BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • MUBI: Film Severleri Buluşturan Sosyal Ağ

MUBI: Film Severleri Buluşturan Sosyal Ağ

MUBI: Film Severleri Buluşturan Sosyal Ağ

2008 yılında Silikon Vadisi’nin genç yeteneklerinden, MIT  Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri mezunu Efe Çakarel tarafından kurulan MUBI.com, yüzlerce bağımsız sinema filmini, yabancı ve klasik filmi online olarak izleme imkanı sunan online sinema platformudur. Bugün 177 ülkeden 300bini aşkın film severe hizmet veren site, İstanbul’un da aralarında bulunduğu 5 şehirden toplam 18 kişilik ekip tarafından özenle seçilmiş filmlerin bir araya getirildiği film kütüphanesidir de denilebilir.

Aslında MUBI, ismini Mayıs 2010’da aldı. Geçtiğimiz iki yıl boyunca The Auteurs adıyla yayın yapan proje, oluşturulmadan hemen önce 5 soruya cevap arıyordu.

  1. Niçin “in the Mood for Love” filmini Tokyo’da bir cafede otururken laptopunuzdan izleyemeyesiniz?
  2. Antonioni için aynı sevgiyi paylaşan insanlarla tanışmak neden bu kadar zor?
  3. Tati'nin Playtime’ına ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüz bir arkadaşınıza yollamak güzel olmaz mı? (Tedavi için)
  4.  Neden internetteki filmler bu kadar kötü?
  5. Neden Yüksek Sadakat (High Fidelity)’deki John Cussack gibi konuşuyoruz?

Efe Çakarel’in 59. Cannes Film Festivali’ne bir hafta kala, festival yöneticilerinden birine bu 5 sorunun cevabını verdiği bir mektup yazması ile hayata geçen proje; üç yıl sonra, 62. Cannes Film Festivali’nde Sony tarafından da resmi olarak duyuruldu. Önümüzdeki sonbaharda Playstation 3 için aktif hale gelecek olan MUBI.com, kısa zamanda birçok film severin arasında hızla yayılan sanal sinema salonu haline geldi.

MUBI.com: Yeni Nesil Sinema Salonu

Avrupa Birliği Medya Programı, Dünya Sinema Vakfı ve “Celluloid Dreams”, “The Criterion Collection” ve “Costa Films” şirketleri tarafından desteklenen proje, aralarında festival filmlerinin, klasik ve çağdaşların da bulunduğu yüzlerce filme ulaşabilme imkanı sağlıyor. Kullanıcılarına filmler hakkında yorum yapabilme ve bu sayede aynı filmlerden ya da yönetmenlerden oluşan insanlarla sosyallaşebilme olanağı tanıyan MUBI, sofistikelikle sadeliği birleştiren basit arayüzlü bir site ve siteye üye olmak için ise sosyal arkadaşlık sitesi Facebook’u kullanmanız yeterli! Ayrıca Twitter hesabınız sayesinde toplam 16 başlık etrafında, MUBI’de gezinirken neler yaptığınızı sizi izleyenlere duyurabiliyorsunuz.

Son yıllarda ülkemizi bağımsız film sektöründe dünyaya tanıtan Nuri Bilge Ceylan ve Zeki Demirkubuz birçok Türk yönetmenin de filmlerine ulaşılabilen sitenin kurucu ortakları arasında, Türkiye’nin tanınmış film şirketlerinden Chantier Films’in sahipleri Metin ve Nedim Anter de bulunmakta.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap