BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Hangi Platformda Reklam Vermelisiniz?

Hangi Platformda Reklam Vermelisiniz?

Hangi Platformda Reklam Vermelisiniz?

Facebook ve Google reklamları son zamanların en popüler dijital reklam platformlarındandır. Birçok reklamveren hangi platformun işletmelerine fayda sağlayacağı konusunda kararsızlık yaşamaktadır. Sizlere yardımcı olması için bir kaç önemli noktaya değindik.

Facebook

Psikografik: Facebook, Google'a kıyasla kullanıcıların eğitim bilgileri, iş yeri ve beğenilerini hedefleyerek reklam oluşturur.

Coğrafi Hedefleme: Gösterilecek reklamı görüntüleyen kullanıcıları coğrafi konuma göre seçerek reklam alaka düzeyini artıran sistemdir. Facebook'un coğrafi hedeflemesi Google ile aynıdır.

Özel Kitle: Web sitenizi daha önce ziyaret etmiş olan kullanıcıları hedefleyebilir veya sahip olduğunuz e-posta listesi veya telefon numarası gibi kullanıcıların kişisel bilgileri üzerinden hedef kitleler oluşturabilirsiniz.

Demografik: Yaş grubu, cinsiyet, ebeveynlik durumu veya hane geliri gibi parametreler demografik hedeflemenin içerisinde yer alır. Google'ın aksine, Facebook'un demografik hedeflemesi daha kapsamlıdır ve doğru çalışır.

Yeniden Hedefleme: İnternet sitenizi, uygulamanızı, mağazanızı veya Facebook Sayfanızı ziyaret eden kişilere reklamlarınız gösterilir. Bu sayede Facebook, yeniden pazarlama konusunda Google'dan daha iyi sonuçlar verir.

Google

Anahtar Kelime: Anahtar kelimeye dayalı hedefleme, reklamverenin hizmetine uygun ve hizmetini tanımlayan kelime veya kelime gruplarıdır.

Coğrafi Hedefleme: Google ile Facebook coğrafi hedeflemesi aynı şekilde yapılır.

Müşteri Eşleşmesi: Google'a yüklediğiniz toplu e-posta adresleriyle kullanıcıları hedefleyebilirsiniz.

Demografik: Google demografik hedefleme, Facebook ile karşılaştırıldığında sınırlıdır.

Yeniden Pazarlama: Web sitenizle daha önce etkileşimde bulunmuş olan kullanıcılara ulaşmanın bir yoludur. Facebook'un reklamları yeniden pazarlama konusunda Google'dan daha fazla sonuç vermektedir.

Hangi Kampanya Sizin için Daha İyi ?

Facebook reklamları, kullanıcıların gönderilerinize ve sayfanıza beğeni veya yorum gibi etkileşimlerde bulunmalarına olanak tanır. Yeniden pazarlama kitlesi bu etkileşimler sonucu oluşur. Video reklamları, Facebook'ta doğru hedef kitleye ulaşmak için uygundur ancak maliyet açısından verimli değildir. Ayrıca form doldurma özelliği ile kullanıcılar hakkında bilgi sahibi olursunuz.

Google reklamları satışa odaklıdır. Arama ağı reklamları sayesinde kullanıcılar arama motorunda istediği ürün veya hizmeti arattığında alakalı sonuçları karşılarına çıkararak dönüşüm almanızı sağlar. Youtube reklamları, marka bilinirliği sağlar, ürün veya hizmetler hakkında bilgi verir, bu sayede çok geniş bir kitleye ulaşarak bilinirliğinizi arttırır. Google görüntülü reklamları, Facebook'a kıyasla yeniden pazarlamada daha az sonuç vermektedir. Ancak reklamları marka bilinirliği amaçlı yayınlamak için kullanabilirsiniz.


Eğer bu iki reklam platformu hakkında daha fazla bilgi almak ve test etmek istiyorsanız müşteri yetkililerimize ulaşabilirsiniz. Ekibimiz her aşamada size yardımcı olacaktır.

 

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi Safa Bertan tarafından yayınlanmıştır.

Safa Bertan, 1994 yılında İzmir'de doğdu.2013 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nü kazandı. Üniversite hayatı boyunca çeşitli kurs ve seminerlere katılan Bertan, mühendislik bilgisini ve vizyonunu geliştirdi. Aynı zamanda üniversitede aktif olarak 5 yıl boyunca Amerikan Futbolu oynayarak okulunu temsil etmiştir.2020 yılında Yüksek Lisans eğitimi için İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Finans bölümüne başladı.Kariyer hedefinde üst düzey bir yönetici olmayı hedefleyen Bertan, kendisini hem mühendislik hemde finansal olarak geliştirebileceği için dijital pazarlama alanına yönelmek istedi ve AdresGezginin'de Veri Analiz Uzmanı olarak görev almaya başladı.Düzenli olarak spor yapmaktan ve Amerikan futbolunu takip etmekten hoşlanıyor aynı zamanda arkadaşları ve ailesi ile vakit geçirmeyi ve gezmeyi seviyor.

Yorum Yap