BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Küçük İşletmeler İçin Sosyal Medya Kullanımı

Küçük İşletmeler İçin Sosyal Medya Kullanımı

Küçük İşletmeler İçin Sosyal Medya Kullanımı

İnsanların telefonlarına daha fazla zaman harcadığını ve bu zamanın çoğunun sosyal medya uygulamalarına harcandığını biliyoruz. Ayrıca sosyal medya kullanıcılarının, ilgilendikleri veya zaten iş yaptıkları şirketlerle düzenli olarak etkileşimde bulunduğunu da biliyoruz. Dolayısıyla sosyal medyada müşterileriniz ve potansiyel müşterileriniz sizden haber almak için bekliyorlar. Doğru içeriği doğru insanlarla paylaştığınızdan emin olmanız da platforma bağlıdır. Bu kılavuzda, sizi her platformda ne tür bir içerik yayınlamanız gerektiğinden, ne sıklıkta paylaşım yapmanız gerektiğinden bahseceğim.

Beş ana sosyal platformu ele alacağız.

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedln
  • Instagram

Hadi Başlayalım!

Henüz yapmadıysanız işletmeler için her platformda sosyal medya işletme hesapları ve sayfaların oluşturmanız gerekir. Kullanıcı adınızı veya URL’nizi işletme adınız ya da işletme adınıza mümkün olduğunca en yakın adı ayarlayın. Böylece tüketiciler sizi kolayca bulabilir. Facebook, Linkedln ve Youtube gibi platformlarda kendinizi ve yönetici olarak erişmesi gereken iş ortaklarınızı belirlediğinizden emin olun.

Her hesabı kurduğunuzda, işletmenizle ilgili bilgileri girdikten sonra logonuzu hesap fotoğrafınız olarak ekleyip paylaşıma başlayabilirsiniz.

Facebook Pazarlaması

Facebook, günlük 1 milyar aylık ise 2 milyardan fazla aktif kullanıcısı olan büyük bir kullanıcı tabanına sahip bir konuşma platformudur.

Bir tüketici Facebook sayfanızı beğendiyse büyük ihtimalle gelecekteki satışlar, promosyonlar,  yeni ürünler, yaklaşan tanıtımlar ve etkinlikler hakkında bilgi edinmek isterler. Birkaç farklı türde içerik paylaşın ve takipçilerinize neyin iyi geldiğini görün. Kitlenizin yanıt verdiği içerik türlerini ve güncellemeleri belirledikten sonra paylaşmaya devam edin.

Facebook’ta yayınlamanın işletmeler için bir sınırı yoktur ancak çok fazla paylaşım yaparsanız, insanların hesabınızı beğenmeme riskini alırsınız. Çok az paylaşım gönderirseniz ise katılım oranlarınızı riske atarsınız. İçeriğinizi ne kadar tanıtmanız gerektiğini belirleyin ve ardından uygun şekilde yayınlayın. Her gün yaklaşık bir güncelleme çoğu işletme için en uygun orandır.

Linkedln Pazarlaması

Linkedln, insanların çevrimiçi olarak diğer işletme uzmanları ve ağlarla bağlantı kurduğu bir yerdir. Linkedln ayda 250 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahiptir ve içerik paylaşmak için en çok kullanılan kanallardandır. Bir Linkedln kullanıcısı, şirketinizi Likedln üzerinden takip ediyorsa muhtemelen işle ilgili güncellemeleri görebileceği bilgiler ve görüşler ile ilgilenir.

Twitter Pazarlaması

Twitter, sosyal medya platformlarında en çok konuşulan sosyal ağlardan biri. Her gün gönderilen 500 milyondan fazla tweet ve platformda aylık 320 milyondan  fazla aktif kullanıcı var. Haber için en çok güvenilen sosyal ağlardan biri olan Twitter, aynı zamanda geniş bir uluslararası kullanıcı tabanına sahip.

2017 yılının Kasım ayında Twitter, tweet’te izin verilen karakter sayısını 140’tan 280’e çıkartarak, insanlara tweet başına yazdıklarında daha fazla özgürlük sağlamaktadır. Ancak yine de post başına uzunluğu sınırlandırmaktadır. Ürün tanıtımları, çevrimiçi yarışmalar, satışlar, endüstrileri ile ilgili komik düşünceler veri bilgileri ve yeni sürümler dahil olmak üzere çok çeşitli tweetler atabilirsiniz. Günde birkaç kez tweet göndermek, tweetlerinizin takipçileriniz tarafından görülmesi ve onlara sizinle daha fazla bağlantı kurmaları için çok fazla fırsat sağlayacaktır.

Instagram Pazarlaması

Tüm sosyal plaformlarda en çok görsel olan Instagram.

Instagram birkaç farklı gönderme formatı, kısa ömürlü hikayeler ve kalıcı yazılar sunar. Bu seçeneklerle, ticari hedeflerinize ve izleyicilerinizin isteklerine odaklanmak için Instagramdaki varlığınızı iyileştirebilirsiniz.

Instagramda paylaştıklarınız, markanızı büyük ölçüde barındıran içeriğinizin fotoğrafları ya da kısa videoları olmalıdır. Bu, marka değerlerinizi ve kişiliğinizi, şirket hikayenizi onlara sunabileceğiniz uzmanlığı ve bazı promosyon ürünleri olabilir.

Instagram’da bir diğer paylaşım türü ise hikaye paylaşmaktır. Hikayeler, izleyenlerinizin görmesi için içerik yayınlamanın en ahat bir yoludur. Hikayeler 24 saat yayında kalırlar ve çok çeşitli şekillerde yapılabilirler. Hikayenize ilgi çekmek, bir ürün veya kampanya için geri bildirim almak istiyorsanız bir anket kullanabilir ve takipçilerinizin yanıtlaması için açık uçlu bir soru sorabilirsiniz. Ayrıca belirli bir duyguyu aşılamak, duyuru için bir metin yazmak, fotoğraf ve videolar çekmek, geri sayım almak veya bir kişiyi ya da konumu etiketleyebilirsiniz.

Instagram’da paylaşım yapmak kalite ve tutarlılık ile ilgilidir. Haftada birkaç kez paylaşıp yaparsanız izleyenlerinizi ve takipçilerinizi kaybedebilirsiniz.Günde birkaç kez paylaşım yapabilirsiniz.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi Selin Çelik tarafından yayınlanmıştır.

Selin Çelik, 5 Haziran 1996’da İzmir’de doğdu. Mustafa Kemal Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra öğrenim hayatına Celal Bayar Üniversitesi Ekonomi ve Finans bölümünde devam etti.Üniversite hayatı boyunca dış ticaret ve girişimcilik ile ilgili sertifikalar aldı.Üniversite eğitiminin son yılında Schneider Electric’de Dış ticaret ve Satın alma departmanlarında uzun dönem stajını yaptı.Boş zamanlarında reformer ve fonksiyonel spor yapmayı çok seven biri.Aynı zamanda gezmeyi yeni yerler keşfetmeyi ve moda bloglarını çok seven Selin dijital dünyaya olan ilgisinden dolayı AdresGezginin’de çalışmaya başlamıştır.

Yorum Yap