaman Paylaşım Yapmalı?

Sosyal medya paylaşımlarında zamanlama her şeydir. Kimsenin pazara çıkmadığı bir saatte satış yapamayacağınızı bilir, ürününüz veya hizmetinizle alakalı mesajları tüketicileri etraftayken vermek istersiniz. Kullanıcıların sosyal medyayı sıklıkla kullandığı belirli zaman aralıklarında daha geniş bir hedef kitleye ulaşır, etkileşim kurma ve web sitesi trafiği alma şansınızı artırır, potansiyel müşteriler ve yeni takipçiler kazanırsınız.

Sosyal Medyada Ne Zaman Paylaşım Yapmak Gerekir?

Sosyal medya paylaşımları hedef kitlenize, hedef kitlenizin nerede olduğuna, kullandığınız sosyal medya kanallarına ve paylaştığınız içeriklere göre değişiklik gösterebilir. Sosyal medya paylaşım zamanlamaları için mükemmel bir zamanlama olmasa da, yapılan araştırmalar paylaşım planınızı düzenlemenize yardımcı olacaktır.

Facebook'ta paylaşım yapmak için en doğru zaman nedir?

Facebook'un Zaman Tüneli algoritması sebebiyle Facebook'ta paylaşım yapmak için en doğru zamanı belirlemek çok kolay değildir. Ancak, Zaman Tüneli'nin kronolojik olmayan işlevselliğine rağmen, yüksek bir beğeni, yorum, paylaşım ve tıklama oranı sağlayan zamanlar hafta içi ve hafta sonları 09.00 - 15.00 saatleri arasında olacak şekilde belirlenmiştir. Gün bazında bakacak olursak Perşembe, Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri daha yüksek etkileşim almak için uygun zamanlar olarak gözlemlenmektedir.

facebook'ta-paylaşım-yapmak-için-en-uygun-zaman

Twitter'da paylaşım yapmak için en doğru zaman nedir?

@Hootsuite'in 40.000'den fazla tweet'in analizine dayanan araştırma sonuçlarına göre; Twitter'da paylaşım yapmak için en uygun zaman Pazartesi'den Cuma'ya 15.00 olarak belirlenmiştir.

Başta da belirttiğimiz gibi bu zamanlama sizin hedef kitlenize, konumunuza ve içerik stratejinize göre değişkenlik gösterebilir. The Huffington Post, Çarşamba günleri 12.00, 15.00, 17.00 ve 18.00 saatlerinin retweet almak için en uygun zamanlar olduğunu söylemektedir.

Tweet-Atmak-İçin-En-Uygun-Zaman

Instagram'da paylaşım yapmak için en doğru zaman nedir?

Instagram paylaşımları, kullanıcıların en çok ilgilenebileceği içerikleri tespit edilip, bu doğrultuda gösteriliyor. Bu da, daha yüksek beğeni ve yorum sayısına sahip fotoğrafların veya videoların ana sayfaya düşme oranının daha yüksek olduğu anlamına geliyor.

Instagram'da paylaşım yapmak için uygun zamanı kendi işletmenize göre belirlerken, hedef kitlenizin bir gününün nasıl geçtiğini tahmin etmeye çalışın. Uyanır uyanmaz Instagram'ı kontrol ediyorlar mı? Nerede yaşıyorlar, nerede çalışıyorlar? Çalışan veya okuyan bir hedef kitleniz varsa öğle tatilleri saat kaçta? İşe veya okula gitmek için genel anlamda saat kaçta yolda oluyorlar? Boş vakitlerinde ne yapıyorlar gibi soruların cevabını bulmanız hem üreteceğiniz içerikler açısından hem de bu içerikleri paylaşacağınız zamanlama açısından size büyük fayda sağlayacaktır. Bu paylaşımları Instagram reklamları ile destekleyerek doğru içerikle doğru hedef kitleye kolayca ulaşabilirsiniz.

ınstagram'da-paylaşım-yapmak-için-en-doğru-zaman

Araştırma sonuçlarına göre Instagram kullanıcıları hafta boyunca etkileşime girmekle birlikte Pazartesi günleri biraz daha dikkat çeken bir etkileşim oranı var. Instagram'da paylaşım yapmak için en uygun zaman genel olarak sabah saatlerinde 8.00 - 9.00 arası ve akşamüzeri 17.00 olarak görünmektedir.

Sosyal medya kanallarını kullanmaya araştırma sonuçlarında çıkan bu zamanlamaları kullanarak başlayabilirsiniz. Sonrasında her mecranın sunduğu detaylı raporlar aracılığıyla etkileşim ve tıklama aldığınız paylaşımları gözlemleyerek içerik paylaşım zamanlarınızı şekillendirebilirsiniz. Hedef kitleniz kaç yaşında, nerede yaşıyor, ne iş yapıyor, boş vakitlerinde nasıl zaman geçiriyor gibi soruları cevaplayarak onları tanımak, sosyal medya kanallarında paylaşım zamanlamanızı ve içeriklerinizi kolayca düzenlemenizi sağlayacaktır.

Kaynak: www.coschedule.com, blog.hootsuite.com

 

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap