BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Güncellenen Google Sosyal Arama

Güncellenen Google Sosyal Arama

Güncellenen Google Sosyal Arama

İnternetteki birbirine bağlı milyarlarca sayfanın içinden en ilgili cevapları bulmamıza yardım etmek isteyen Google, sosyal medyanın güçlenmesi ile birlikte, artık yalnızca sayfalarda değil, aynı zamanda sosyal ağlardaki güncellemelerde de yer alan sonuçları ortaya çıkarmak için çalışıyor. Bu yüzden 2009 yılında Google Sosyal Arama’yı hizmete girdi ve o zamandan beri çeşitli geliştirmeler yapıldı. Geçtiğimiz günlerde Google Sosyal Arama'da (Google Social Search) yer alan ve sizin için önemli olan kişilerden daha fazla bilgi alabilmenize olanak sağlayan YouTube, Flickr ya da bloglardaki bilgilerin arama sonuçlarında görünebilmesi için yeni bir güncelleştirme Google blogunda duyuruldu.

Eskiden yalnızca en altta görüntülenen sosyal arama sonuçları, bu güncelleştirmeler ile ilgililiklere dayalı olarak arama sonuçlarınızın içine karışmış olacak. Bunun anlamı, iş arkadaşlarınız ve arkadaşlarınız gibi kişilerden, yarattıkları veya paylaştıkları sonuçların altında açıklamaları da içerecek şekilde daha fazla sonuç görmeye başlayacak olmanız. Böylece eğer Kilimanjaro dağına tırmanmayı düşünüyorsanız ve iş arkadaşlarınızdan biri kendi deneyimi hakkında bir blog yazısı yazmışsa, bir not ve resimle birlikte bu blog yazısına rastlayacağız:

google-sosyal-arama-1

Sosyal arama sonuçları sayfanın her hangi bir yerinde sıralanabilir, ve altındaki notlarda arama sonucunu kimin paylaştığını görebilirsiniz.

İkinci olarak, kişilerin Twitter ve diğer sitelerde paylaştığı linkler için notlar eklenerek Sosyal Arama daha kapsamlı hale getirildi. Geçmişte yalnızca, kişilerin Google profilleri üzerinden yaratıp paylaştığı sonuçlar gösteriliyordu. Şimdi ise bağlı olduğunuz bir kişi açık olarak bir link paylaşmışsa, bu linki -yalnızca giriş yapmışsanız görebileceğiniz- belirgin bir not ile sonuçlarınızda görebilirsiniz. Örnek olarak, Başkan Obama’nın “The Daily Show”a konuk olduğu bölümün bir videosunu arıyorsanız ve bir arkadaşınız bu videoyu Twitter’da paylaşmışsa, bu sonuç sonuçlarınızda daha üst sıralarda çıkabilir ve bunu arkadaşınızın resmini de içeren bir not ile görebilirsiniz:

google-sosyal-arama-2

Google Sosyal Arama şimdi kişilerin Twitter ve diğer servislerde paylaştığı linkleri de içeriyor.

Üçüncü olarak, Google hesaplarınızı nasıl birbirine bağlayacağınız konusunda size daha fazla kontrol veriyor ve hesap ayarlarınızı daha elverişli hale getiriyor. Bu güncelleştirme ile Google profilinizi gizli olarak ayarlayabilirsiniz. Bu sayede @spongebobsuperfan gibi sosyal ağ hesaplarınızı herkesin görmesini engellemek için sosyal aramaya kapatabilirsiniz.

google-sosyal-arama-3

Yeni ayarlar size, Google profilinizde yer alan hesapları açık şekilde paylaşma ya da paylaşmama olanağı sunar.

Google Sosyal Arama hakkında daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:

Her zaman olduğu gibi bu güncellemelerden faydalanmak için Google profilinizde çevrimiçi olmanız gerekmektedir. Düzenlemeler şu an için sadece Google'ın İngilizce dilinde aktif fakat çok yakında tüm dillerde de hizmet verecek. Google Sosyal Arama'da yapılan değişiklikler, sosyalleşen internete daha kolay uyum sağlamamıza yardımcı olacak. Google Sosyal Arama hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için "Google'ın Sosyal Arama Özelliği Google Social Search" başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kaynak: An update to Google Social Search

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap