BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Pinterest Neden Bağımlılık Yaratıyor?

Pinterest Neden Bağımlılık Yaratıyor?

Son dönemin en ilgi çeken sosyal medya aracı kuşkusuz Pinterest. Daha önceki yazımda Pinterest hakkında detaylı bilgi vermiş, hatta markaların Pinterest'i nasıl kullanacağı ile ilgili bir de sunum paylaşmıştım. İlgili yazı: Sosyal Medyanın Yeni Gözbebeği: Pinterest

Pinterest, dijital hayatlarımıza öyle bir girdi ki sosyal medya stratejilerine nasıl adapte edeceğimizi şaşırdık. Hangi tarafından tutsak, "repin" mi yapsak, kendi pin'lerimizi oluştursak bir türlü karar veremedik. İşin ilginci ise hala Pinterest'in neden bu kadar ilgi çekici olduğunu bilmiyoruz. Neyse ki Flowtown konuyla ilgili bir infografik paylaşmış ta derdimize derman olmuş.

Neden Pinterest?

2011 Ağustos ayından bu yana %798 oranında büyüme gösteren Pinterest, aynı dönemlerde hizmete giren Google+'ı ezip geçmiş durumda. Ocak 2012 itibari ile sitenin aktif üye sayısı 11.24 milyon olsa da sitede toplam vakit geçirme oranı 78 dakika. Google+'ın ise sadece 3.3 dakika idi. Tumblr 2.5 saat ile Pinterest'ten sonra ikinciliği ve Facebook ise 7 saat ile hala birinciliği elinde tutuyor.

Pinterest'i ilginç kılan nedir?

Flowtown'a göre bu sorunun 6 farklı nedeni var.

Tasarım: Pinterest'in gizli silahı, basit arayüzü ile paylaşımı kolaylaştıran tasarımı.

Kritik Kütle: İlgili olduğunuz alanla ilgili muhakkak bir "board" bulabilirsiniz. Çünkü Pinterest'te içerik kullanıcılar tarafından yaratılıyor. Yeterince insan Pinterest'te içerik ürettiğinde kritik kütleye erişilmiş oluyor ve böylece herkes aradığını bulabiliyor.

Sığınak: Birçok sosyal medya kullanıcısı Facebook ve Twitter'dan sıkıldılar, yorgun düştüler. Pinterest onlar için bir sığınak niteliğinde.

Ulaşılabilirlik: Uygulamadan tutun da tarayıcı eklentisine kadar daima Pinterest'e erişiminiz var. Facebook ve Twitter'in aksine, Pinterest'e içerik eklemek için Pinterest websitesine erişmeniz gerekmiyor. "Pin-it" tarayıcı eklentisi sizin için içeriği 'pin'liyor. Yani hangi web sitesinde geziniyor olursanız olun, Pinterest her zaman orada, sizi pinlemeye teşvik ediyor.

Popüler Olun: Pinterest aynı zamanda sosyal medyanın yeni ünlülerini de yaratıyor. Yeni yapılmış Pin'lerin hepsi anasayfada yer alıyor ve böylece diğer Pinterest kullanıcıları tarafından görünmenize neden oluyor.

Ben de Yapabilirim: Bilgisayarla haşır neşir olmayan insanlar bile Pinterest kullanabilir. O kadar kolay yani :)  Ayrıca diğer kullanıcılar tarafından oluşturulan board'lar Pinterest kullanıcılarını teşvik etmekte, ben de yapabilirim hissi yaratmaktadır.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap