BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Nurşen Kaya:

Nurşen Kaya:

Nurşen Kaya:

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

23 seneden beri iş hayatının içinde yer alıyorum. Kurumsal iletişim sektörünün 3 sac ayağında da uzun zamanlar çalıştım. Reklam ajansları, Medya ve Pazarlama şirketlerinde müşteri ilişkileri odak noktası olmak üzere birçok markaya hizmet verdim. Asistanlıktan İcra kurulu üyeliğine kadar uzanan bir kariyer hayatım oldu. Yurtdışında Newyork’ta yaşadım ve bu dönemde hem dünya reklamcılarıyla çalışmalar yapma imkanım oldu hem de kendi Entertainment şirketimi kurarak Amerikalı bir film şirketinin distribütörlüğünü aldım. Türkiye’ye satış yapma fırsatı buldum.  Daha sonraları bilişim sektöründe yine kendi işimi kurup yönettim ve halen NLP ve Koçluk üzerine hem eğitimler veren hem de bireysel ve kurumsal  NLP ve Koçluk çalışmaları  www.nursenkaya.net  adına bir şirketim  ayrıca  www.thecoachingcompany-tr.com şirketinin de kurucu ortağıyım.

Bu işe başlamanızın öyküsünü bizimle paylaşır mısınız? 

Verimli ancak çok uzun zamanlar çalışmalar yaptığım Reklam ve Medya sektöründeyken ben bir karar vermiştim. Bu kararımı verdiğim zamanlarda 30’lu yaşlarımdayım. Kararım, 40’lı yaşlara gelince hem bu sektörden ayrılmak,  farklı bir iş yapmak hem de kendi işimi kurmaktı. Bu kararım Newyork’ta yaşadığım dönemde ortaya çıktı. Newyork'ta yaşadığım dönemde ünivesitelerden dersler alıp, reklam dünyasının içinde yer alıyordum. Daha sonraları Koçluk ve NLP kavramlarıyla tanıştım. Bu tanışıklık aslında benim şimdi yaptığım işimin başlangıç noktası oldu ve böylece konuya giriş yaptım. NLP ve Koçluk çalışmalarının insan hayatında ne kadar sihirli bir noktası olduğunu, inanılmaz şeyleri çözümlediğini ve bu değişimlerin de kalıcı olduğunu görünce bu konulara hayranlığım ve ilgim her geçen gün arttı, bu noktalarda uzmanlaşmaya karar verdim. Yani anlayacağınız başlangıcı 10 yıl önce Newyork'ta yapmış oldum ve almış olduğum eğitimlerle uzmanlaşarak Türkiye’de devam ettim, kendi şirketimi kurdum ve burada 2008'den beri de bu çalışmaları hem kurumlara hem de bireylere uygulamaya devam ediyorum.

Koçluk nedir? Bir Koç bizlere hangi konularda yardımcı olabilir, sizin ağzınızdan dinlemek isteriz.

Koçluk çalışması kişinin kendini keşfetme sürecidir. Kişinin kendini tanımasına, nasıl bir hayat yaşadığı ve nasıl bir hayat yaşamak istediği konularında netleşmesine ve daha tatminkar, mutlu  bir yaşam oluşturmasına yardımcı olan bir programdır.

Bir koç, eğer gerekli yetkinliğe sahipse, yani doğru koçluk konularına istinaden eğitimler almışsa,  bu konularda yeterli  pratik çalışmaları, tecrübeleri varsa ve  bu konuyu bir hobi olarak değilde bir meslek, bir iş olarak yapıyorsa  kişiye katkıları çok fazla olur.  Öncelikle koç ve müşteri arasındaki uyum ve güven çok önemlidir. Daha sonraki süreç tamamen bir dansa, yol arakadaşlığına benzer. Koçluk çalışmalarının kişiye katkısı saymakla bitmez. Bir koç sizin, kendinizi daha iyi tanımanızı, potansiyelinizi daha fazla hissetmenizi, özgüveninizin artmasını, istediğiniz şeyleri farklı boyutlardan görmenizi ve muhakeme ederek aksiyon almanızı, atıl konuların hayatınızdan temizlenerek hafiflemenizi, yöneticilik, liderlik potansiyelinizin ortaya çıkmasını, özdeğerlerinizi keşfetmenizi, hayatınızın her alanında farkındalık yaratmanızı, yaşamınızdaki endişe, kaygı ve korkulardan uzaklaşarak çok güçlü hissetmenizi ve hayatınızı istediğiniz gibi kurgulayarak yaşamanıza yardımcı olabilir. Yani başka bir deyişle bu süreç kendi içinizden matruşka bebekler gibi yeni benler ortaya çıkartır. Çok gizemli, keyifli, her gün farkındalık ve sürprizlerle dolu bir hayata geçiş yapabilirsiniz.

Yaşam Koçluğu dışında verdiğiniz hizmetler ve ilgi alanlarınız neler, bizimle paylaşır mısınız?

Kurumlarla, Yönetici, Liderlik Koçluğu ve Takım Koçluğu, bireysel olarak da çiftlerle ilişkileri üzerine İlişki Koçluğu alanlarında çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Satış Koçluğu, İlişki ve Uyum Koçluğu, Takım Koçluğu ve Yönetici Koçluğu eğitimleri veriyorum. Tüm bunların dışında hem bireylere birebir NLP uygulamları yapıyor hem de kurumlara NLP ile mülakat teknikleri, NLP ile ilişkileri yönetme ve NLP'ye giriş eğitimleri veriyorum. İşim dışındaki uğraşıları ve hobilerimi soruyorsanız eğer bunlar çok fazla. Çok geniş bir yelpazedeki çalışmalarla besleniyorum. Zamanımı profesyonel işlerim, STK'lar için yapmış olduğum çalışmalar, ICF bünyesindeki kurul üyeliklerim için yürüttüğüm çalışmalar,   yazmakta olduğum kitaplar, üniversite ve hobilerim olarak bölümlendirmiş durumdayım. Dolayısıyla hepsine zaman ayırıyor ve daha önce de söylediğim gibi çok fazla alanda çok farklı şeylerden beslenerek kendimi ifade etmeye ve geliştirmeye çalışıyorum.

Sosyal Medya’ya hakim olduğunuzu ve işiniz için kullandığınızı görüyoruz. Peki bize sosyal medyanın önemi ve geri dönüşleri hakkında neler söylemek istersiniz? Sizler için ne gibi faydaları oldu?

Sosyal medya günümüzde hem kişiler hem de kurumlar için çok önemli. Artık kişiler ve kurumlar hem başkalarını takip etmek, neler yaptıklarını görmek hem de kendi çalışmalarını ilgili kişilere duyurmak için sosyal medyayı tercih ediyor. Bunun birçok nedeni var tabi ki. Her şeyden önce hızlı iletişim sağlıyor, geniş çevrelere ulaşıyor ayrıca anlık mesajlarla çok fazla duyuruyu veya konuyu anında diğer kişilere iletebiliyorsunuz. Ben de diğer birçok insan ve kurum gibi çalışmalarımı sosyal medya aracılığıyla hızlı, düzenli, anlık ve çok çabuk geri dönüşler alabilecek şekilde duyuruyorum. O yüzden doğru kullanıldığında yararları çok fazla diye düşünüyorum.   Ayrıca hızla geçen zaman içinde olan biteni takip etme imkanı vererek hayattan geri kalmamanızı da sağlıyor.

İnterneti etkin birşekilde kullandığımız şu günlerde internet reklamcılığı konusunda neler düşünüyorsunuz? İşinize katkı sağladığını söyleyebilir misiniz?

İnternet reklamcılığı benim işime yarıyor. Birçok bilgiyi insanlar ya reklamlarımdan ya da yazmış olduğum yazıların bir yerlerde yayınlanması, link verilmesi neticesinde bulup okuyor.  Ben, internet reklamlarının değerinin ve kullanıcısının gittikçe artacağına inanıyorum. Ayrıca internet reklamcılığını kitelelere ulaşmak adına çok doğru ve yararlı buluyorum. Mesajınızı hedef kitleye iletmek adına internet en doğru reklam mecralarından biri bence.

Son olarak eklemek istedikleriniz neler?

Hem sosyal medya hem de NLP ve Koçluk hayatımıza çok hızlı giren kavramlar. Doğru mecra doğru mesaj ve doğru bilgilerle yetkin kişiler üzerinde her zaman sonuç almak mümkün o yüzden de araştırmalar için de sosyal medya hepimize çok fazla avantaj sağlıyor.

 

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap