BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Markaların Etkili Bir Facebook Stratejisi Oluşturması İçin Yapmaması Gereken Şeyler

Markaların Etkili Bir Facebook Stratejisi Oluşturması İçin Yapmaması Gereken Şeyler

Markaların Etkili Bir Facebook Stratejisi Oluşturması İçin Yapmaması Gereken Şeyler

Hepimizin bildiği gibi sosyal medya, pazar paylarını artırmak isteyen birçok marka için çok önemli bir konumda bulunuyor. Sosyal medya denildiğinde de şüphesiz ki akla ilk gelen kanal, müşterilerle ve topluluklarla etkileşime geçmenin en önemli araçlarından biri olan Facebook.  Bu bağlamda firmalar geçtiğimiz yıllar içerisinde sosyal medyada birincil ağlardan biri haline gelen Facebook'ta marka stratejisi oluşturmanın önemini kavradılar ve Facebook kanalını kullanarak marka değerini genişletmeyi ve daha fazla tanınma sağlamayı amaçladılar.

Bu yazımızda markaların etkili bir Facebook stratejisi oluşturmak için yapmaması gereken birkaç şeyi ele alacağız.

Sadece ürünüzü satmak veya tanıtmak amacıyla güncelleme yapmayın

Markalar sadece ürün veya hizmetlerini tanıtmak istedikleri zamanlarda güncellemeler yapmamalıdırlar. Çünkü kullanıcılar markaların neden Facebook'ta olduklarını zaten biliyorlar. Bu yüzden kullanıcılarla her zaman etkileşimde kalın ve onların iyi vakit geçirmelerini sağlayın. Siz onlardan bir şeyler öğreneceksiniz, onlar sizden bir şeyler öğrenecekler ve satış organik olarak gerçekleşecektir.

Kullanıcıların yorumlarını ve sorularını görmezden gelmeyin

Eğer markanızı Facebook'ta başarılı bir şekilde konumlandırmak ve etkili bir strateji oluşturmak istiyorsanız, kullanıcıları görmezden gelmeyin. Bunun yapmanın en iyi yollarından biri de, kullanıcılardan gelen yorumları ve soruları sadece takip etmeyin aynı zamanda yanıtlayın. Kullanıcıları görmezden geldiğiniz anda aynı şekilde kullanıcılar da sizi görmezden gelecektir.

Etkisiz ve marka kimliğinizi yansıtmayan kapak fotoğrafları kullanmayın

Facebook timeline kapak fotoğrafı markanızı tanıtmak için mükemmel bir fırsattır. Markanızı ve ürününüzü yansıtan bir kapak fotoğrafı kullanın. Logonuz bu anlamda kapak fotoğrafı için ideal olabilir. Aynı zamanda insanların ürününüzü nasıl kullandığını da kapak fotoğrafında gösterebilirsiniz. Unutmayın ki Facebook kapak fotoğrafı, markanız hakkında daha fazla şey öğrenmek isteyen kullanıcıların dikkatini çeken en önemli unsurlardan biridir.

Çok fazla güncelleme yapmayın

Her ne kadar markalar, hayranlarının gün boyunca onlardan sürekli güncellemeler yapmalarını beklediklerini düşünseler de, aslında bütün gün güncelleme yapmak hayran sayısında azalmaya neden olmaktadır. Atacağınız postları gün içerisine yaymayı deneyin. Kullanıcılarınızın ne kadar aktif olduklarını göz önünde bulundurarak, gün içerisinde bir ile üç arası güncelleme yapmak etkili olabilir.

Sizce markaların Facebook'ta yapmaması gereken şeyler nelerdir?

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap