BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • İşletmenizi internette tanıtmanın 5 pratik yolu

İşletmenizi internette tanıtmanın 5 pratik yolu

İşletmenizin websitesi hazır, fakat internette tanıtım faaliyetleri  için nasıl bir yol izleyeceğinizi bilmiyorsanız bu yazı sizin için çok faydalı bir rehber olacaktır. Ürününüzü ya da hizmetinizi potansiyel müşterilerinize online olarak tanıtmak için birçok yöntem var. Tüm bu yöntemlerin içerisinden vurgulamak istediğimiz 5 değerli  ve pratik yöntemi sizlerle paylaşacağız.


1. Arama motorlarında ücretsiz listeleme

İşinizi online olarak pazarlamanın en popüler ve ücretsiz yöntemlerinden birisi organik aramadır. Organik arama sonuçları, Google’da olduğu gibi websitelerini ücretsiz olarak listeler. Arama motorlarında yaptığınız bir çok aramada ortaya çıkan liste, çoğunlukla sayfalarca uzayıp gider ve size milyonlarca websitesi listeler. İdeal olan ise,  websitenizin müşterilerinizi arama sonuçlarının ilk sayfasında karşılamasıdır.

Dışarıda sizinle aynı işi yapan birçok şirket var. Bu yüzden organik aramayı lehinize çevirmek için şu adımları izlemelisiniz;

İlk olarak alan adınızın ya da sayfa url’nizin arama sonuçlarında görüntülendiğinden emin olun. Eğer görüntülenmiyor ise  Google.com/addurl  bağlantısını kullanarak ekleyebilirsiniz.

Diğer bir adım ise websitenizi biraz arama dostu yapmak. Bunun için ise websitenizde insanların siz ve size benzer ürün ve hizmetleri  aramak için kullandığı kelimelerle alakalı görseller, metinler ve diğer içeriklerin bulunduğundan emin olun. Böylelikle Google aramalar ve websiteniz arasındaki benzerliği anlayabilir ve arama sonuçlarında sizin sayfanızı listeler. Websitenizde ne kadar alakalı içerik bulunursa arama sonuçlarında üst sıralara çıkma şansı da bir o kadar artar.

Bu konuda websitenizi nasıl geliştireceğinizi öğrenmek için Google.com/webmasters bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

2. Arama motoru reklamları

Eğer Google arama sonuçları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak istiyorsanız arama motoru reklamlarına başvurabilirsiniz. Google AdWords gibi arama motoru reklamlarını kullanarak, reklamınızın organik arama sonuçlarının yanında ya da üst kısmında görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Ve bunu yaparken de, organik arama sonuçlarının aksine, reklamınızın görüntülenmesini istediğiniz anahtar kelimeleri siz belirleyebilirsiniz. Böylece arama motoru reklamcılığı sayesinde, reklamınızın ne zaman, nerede ve ne sıklıkla gösterildiğini yönetip kontrol edebilirsiniz.

Arama motoru reklamları ile ilgili daha fazlasını merak ediyorsanız Google.com/adwords bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

3. Yerel listeleme

Eğer yerel bir dükkan ya da ofise sahipseniz  ve sadece tek bir bölgeye hizmet veriyorsanız o bölgedeki müşterileri çekmek iççin yerel listelemeyi kullanabilirsiniz. Yerel listeleme sonuçları, bir ürün ya da hizmetin belli bir bölgede aranması halinde görüntülenir.

Örneğin birisi Chelsea’deki pizza restoranlarını aradığında, arama sonuçlarında Chelsea’deki ve yakınlarındaki pizza restoranlarının listesini ve harita üzerindeki yerlerini görecektir.

Google’ın yerel listeleme hizmeti sayesinde yerel işletmenizin adresini,telefon numarasını, tanımını, hizmet saatlerini, ürün listesini, menüsünü ve gerçek zamanlı bildirimlerini listeleyebilirsiniz.

Bu hizmet ile ilgili detaylı bilgi için ise; Google.com/placesforbusiness bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

4. Sosyal medya

Sosyal medya artık hepimizin bildiği gibi bir oyundan ibaret değil.  Günümüzde işletme sahipleri işletmelerini tanıtmak, yeni müşteriler çekmek ve müşterileriyle daha sağlam ilişkiler kurmak için sosyalleşiyorlar. Sosyal paylaşım siteleri , video paylaşım siteleri, bloglar ve diğer sosyal medya , geri bildirim almak, ayrıcalıklı teklifler sunmak ve pazarlama çalışmalarınızı birçok kişiye ulaştırabilmeniz için eşsiz bir fırsat sunuyor.

5. E-mail pazarlama

Sonuncu ve son derece önemli olan bir diğer yöntem ise e-mail pazarlamasıdır. E-mail ile pazarlama var olan ve yeni müşterilerinizi websitenize çekmek için en uygun fiyatlı pazarlama yöntemlerinden birisidir. E-mail aracılığıyla ürün ve hizmetleriniz hakkındaki haberleri paylaşabilir, özel tekliflerle ilgilerini çekebilir, hesaplarındaki değişikliklerle ilgili bilgilendirebilir ya da yalnızda önceki siparişleri için teşekkür edebilir ve tekrar gelmeleri için davet edebilirsiniz.

Bunun için düşük maliyetli  ve kullanımı kolay servisler aracılığıyla maillerinizi oluşturup, tasarlayabilir, gönderebilir ve yönetebilirsiniz.

İşletmenizi online olarak tanıtmanın doğru yolunu keşfetmek için bir çok yöntem denemek  gerekir.  Bu yüzden  bu yöntemleri  denemekten ve hangisinin size istediğiniz sonucu verebileceğini test etmekten korkmayın.

 
Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap