BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • İnternette Büyümek İsteyen Kobilere 7 Öneri

İnternette Büyümek İsteyen Kobilere 7 Öneri

İnternette Büyümek İsteyen Kobilere 7 Öneri

Dijital dünya hızla gelişip büyürken kobilerin de satışlarını arttırmak ve büyümek için bu dünyada yerini alabilmeleri önemli. Bu yazımızda bir web sitesi sahibi olan ve işini internete taşıyarak satışlarını arttırmak isteyen kobilere öneriler hazırladık.

1. Arama sonuçlarına odaklanın

Türkiye’de %95’lik bir pazar payına sahip olan Google, internet kullanıcıları tarafından en çok tercih edilen arama motoru. İnternet kullanıcıları herhangi bir ürün, hizmet ya da bilgi aramak için ekran başına geçtiklerinde ilk olarak Google’a giriş yapıyorlar. Arama sorgusu gerçekleştirdiklerinde ise karşılarına çıkan ilk sayfayı, en kötü ihtimalle ikinci sayfayı inceleyerek orada var olan sonuçları incelemeyi tercih ediyorlar. Bu durumda sizin de hizmet verdiğiniz sektördeki rekabeti inceleyerek hangi anahtar kelimelerin aramasında görünmek istediğinizi belirlemelisiniz.

Örneğin, çanta imalatı yapıyorsunuz ve “promosyon çanta” anahtar kelimesinde organik aramalarda üst sıralarda çıkmak istiyorsunuz. Bunun için gerekiyorsa web sitenizde iyileştirmeler yapmanız, SEO yani arama motoru optimizasyonuna önem vermeniz gerekiyor.

2. Google AdWords reklamlarına ağırlık verin

SEO hizmeti anahtar kelimelerin aranma trafiğine bağlı olarak değişmekle birlikte daha zahmetli ve uzun soluklu bir çalışmadır ve bir garantisi yoktur. Ürün ya da hizmetinizle ilgili her anahtar kelime için SEO çalışması yapmanız için yüksek bütçeler ayırmanız gerekmektedir. Fakat Google AdWords reklamları ile ürün ya da hizmetinizle alakalı aramalarda üst sıralarda çıkmanız daha olasıdır.

Çanta imalatı yaptığınızı düşünelim. “İndirimli çanta modelleri”, “ucuz çanta”, “kadın çantaları” gibi anahtar kelimelerde çok düşük bir bütçe ile reklam çalışması yapabilir, hem satışlarınızı hem de web sitenize gelen trafiği arttırabilirsiniz. Üstelik Google’ın farklı reklam türlerini de deneyerek marka bilinirliğinize odaklanabilir, maliyetlerinizi düşürebilirsiniz.

Google reklamları ile ilgili daha fazla bilgi almak için bize ulaşın!

3. Sosyal medyayı kullanın

Son yıllarda hepimiz sosyal medyayı konuşuyoruz. Sosyal medya, toplumları dönüştürürken bir yandan da pazarlama faaliyetlerine önemli katkılarda bulunuyor.

Markanızın Facebook, Twitter gibi sosyal ağlarda var olması ve düzenli içerik girişinde bulunması müşterilerinizin size olan güvenini arttıracaktır. Sizin ulaşılabilir olduğunuzu düşünen kullanıcılar markanızla sizin aranızda görünmez bir bağ kuracaktır.

Sosyal medya hesaplarınıza web sitenizden link verin, ürün tanıtımda kullandığınız broşürlere ya da dağıtımında kullandığınız poşetlere ve kutulara sosyal ağ hesaplarınızı yerleştirin. Her şeyden önemlisi insanların sizi takip etmesi için onlara bir neden verin!

4. Hayran sayınızı arttırmak için Facebook reklamlarını kullanın

Facebook reklamları satışlarınızı arttırmanıza yardımcı olmakla birlikte çok daha geniş kitlelere ulaşmanız için oldukça önemlidir. Facebook sponsorlu hikayeleri kullanarak hayranlarınızın sayısını ve hakkınızda konuşulma oranını arttırın.

Facebook tıpkı Google gibi algoritmasını sürekli güncelliyor. Kullanıcıların ana haber akışlarında yer almak istiyorsanız, reklamlardan mutlaka faydalanmanız gerekiyor. Sosyal içeriğe sahip olan Facebook sayfanızı reklamları kullanarak ağızdan ağıza pazarlama yöntemi ile diğer kullanıcılara da ulaştırabilirsiniz.

Facebook reklamları hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın!

5. Orjinal İçerik Üretin

Yukarıda da belirttiğim gibi sosyal medyanın markalara sağladığı birçok fırsat var. Fakat markanın sayfasına sürekli erişim sağlayabilen potansiyel müşterileri ile marka nasıl iletişim kuracak? Cevabı aslında oldukça basit: Orijinal içerik üretmek.

İçerik üretiminin en temel noktası orijinal ve ilgi çekici olmaktır. “Eğer anlatacak iyi bir hikayeniz yoksa, sizi kimse dinlemez”.

Görseller, videolar ve blog yazıları müşterilerinizin ilgisini sürekli sizin üzerinizde tutacaktır. Ürettiğiniz orijinal içerikler ile sizi sosyal ağlarda takip edenlerin katılımını sağlayacak, onların dikkatini çekecek ve akıllarında yer etmenizi sağlayacaksınız.

6. Mobili gözden kaçırmayın

Geçtiğimiz yıllara kıyasla 2012 mobil’in yıldızının parladığı bir yıl oldu. Hemen herkesin akıllı telefonu ya da tableti var ve internet erişimini bu cihazlar üzerinden gerçekleştiriyor.

Web siteniz mobil uyumlu değilse ya da ürün/hizmetinize ait bir mobil uygulamanız yoksa geleceğe yatırım yapmıyorsunuz demektir. Zaman kaybetmeden işletmenizi mobil dünyada da bulunabilir kılın.

7. Yarışmaları ve İndirimleri Deneyin

Yapılan araştırmalar, internet kullanıcılarının e-ticareti tercih etmelerinin sebebinin ürün fiyatlarının daha ucuz olması sonucunu ortaya çıkarıyor. Markanızı daha geniş kitlelere duyurmak için sosyal medyada yarışmalar düzenleyebilir, ürünlerinizde indirimler yapabilirsiniz.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap