BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • reCAPTCHA ile Kitapları Dijitalleştirmek [Ted Konuşması]

reCAPTCHA ile Kitapları Dijitalleştirmek [Ted Konuşması]

reCAPTCHA ile Kitapları Dijitalleştirmek [Ted Konuşması]

Üyelik formu gerektiren neredeyse bütün internet siteleri, şekli deforme olmuş, yan yatmış, anlaşılmayan karakterlerle bizi “insan mısın?” diye sorguluyor. Etten kemikten birine bunun sorulması gerçekten sinir bozucu. Ama bu formun orada olmasının nedeni bizim gerçekten insan olup olmadığımızın merak edilmesi değil aynı formu milyonlarca defa göndermeye programlanmış bir bilgisayar programı olmadığımızı anlamaya çalışması.

Formun adı CAPTCHA ve bunu icat eden kişinin adı Luis von Ahn.

 Luis von Ahn, 1979, Guatemala doğumlu. Carnegie Mellon Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde yardımcı doçent. Von Ahn bilimsel çalışmalarının yanı sıra  “crowdsourcing” yani “kitle kaynaklı” çalışmaları ile de tanınıyor.

CAPTCHA 2008 yılında evrimleşerek reCAPTCHA formuna dönüştürüldü.

Neden mi?

Çünkü dünyanın her yerinde insanlar her gün yaklaşık 200 milyon CAPTCHA yazıyor ve bunun için gününün 10 saniyesini harcıyordu. Von Ahn şöyle diyor: "10 saniyeyi 200 milyonla çarptığınızda, şu sonuç çıkıyor, tüm insanlık her gün bu sinir bozucu CAPTCHA'ları yazarak günde yaklaşık 500,000 saat harcıyor."

Bu ciddi bir zaman kaybıydı ve Von Ahn harcanan zamanın daha iyi kullanılabileceğini düşünerek yeni bir çalışma içine girdi. Kitapların CAPTCHA'lar ile dijitalleştirilmesi. Şu anda hepimiz CAPTHCA'ları kullanarak bir kitabın dijital ortama aktarılmasına yardımcı oluyoruz. Bilmeden, ne güzel bir kutsal bir iş yapıyoruz! :)

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap