BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Mobil Reklam Pazarında Neler Oluyor?

Mobil Reklam Pazarında Neler Oluyor?

Türkiye’de mobil reklamlar artık iyiden iyiye popüler olmaya başladı. Geçtiğimiz yılın Türkiye mobil reklam istatistikleri yükselen bir grafik gösteriyor. Önümüzdeki yıl bu rakamların daha da artacağı konuşuluyor. Dünyada ki duruma bakarsak, Inneractive’in yaptığı araştırmaya göre tüm dünyada mobil reklam gösterimleri yüzde 698 arttı. Bu rakama istinaden gösterilen mobil reklamların tıklama oranı ise yüzde 711 oranında yükseldi. Böylesi net yüksek rakamlara sahip mobil reklam sektörü, reklamverenin gelirlerini yüzde 522 artırmış durumda.

Türkiye’de ise akıllı telefon tüketimi günden güne artış gösteriyor. Geçtiğimiz yıl mobil hat abone sayısının 66 milyona, cep telefonu sayısının ise 136 milyona ulaştığı göz önüne alınırsa mobil pazarın da ciddi bir reklam potansiyeli olduğu fark ediliyor. Bu da demek oluyorki yukarıdaki rakamlar Türkiye’de de etkisini gösterecek.

Peki, markalar bu dönüşme nasıl uyum sağlayacak?

Markalar mobil reklam çalışması yapmadan önce web sitelerini mobil uyumlu hale getirmeleri gerekiyor. Örneğin, Google mobil aramalarının, akıllı telefonların artışıyla yükselişe geçmesiyle beraber, Adwords reklamlarının da mobil uyumlu hale getirilmesi gerekiyor.

Google Adwords’un sunduğu operatör seçme, cihaz seçme, bölge ve dil hedefleme seçme özellikleriyle daha net bir hedef kitleye erişebilen Adwords kullanıcıları ayrıca mobil reklamlara özel “tıkla ara” seçeneğini de aktif hale getirebilirler.

Google Mobile Ads blogun haberine göre, Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük müzik ekipmanları bayilerinden biri olan Sweetwater Sound Inc,  2008 yılında sitelerinin mobil versiyonunu yayınlamış ve şu anda Google Adwords mobil reklamlarıyla çok daha fazla geri dönüş aldığını belirtiyor. Özellikle cihaz seçme özelliğiyle hedef kitlesine uygun olarak Ipad ve akıllı telefon reklam kampanyalarının tekliflerini özel olarak belirleyip optimize edebilme seçeneğiyle Ipad cihazlardan dizüstü bilgisayarlara göre yüzde 30 daha fazla geri dönüş ve yüzde 10 daha fazla sipariş alabildiğini açıkladı.

Google’ın mobil reklamcılıktaki pazar payının giderek yükselmesi Facebook’un da ilgisini çekmiş gibi görünüyor. Zira geçtiğimiz günlerde mobil reklam pazarına gireceğini duyuran Facebook, önümüzdeki Mart ayında Sponsores Stories olarak da bilinen “sponsorlu hikayeler” reklamlarını mobil üzerinden göstereceğini açıkladı.

Tüm bu gelişmelerin ışığında mobil cihazların gelecek 10 yılın en önemli reklam pazarı hale geleceğini söyleyebiliriz.

Siz ne dersiniz?

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap