BLOG

 • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
 • Blog
 • Google, Reklam Politikalarına Uymayan Reklamlarla Mücadele Ediyor

Google, Reklam Politikalarına Uymayan Reklamlarla Mücadele Ediyor

Google, Reklam Politikalarına Uymayan Reklamlarla Mücadele Ediyor

Google reklamverenleri, Google AdWords Reklam Politikalarına dahil olan taklit ürünler, tehlikeli ürün veya hizmetler, dürüst olmayan davranışlar ve uygunsuz içerikler ile ilgili politikalarına aşinadır. Peki ya Google 2016 yılı boyunca kötü reklamlar, siteler ve dolandırıcılarla nasıl savaştı? Cevabı blog yazımızda bulabilirsiniz.

Reklamlar, kullanıcıların doğru ve kaliteli bilgilere çevrim içi erişmesini sağlama konusunda önemli bir rol oynuyor. Bazı kullanıcılar yasa dışı ürünleri ve gerçekçi olmayan teklifleri teşvik ederek ve kullanıcıları kişisel bilgileri paylaşmaya ve zararlı yazılımlarla aygıtlara bulaştırmak amacıyla kandırıyor ve kullanıcıların çevrim içi deneyimini bozuyor. Bu durum kullanıcılar, Google'ın ortakları ve açık web'in sürdürülebilirliği için bir tehdit oluşturuyor.

Peki ya bu tehdit karşısında Google ne yapıyor? Google kullanıcıları yanıltan, uygun olmayan veya zararlı reklamlardan korumak için düzenlenen sıkı politikalara sahip. Ayrıca, kötü niyetli kullanıcılara karşı günlük mücadele yürütmekte olan bir mühendis, politika uzmanı, ürün yöneticisinden oluşan bir ekibi var.

Google'ın 2016 yılında reklamcılık politikalarını ihlal ettiği gerekçesiyle yayından kaldırdığı 1,7 milyar reklamın detayları ise şu şekilde;

 • Google sağlık sektöründe, tüketicilerin sağlığını tehdit eden ürünlerin reklamlarına karşı uzun zamandır izlediği politikalar doğrultusunda 68 milyondan fazla kötü reklamı devre dışı bıraktı.
 • Benzer şekilde, yasa dışı kumar ihlalleri nedeniyle 2016 yılında 17 milyondan fazla kötü reklam yayından kaldırıldı.

shutterstock_236780302

 • Kullanıcıları ürün veya hizmetleri doğru, gerçekçi ve güvenilir olmayan bir şekilde temsil eden tanıtımlara dahil olan yaklaşık 80 milyon reklamın gösterimi, reklamların kullanıcıları yanlış yönlendirmesini istemeyen Google tarafından  durduruldu.
 • Mobil cihazlarda, kullanıcıları uyarı göstermeden uygulama mağazasına yönlendiren 23.000'den fazla yanıltıcı reklam yayından kaldırıldı.
 • Hızlı kilo verme vaad eden ürünlerin tanıtımıyla ilgili 47.000 siteyle ilgili işlem yapıldı.
 • İstenmeyen yazılımlar kullanan 15.000'den fazla siteye işlem yapıldı ve kötü amaçlı yazılım içerdiği için 900.000 reklam devre dışı bırakıldı.
 • Bir ticari markayla tıpatıp aynı veya çok benzer ticari markalar veya logolar yer aldığı ürünlerin reklamını yapan yaklaşık 6.000 site ve 6.000 hesap askıya alındı.

shutterstock_510895066

Google Reklam Politikaları İhlal Edilirse Ne Olur?

2016 yılında kötü niyetli reklamlarla savaşan Google'ın Reklam Politikaları ihlal edildiğinde ne olur diye soracak olursanız bu reklamlar, uzantılar ve hedefler AdWords platformunda ve ilişkili ağlarda engellenebilir.

 • Google reklam politikalarını ihlal eden reklam veya uzantı onaylanmaz. Onaylanmayan reklamlar, politika ihlali giderilene kadar yayınlanmaz.
 • Web sitesi veya uygulama askıya alınabilir. Web sitelerindeki sorun giderilene ve politika incelemesinin olumlu geçmesine kadar, uygulamalarda ise uygulama düzeltilene kadar ilgili sayfaların reklamı yapılamaz.
 • Google reklam politikalarından bir kaçı ihlal edildiyse ya da ciddi bir ihlal varsa hesap askıya alınabilir ve askıya alınan hesaptaki tüm reklamların yayını durdurulur ve bu hesaptan bir daha reklam kabul edilmeyebilir.
 • Yeniden pazarlama listeleri devre dışı bırakılabilir, reklam kampanyalarında kullanılamaz ve yeni kullanıcılar eklenmez.

Kaynak: blog.google, support.google.com  

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap