BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • KOBİ lerin İnternet Kullanımları [Araştırma]

KOBİ lerin İnternet Kullanımları [Araştırma]

Bu aydan itibaren her ay blogumuzda iletişim sektörü ile ilgili yayın yapan bazı dergilerden bilgiler yayınlayacağız. Bu ayın konusu ise Sea Insight’ın yaptığı “Anadolu KOBİ’leri Araştırması”nda yer alan bazı verilerle ilgili.

“Anadolu KOBİ’leri Araştırması”nda kobilerin internet teknolojisini ne oranda kullandığı hakkında çarpıcı sonuçlar ortaya çıkıyor. Türkiye’deki işletmelerinin yüzde 98’ini oluşturan KOBİ’ler üzerinde yapılan araştırmada, toplam 306 işletmenin sonuçları yer alıyor.

Araştırmanın KOBİ’lerin internet kullanım alışkanlıkları ile ilgili ortaya çıkan sonuçlara bakıldığında ise, enteresan sonuçlarla karşılaşılıyor. Bu sonuçlardan bazılarına bakacak olursak;

  • İstanbul dışında hizmet veren kobilerin %72’sinin web sitesi bulunmamasına rağmen %52’si önümüzdeki 12 ay içerisinde Türkiye ekonomisinin büyüyeceğine inanıyor.
  • Anadolu kobilerinin %7’si ürün ya da hizmet satışı yapıyor. Araştırmada Anadolu kobilerinin teknolojik gelişmeleri güncel olarak takip edip etmediklerini anlamak için “bulut teknolojisi”ni bilip bilmedikleri sorulmuş ve bilenlerin sayısı ise sadece %7.
  • Kobilerin kullandıkları reklam mecraları incelendiğinde ise, bugüne kadar herhangi bir reklam çalışması yapmayanlar %57’lik bir kısmı oluştururken, internet reklamcılığını kullananlar %10’luk bir kısmı oluşturuyor.

Araştırmaların sonuçlarına göre, Türkiye genelinde kobilerin internet teknolojilerini kullanım oranı oldukça düşük. Önümüzdeki aydan itibaren internet sitesinin şirketler için bir zorunluluk hale geleceği düşünürsek, Anadolu’daki birçok şirket henüz buna hazır değil.  Ayrıca Anadolu'daki küçük işletmelerin internetin imkanlarından birisi olan e-ticaret ile de ilgili henüz yeterli bir düzeyde kullanım gerçekleştirmedikleri aşikar.

İnternetin öneminin giderek arttığı günümüzde, İstanbul dışındaki küçük işletme sahiplerinin henüz internetin sağlayacağı olanakları farkında olmadığı değil. Rekabet ortamında ve hedef kitleye ulaşma konusunda kobilerin internetin sağladığı olanakları kullanabilecekleri zaman farkındalık sağlayabilecekler ve satışlarını arttırabileceklerini görüyoruz.

Kaynak: Marketing Anadolu, Sayı 1

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap