BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Google ve Verizon Ortaklığı: Açık bir İnternet için Ortak Hareket Planı

Google ve Verizon Ortaklığı: Açık bir İnternet için Ortak Hareket Planı

Google ve Verizon Ortaklığı: Açık bir İnternet için Ortak Hareket Planı

İnternet sektörünün günümüzdeki en büyük temsilcisi Google; mobil operatör ve servis sağlayıcısı Verizon ile tarihteki en büyük fikir alışverişini mümkün kıldı. 09 Ağustos 2010 tarihinde resmi Google blogunda yayınlanan habere göre, internetin gelecekte de bugünkü gibi açık bir yapıda kalmasını sağlamak, yayıncılara ve servis sağlayıcılara yüksek kalitede ve hızda, daha güvenilir geniş bant altyapısı sunmak ve bu geniş bandın seri bir şekilde uygulanmasını desteklemek amacı ile Google ve Verizon, geçtiğimiz yıl boyunca geliştirdikleri sistem üzerinde uzlaşma sağladılar.

Geçtiğimiz Ekim ayında, Google ve Verizon şirketleri ortak bir ağ tarafsızlı bildirisi yayınladılar. Birkaç ay sonra Federal Haberleşme Komisyonu’na  (Federal Communications Commission) ortak bir başvuru sunan firmalar, Nisan ayında yayınladıkları ortak bir makale ile her iki şirketin genel müdürleri açık bir internetle ilgili olarak düşüncelerini bildirdiler.

verizon-google-agreement

Her iki firmanın da belirlediği iki hedef vardı:

1)      Kullanıcılar hangi içeriği, uygulamayı ya da cihazları kullanacaklarını kendileri seçmelidir. Zira açıklık her zaman yeniliğin merkezinde olmuştur. Bu durdurulamaz yenilik; interneti, dinamik ve sürekli dönüşebilir bir ortam haline getirmiştir.

2)      Amerika, temeli oluşturan geniş bant altyapıyı desteklemek için hem yatırımı hem de yeniliği teşvik etmelidir. Bu global rekabetin zorunluluğudur.

Bu hedefler doğrultusunda Google Genel Müdürü Eric Schimdt ve Verizon Genel Müdürü Ivan Seidenberg tarafından, bir yasal çerçeve önerisi hazırlandı. Bu yasal bildirgede yedi ana unsur ele alındı.

  1. Her iki şirket de Federal Haberleşme Komisyonu’nun halen yürürlükteki geniş bant ilkelerini uzun süredir desteklemektedir. Bu ilkeler kullanıcıların internet üzerindeki tüm yasal içeriğe ulaşmalarını ve istedikleri uygulamaları, hizmetleri ve cihazları seçebilmelerini temin etmektedir. Bu ilkelerin uygulanabilirliği yakın zamandaki Comcast mahkemesinin kararıyla ciddi bir şekilde sorgulanmıştır. Bu ilkelerin Federal Haberleşme Komisyonu’nda tamamen uygulanabilir hale getirilmesi önerilmiştir.
  2. Hâlihazırdaki ilkelere ek olarak, ayrım yaratan uygulamalara karşı yeni, uygulanabilir bir yasaklama olması gerektiği düşünülmektedir. Bunun anlamı, ilk kez olmak üzere kablolu geniş bant sağlayıcıları yasal internet içeriğine, uygulamalara ya da hizmetlere, kullanıcılara ya da rakiplerine zarar verecek bir şekilde ayrım yapamayacak ya da öncelik tanımayacak olmasıdır. Bu ilke, internet trafiğinin önceliklendirilmesine karşı bir varsayımı da içeriyor. Yani internet içeriği ve uygulamalarını engellememe ve indirgememeye ek olarak geniş bant sağlayıcıları belli bir internet trafiğini başka bir trafiğe tercih edemeyecekler.
  3. Tüketicilerin internet deneyimleri hakkında tam olarak bilgilendirilmeleri önemlidir. Google ve Verizon’un bu ortaklığı, hem kablolu hem de kablosuz hizmetler için uygulanabilir şeffaflık kuralları yaratacaktır. Geniş bant sağlayıcılarının müşterilerine sundukları hizmetler ve yetenekleri hakkında açık, anlaşılabilir bilgi vermeleri gerekecektir. Geniş bant sağlayıcıları ayrıca uygulama ve içerik sağlayıcılarına ağ yönetim uygulamaları hakkında ve müşterilere ulaşmalarını sağlayacak diğer konularda bilgileri sağlayacaktır.
  4. Comcast mahkemesi kararından sonra Federal Haberleşme Komisyonu’nun yetkilisiyle ilgili oluşan karışıklıktan dolayı, Federal Haberleşme Komisyonu’nun geniş bant ortamında kendi rolü ve yetkisinin belirtilmesi önerilmektedir. Uygulanabilir bir müşteri koruması ve Federal Haberleşme Komisyonu’nun hâlihazırdaki müşteri koruma önlemlerinin ötesine geçen ayrım gözetmeme standartları yaratmanın yanı sıra, öneri yeni bir yaptırım mekanizmasını da sağlamaktadır. Federal Haberleşme Komisyonu, güvenlik önlemlerini ihlal eden uygulamayı durdurmak için hareket edebilir ve kuralları çiğneyenler hakkında 2 milyon dolarak kadar ceza verebilir.
  5. Geniş bant altyapısının yenilik için bir platform olması istenmektedir. Bu nedenle, sağlayıcıların şu anda sunulan internet erişimi ve video hizmetlerinin (örnek olarak Verizon’un FIOS TV’si) yanı sıra, yeni ve farklılaşmış çevrimiçi hizmetler sunmalarına imkân verilmesi önerilmektedir.
  6. Her iki şirket de kablosuz heniş bandın kablolu dünyadan farklı olduğunun farkındadır. Bunun sebebi, kısmen mobil pazarın daha rekabetçi ve daha hızlı değişiyor olmasıdır. Kablosuz geniş bant pazarın halen gelişmekte olan yapısının farkında olan Google ve Verizon, bu öneri altında kablolu için olan birçok ilkeyi kablosuz uygulamak için (şeffaflık gereksinimi dışında) henüz erken olduğunu düşünmektedir. Ek olarak, Amerikan Sayıştay Kurumu’nun kablosuz geniş bant pazarındaki gelişmeler ve ilkelerin tüketicilerin yararına işleyip işlemediğini yıllık raporlarla Kongre’ye rapor etmesi gerekecektir.
  7. Son olarak, internete geniş bant erişimi sahibi olmak herkesin çıkarınadır. Bu nedenle Evrensel Hizmet Fonu’nun reformu ve geniş bant erişiminin mümkün olmadığı yerlerde başlatılmasına odaklanması desteklenmektedir.

Google, bu öneri çerçevesinin tüketicileri uygun bir biçimde güçlendirdiğine ve Federal Haberleşme Komisyonu’na geniş bandın yeni dünyası için tasarlanmış bir rol verdiğine ve bir yandan da geniş bant sağlayıcılarına ağlarını yönetme ve yeni çevrimiçi hizmetler sunma esnekliği sağlandığına inanmaktadır.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap