BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Micro Influencer Etkisi

Micro Influencer Etkisi

Micro Influencer Etkisi

Günümüzde Influencer Marketing kavramına oldukça aşinayız. Word-Of-Mouth (WOM) yani ağızdan ağıza pazarlamanın dijital hali diyebileceğimiz bu kavram; kullanıcıların başkalarının tecrübelerini referans almaya yatkın olduğunu göz önünde bulundurursak görünürlüğü ve bilinirliği artırmak için çok önemli bir pazarlama yoludur. Influencer dediğimiz kitle için ise ek gelir kaynağı oluşturması açısından değerlidir. 

Bu alanda  karşımıza 3 farklı terim çıkmaktadır: Micro Influencer, Macro Influencer ve Mega Influencer. Etki alanı büyük ve çok yüksek takipçili oyuncu, sanatçı, gazeteci vb. kişiler Mega Influencer olarak adlandırılırken genellikle bir milyondan fazla takipçileri vardır. Macro Influencer kategorisinde ise 100 bin ile bir milyon takipçi arasındaki influencerlar bulunmaktadır. Kullanıcıların kişi hakkında hiçbir fikirleri yokken sadece gönderilerini görerek takip etmeye başladıklarını düşünürsek buradaki temel kriter kişilerin ünlü olmaları değil kendi ürettikleri özgün içeriklerdir.

Hepsinin temelinde aynı mantık bulunan bu kavramlardan Micro Influencerların Marketing için diğerlerinden ayrılan yönlerini bu yazımızda ele alıyor olacağız. Öncelikle Micro Influencer ne anlama geliyor bunu açıklayalım. Micro Influencerlar belli bir alan odaklı ve kısıtlı sayıda takipçi kitleleri bulunan kişilere verilen isimdir. Örneğin renkli ve lezzetli pastalar yapan bir kişinin kendisi gibi pastalarla ilgilenen kitleye sahip bir sosyal medya hesabı olması onu potansiyel Micro Influencer konumuna getirmektedir. 

Micro Influencer Marketing kavramını açıklamak için şöyle bir örnek verebiliriz; pastacılık malzemeleri satan bir işletmenin bahsettiğimiz Micro Influencer ile iletişime geçerek anlaşma sağlaması ve ürünlerinin tanıtımını yaptırması. Böylece pastacılık ile ilgili kitleye ulaşma olasılığı artmış olacaktır.

Micro Influencerlar ile anlaşmanın markalara sağladığı avantajlara göz atacak olursak: 

Markaların 3 seçenek arasından ürünlerine/hizmetlerine uygun olanı seçmeleri önemlidir. Seçim yaparken eğer spesifik ve belli bir kitleye hitap eden ürünlere/hizmetlere sahiplerse Micro ve Macro Influencerları tercih edebilirler. Influencerların da anlaşma yapacakları markalar hakkında karar verirken ilgilendikleri alan haricine çıkmamaları ve takipçilerinde güven artışı sağlayacak kalitedeki markaları seçmeleri önemlidir.

Influencer Marketing hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi Selin Özcan tarafından yayınlanmıştır.

Selin Özcan, 1997 yılında İzmir’de doğdu. 2015 yılında Dokuz Eylül Matematik (İngilizce) bölümünü kazandı ve mezun oluncaya dek birçok farklı alanda seçmeli dersler alarak eğitimini tamamladı. Üniversite eğitiminin son iki senesinde SQL ve Python programlama dillerinde eğitimler aldı ve veri bilimi alanıyla ilgilenmeye başladı. Aynı zamanda pedagojik formasyon sertifikası da aldı ve bir süre stajyer öğretmenlik yaptı. Akbank ve QNB Finansbank’ın başlattığı online stajlarda yer alarak çeşitli konularda eğitimler aldı. İnsanlarla iletişim içinde olacağı, kendini geliştirebileceği dinamik bir kariyer hedeflediği için dijital dünyada yer alan AdresGezgini’nde Veri Analiz Uzmanı olarak çalışmaya başladı. Resimle ilgilenen Selin, boş zamanlarında yağlı boya/akrilik boya kullanarak resimler yapmakta aynı zamanda yeni yerler keşfetmekten keyif almaktadır.

Yorum Yap