BLOG

 • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
 • Blog
 • Scribd.com: Yayıncılığın Yeni Boyutu

Scribd.com: Yayıncılığın Yeni Boyutu

Scribd.com: Yayıncılığın Yeni Boyutu

1400’lü yılların başında dünya nüfusunun sadece çok küçük bir kesmi okuma yazma biliyordu. Kültürel belleğin canlı tutulması adına katipler aracılığı ile, kitaplar el yazması olarak çoğaltılıyordu. Mevcut el yazmalar haftalar belki de aylar süren süreçten geçerek yine katipler tarafından çoğaltılıyor ve paylaşılıyordu. Fakat 15. yüzyıl başlarında Gutenberg’in taşınabilir baskı makinesini icat etmesiyle birlikte tarihte ilk kez bir kitabın kopyası okunabildiğinden daha hızlı yaratılır hale geldi. (Bkz: Dünden Bugüne Arama Motorları ve Google Bölüm – 1)

Baskı makinesinin icadı sayesinde binlerce kitap aynı anda ve hızlı bir şekilde çoğaltılıyordu ve elbette ki bu durum okuma-yazma oranının da artmasına fayda sağladı. Bilgiye erişim sağlayan kitle sayısında artış oldu. Günümüzde ise hızla gelişen teknoloji, değişen sosyalleşme ve kitle iletişim araçları yayıncılık sektörü ile birleşti ve artık milyonlarca insan aynı anda milyonlarca farklı dokümana çevrimiçi olarak ulaşabilmektedir. Dünyanın en büyük sosyal paylaşım ve okuma sitesi Scribd.com da buna olanak sağlamaktadır.

Scribd.com Nedir?

Çevrimiçi doküman ve belge paylaşmaya olanak sağlayan Scribd.com, bilgiyi keşfetmek adına tasarlanan basit ara yüzlü bir web sitesidir. 2007 yılı Mart ayında Trip Adler tarafından kurulan Scribd.com, 90 farklı dilde 10 milyondan fazla dokümana erişebilme imkanı sağlamaktadır. Bu site sayesinde aşağıda yer alan dosya formatlarında paylaşım gerçekleştirilebilmektedir.

 • “Taşınabilir Belge Biçimi (. pdf)”,
 • “PostScript (. ps)”,
 • “Microsoft Word (. doc,. docx)”,
 • “Microsoft PowerPoint (. ppt,. pps. pptx)”,
 • “Microsoft Excel (. xls, xlsx)”,
 • “Tüm OpenDocument biçimlerini”,
 • “OpenOffice Metin Belgesi (. odt. sxw)”,
 • “OpenOffice Tanıtım Dokümanı (. ODP. sxi)”,
 • “OpenOffice Spreadsheet (. ods,. sxc)”,
 • “Düz metin (. txt)”, “Zengin Metin Biçimi (. rtf)”,

Scribd.com’un en temel hedefi, yazılı kelimeleri kurtarmak için, insanların ve organizasyonların bilgi ve düşünceleri aracılığı ile birbirleriyle olan iletişimlerini sağlamaktır. Kişi veya organizasyoların PDF, Word ya da Powerpoint formatında paylaştıkları dosyalar kısa süre içinde birer web dokümanına dönüşmekte ve etiketleme özelliği sayesinde konu hakkında bilgi arayan, tutkulu okuyucularla paylaşılabilinmektedir.

Facebook, Twitter ya da Google ile direkt bağlantı kuran site, vampir kurgu kitaplarından araştırma raporlarına, iş sunumlarından akademik tezlere kadar 10 milyonun üzerinde doküman ve kitabı ücretsiz olarak kullanıcılarının hizmetine sunmaktadır.

Aralarında Seth Godin, O’Reilly gibi alanında uzman katılımcılarında bulunduğu site, milyonlarca insan tarafından yorumlar, derecelendirme ya da diğer paylaşım özellikleri ile gelişmekte ve dünyanın en hızlı büyüyen çevrimiçi dokuüman paylaşım sitesi haline gelmektedir.

Ipad gibi internet tabletler üzerinden, mobil cihazlar ya da kişisel bilgisayarlardan erişim sağlanan Scribd.com, geçtiğimiz Mayıs ayında Adobe Flash teknolojisinden üçüncü nesil web teknolojisi olarak da tabir edilebilecek olan HTML 5 kullanımına geçtiğini açıkladı. Scribd.com kullanıcıları HTML 5 teknolojisi ile, dokümanlarına yeni fontlar ve grafikler ekleyebilecekler. HTML 5 ile site kullanıcıları iki kat daha fazla verim sağlayacaklardır.

Webin gücünü kullanarak okuyucuları ile yazılı içerik yaratıcılarını bir araya getiren sitede, belgelerin yüklenmesinde format kısıtlaması yoktur. Hiçbir baskı, dağıtım ve depolama maliyeti olmaksızın, arama motorlarından ya da sosyal ağlardan hızlı bir şekilde ulaşılabilen siteye Facebook hesabınızı kullanarak da üye olabilir ve siteye daha önce üye olmuş Facebook arkadaşlarınızla Scribd.com üzerinden etkileşime girebilirsiniz.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap