BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Hepimiz Birer 'Cyborg' muyuz? [Ted Konuşması]

Hepimiz Birer 'Cyborg' muyuz? [Ted Konuşması]

Hepimiz Birer 'Cyborg' muyuz? [Ted Konuşması]

Bir cyborg antropoloğu olan Amber Case, insanlar ile teknolojinin nasıl bir etkileşim içerisinde olduğunu ve birlikte nasıl gelişme gösterdiklerini inceliyor. Amber Case de diğer tüm antropologlar gibi insanları inceliyor fakat onun çalışma alanı daha çok insanların dijital ağlara nasıl katıldıklarını, kişiliklerimizi nasıl projelendirdiğimizi, iletişim kurduğumuzu, çalıştığımızı, fikir paylaştığımızı ve daha birçok değeri konu alıyor. Bu etkileyici Ted konuşmasında da teknoloji sayesinde geçirdiğimiz evrimi konu alıyor. Günümüzde haberleşmek, hatırlamak ve hatta ikincil hayatlarımızı yaşamak için dış beyinlerimize (cep telefonları ve bilgisayarlara) bel bağlıyoruz diyor Amber Case.

cyborg

Amber Case hepimizin birer Cyborg olduğunu savunuyor, ancak bildiğimiz türden robot gibi bir şey değil bahsettiği. Robocop ya da Terminatör değiliz yani. Ama her bilgisayar ya da cep telefonu ekranımıza baktığımızda birer cyborg oluyoruz. Yani yarı- makine olarak hayatlarımızı sürdürüyoruz. Peki nedir bu cyborg?  1960’ta uzay yolculuğu ile ilgili bir makaledeki tanıma göre “Cyborg, yeni ortamlara uyum sağlaması amacıyla dış parçalar eklenmiş bir organizmadır.”  Uzay ortamı normalde insanların bulunmaması gereken bir ortamdır ancak insanların merakları, vücutlarına yeni şeyler ekleme isteği bir gün uzayda diğer bir gün ise denizde balık olmalarını sağlıyor.

Geleneksel antropolojide birileri başka bir ülkeye gider ve oradaki insan davranışlarını kullandıkları aletleri, kültürlerini ilgi çekici bulurlar ve hakkında makaleler yazarlar. Belki birkaç antropolog daha bu makaleyi okur ve çok ilginç olduğunu düşünür.  Günümüzde ise yepyeni bir tür bulduk diyor Amber Case. Ve bir cyborg antropoluğu olarak Amber Case, insan türünün yeni formu olan cyborgları inceliyor. Teknolojinin etrafında insanların yaptıkları, ilginç ritüelleri, sürekli birşeylere tıklamaları…

Peki bu makineler sonunda bizimle iletişime mi geçecekler yoksa bizi ele mi geçirecekler? Amber Case’in konuşması, yarı-makine benliğimize şaşırtıcı bir bakış açısı sağlıyor. Videonun devamını keyifle izlemenizi dileriz.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap