BLOG

 • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
 • Blog
 • KOBİ’ler İnternet Reklamları Konusunda Kimden Destek Almalı?

KOBİ’ler İnternet Reklamları Konusunda Kimden Destek Almalı?

KOBİ’ler İnternet Reklamları Konusunda Kimden Destek Almalı?

İlk iki yazımızda KOBİ’ler için en uygun reklam mecrasının internet olduğundan ve internet reklam kampanyalarının nasıl ölçümlenmesi gerektiğinden bahsetmiştik. Bu yazımızda KOBİ’lerin reklam kampanyalarını kime emanet edebileceği konusuna değineceğiz. İnternet reklamları söz konusu olduğunda bu konuda uzman bir şahıs/firmayla çalışmanız durumunda rakiplerinize göre büyük bir avantaj elde edebilirsiniz. Fakat o uzman kişi şirketinizin içinde mi olmalı yoksa bu işi outsource (dış kaynak) yoluyla, çoğunlukla da bir ajans yardımıyla mı halletmelisiniz? Her iki durumun avantaj ve dezavantajlarını size sunuyoruz, karar sizin.

Şirket içi (Inhouse) çözümlerin avantajları

 1. Herhangi bir sorun veya kampanya değişikliği söz konusu olduğu zaman şirket içindeki kişiye ulaşıp iş yaptırmanız dışarıdan biriyle çalışmanıza kıyasla çok daha hızlı olacaktır.

 2. İşinizi ve hedef kitlenizi kimse sizden daha iyi bilemez, bu nedenle şirket içindeki çalışanınıza bunu anlatmanız daha kolaydır.

 3. Herhangi bir sorun durumunda kolaylıkla işin takibini yapabilir ve sorunu çözebilirsiniz.

Şirket içi (Inhouse) çözümlerin dezavantajları

 1. İnternet reklamcılığı konusunda uzman kişiler Türkiye’de parmakla gösterilecek, nadir bulunan kişilerdir; birçoğu internet reklam ajanslarında çalışmaktadır, bu yüzden sizi başarıya götürecek uzmanı bulmanız kolay olmayabilir. Eğer bu pozisyon için yetersiz bir kişi seçerseniz sizi büyük bir zarara sokabilir.

 2. Çalışanınız izne çıktığında veya rahatsızlandığında reklam kampanyalarınızı da riske atmış olursunuz. O an yapılması gereken, sizin için hayati olan bir değişiklik yapılamayabilir. Bu sorunu aşmak için bu görevle ilgilenecek en az 2 kişi atamanız gerekir.

 3. Çalışanınız bir başka şirkete (belki de rakibinize) geçebilir veya herhangi bir nedenle istifa edebilir, çalışanınızı bir anda kaybetmeniz reklam kampanyalarınızda bir duraksamaya neden olur, bu dönemde zarar edebilir, rakiplerinizden geri kalabilirsiniz.

 4. Bu konuda uzman bir çalışan Türkiye şartlarında minimum 2.000TL+sigorta+yemek ücreti yani brüt 4.000TL gibi bir ücret talep edecektir, bu miktar herhangi bir internet reklam ajansına vereceğiniz hizmet bedelinden çok daha yüksek olabilir. 

Ajansla çalışmanın avantajları

 1. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu konuda uzman kişiler genellikle ajanslarda çalışmaktadır. Eğer başarısı kanıtlanmış bir ajans yardımı ile kampanyalarınızı yürütürseniz gerçek uzmanlarla çalışmış olursunuz.

 2. İnternet reklamlarında süreklilik, rekabet avantajı açısından çok önemlidir. Ajansla çalışırsanız sizinle ilgilenen sadece bir kişi olmaz. Ekipten ayrılanlar olsa da sizinle ilgilenecek kişi hemen atanır.

 3. Yeni reklam teknolojileri öncelikle ajanslara açılır. Bir ajansla çalışırsanız en yeni reklam teknolojilerinden hemen haberdar olursunuz. Örneğin yeni reklam teknolojilerinden biri olan remarketing hizmeti AdresGezgini bünyesinde kısa zamanda tüm müşterilere duyurulmuş, ilgili talepler toplanmış ve çalışmalar başlatılmıştır.

 4. Bir ajansla çalışmanın yaratacağı ekstra maliyet şirket içinde bir ekip kurmaktan her zaman daha uygundur.

Ajansla çalışmanın dezavantajları

 1. Bir sonraki yazımızda da bahsedeceğimiz üzere doğru ajansı bulmak kolay olmayacaktır. Şirketiniz için doğru internet reklam ajansını nasıl seçmelisiniz? Sık ajans değiştiren firmalar başarılı olamazlar. İnce eleyip sık dokuyarak doğru bir seçim yapıp arkasında durmanız gerekmektedir. Araştırma sırasında hangi kriterlere bakmanız gerektiğini bir sonraki yazımızda paylaşacağız.

 1. Hiçbir ajans yanınızda çalışan biri kadar sizinle ilgilenemez. Ajanslar sadece sizinle çalışmazlar, aynı anda birçok müşteriye hizmet verirler. Bu nedenle istediklerinizin yapılması biraz zaman alabilir veya size istediğiniz kadar zaman harcanmıyor olabilir.

  KOBİ’ler İnternet Reklam Ajansını Nasıl Seçmeli? En çok yapılan 10 Google Adwords Hatası

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap