BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Kobiler için Sosyal Medya Kullanımı

Kobiler için Sosyal Medya Kullanımı

Kobiler için Sosyal Medya Kullanımı

Geçtiğimiz hafta Kobiler için Google AdWords Kullanımı’ndan ve İngiltere’de bu konu hakkında yapılmış bir araştırmadan bahsetmiştim. Kobiler büyüme sürecinde internetin sağladığı faydaları kendi leyhlerinde kullanabilir ve hızla gelişen sosyal farkındalıklı webe uyum sağlayarak günümüz iş dünyasının tamamlayacı bir parçası olarak yer edinebilirler. Bu konuda sosyal medya pazarlama kobiler için önemli ve vazgeçilmez bir kaynaktır. Daha önce sosyal medya pazarlama hakkında blogumuzda bulabileceğiniz birçok yazı yazmıştım. Facebook, Twitter, Friendfeed gibi sitelerin kullanıcılar için  kolay erişilebilir olma özelliği pazarlama alanında sosyal medyayı cazibe merkezi haline getirmiştir. (Örn: Sosyal Medya ve Pazarlama Stratejileri)

Günümüzde kulaktan kulağa yayılan bilginin yerini gerçek zamanlı tweet’ler aldı. Televizyon röportajları canlı Web yayınları ve talep üzerine videolara evrildi. Reklamlar da özellikle markanın müşteri tabanının belirli üyelerine hedeflenmiş mesajlarına dönüştü.(Bkz: Google AdWords)

Bütün bunlar geleneksel pazarama taktiklerinin hayal bile edemeyeceği bir marka ve ürün güdümlü başarı getirerek daha yeni uygulamalar ve teknolojilere zemin hazırladı. Bu süreçte sosyal medya, istikrarlı bir pazarlama platformu olduğunu gösterdi. Eğer şirketiniz, sosyal medya pazarlama olarak adlandırılan bu dinamik olguya henüz dahil olmadıysa, sosyal medyanın birçok avantajını kaçırıyorsunuz demektir.

Pazarı Takip Edin

“What Do Americans Do Online” (Amerikalılar Çevrimiçi Ne Yapar) isimli yeni bir çalışmaya göre sosyal medya tüm diğer çevrimiçi faaliyetleri geride bırakarak bir numaralı meşgale oldu. Nitekim, Internet Advertising Bureau (IAB) da buna katılıyor ve hatta “Eğer bir sosyal ağ sitesinde yoksanız, internette olmadığınızı” iddia ediyor.

Gerçekten de şu anda muazzam bir sosyal göç gerçekleşmekte. Bu, ülkemizde de birçok ünlü isminin ve markanın sosyal paylaşım sitelerinde büyük bir popülerlik elde etmesinden de anlaşılabilir. Aslında tüketicilerin olduğu yer sosyal medya ve çevrimiçi pazarlamanızı odaklamanız gereken yer burası.

Varlığınızı Artırın

Eğer, oldukça popüler bir markanız yoksa sizi çevrimiçi olarak bulmak kolay olmayabilir. O halde bir blog oluşturarak ve sonrasında Facebook, Twitter ve benzeri diğer sitelerde profiller yaratarak fazladan bir adım atın ve şirketiniz ile ürünlerinizi sosyal medyayla tanıştırın. Bu şekilde ürünlerinizi seven kişiler sizi kolaylıkla çevrimiçi olarak bulabilir ve sizinle iletişimse geçebilir. Hatta siz de bu kişilerin bağlantıları aracılığıyla daha önce ulaşmadığınız pazarlara girebilirsiniz. Bunlar ayrıca web sitenize önemli bir miktarda trafik çekip müşteri tabanınızı artırmak için etkili birer arama motoru optimizasyonu (SEO) aracı vazifesi görebilir.

Eğer fiziksel bir mağazanız varsa, müşterileri ziyaret etmek, alışveriş yapmak ve ürünlerinizi denemek için davet de edebilirsiniz.  Bunu yapmak için konumunuzu Facebook Places, Yelp, Google Places, Foursquare ve Gowalla gibi coğrafi yerleşim hizmetlerinde listeletebilirsiniz. Bu siteler iletişim detayları ve harita eklemenize olanak sağlayacak ve kullanıcıların ziyaretlerini oylamalarına ve eleştirmelerine izin vererek adınızdan çevrimiçi olarak daha çok söz edilmesini sağlayacaktır.

Daha İyi Haber Dağıtımı

Doğal olarak, sosyal profillerinizde takipçilerinizin sayısı arttıkça, müşterilerinize ürünleriniz ya da olası bir promosyonunuz hakkında demografik olarak farklı güncelleme alma yolları sunabilirsiniz. Sahip olduğu kolay erişim ve ölçeklenebilir yayınlama olanakları ile sosyal medya bloglar, canlı sohbet odaları, multimedya yayınları ve sosyal ağ durum güncellemeleri gibi birçok harika dağıtım platformu sunuyor.

sosyal-medya-haber-dağıtımı

Bunların en göze çarpanları Facebook’un Haber Kaynağı ve Twitter’ın akışı. Mesajınızı gerçek zamanlı olarak ilettikleri için, takipçilerinize en son güncellemeleri oluştukları anda sunabiliyorsunuz ve onlar da anında tepki verebiliyorlar. Katılım sağlayarak, sorular sorarak ya da mesajınızı çevrelerinde ilgili olabileceğini düşündükleri herhangi birine duyurarak. Bu hizmetler ayrıca mesajınıza daha iyi bir içerik vermek için ilgili fotoğrafları, videoları ve bağlantıları da ekleyebilmenizi sağlar.

Sosyal Yükümlülükleri Geliştirin

Geleneksel pazarlama taktikleri, demografiğimiz içerisindeki kişilerin çoğunluğuna hitap etmemiz gerektiğini söyler. Diğer yandan sosyal medya pazarlama herhangi bir grubun bazı bölümlerini, hatta belirli bireyleri hedeflemenize izin verir. Facebook’taki duvar yazılarınıza ya da blogunuzdaki girişlere yapılan yorumlara cevap vererek, hedef kitlenizin genel ihtiyaçlarına hitap edebilir ve doğrudan bireylerle bağlantı kurabilirsiniz. Bu da müşterilerinizi dinlediğinizi göstererek markanızla ilgili olumlu bir etki yaratacaktır, ayrıca müşteri yardım hattının bir uzantısı vazifesi de görebilir.

Bir yandan bunlar takipçilerinizi bilgilendirirken, kendi kişiliğinizi göstererek ve diğerlerinin ilginç ve faydalı bulacağını düşündüğünüz içeriği çevrimiçi paylaşarak da varlığınızın sağladığı değeri artırabilirsiniz.

İtibarınızı Artırın

Sosyal medyanın doğası gereği, çevrimiçi olan herkesin bir sesi var. Ve bu sayede herkes her şey hakkında fikirlerini özgürce ifade edebilir. Bu, ister bir şirkete övgüler dizmek olsun, ister kötü hizmeti için şirketi sert bir şekilde eleştirmek olsun  bütün markaların başına gelen kaçınamayacağınız bir şeydir. Dünya çapında varlık gösteren, endüstrinizdeki bir numaralı kurum olmanız ya da küçük ama sadık bir müşteri tabanına sahip yerel bir firma olmanız farketmez. Bu bağlamda sosyal medya, çevrimiçi itibarinizi yönetirken tam ihtiyacınız olan şey.

Bir çok mesajlaşma platformunu kullanarak, sıkıntılara kulak vererek, sorunları açıklığa kavuşturarak ve gelen takdirlere teşekkür ederek herkese eşit imkan yaratabilirsiniz. Artan bir endişeye blogunuzda bir cevap yayınlayabilir, yayınladığınız cevaba Twitter ya da Facebook’tan link verebilir ve belki de müşterilerinizi tavrınızla ve sorunu çözmek için atacağınız adımlarla ilgili temin edebilirsiniz.

Kaynak: "Using Social Media for The Success of Small and Medium Businesses"

 

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap