BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Google Neden AdWords Kullanıyor?

Google Neden AdWords Kullanıyor?

Google AdWords reklamverenler için en etkili pazarlama araçlarından biridir. Nitekim, Google bile kendi ürünlerini pazarlamak için AdWords'ü kullanır. Bir ürün veya bir fikiri hedef kitleye, yeni kullanıcılara ve müşterilere ulaştırmak için oldukça önemli bir yol olan AdWords'ü Google'ın nasıl kullandığını anlayabilmek için bir deneme yapabiliriz. Örneğin Google arama motoruna "Google AdWords" anahtar kelimesini yazdığınızda en üstte renkli alanda Google AdWords'ün reklamını görebiliyorsunuz.

Kurum içi reklamlar, alışılmış bir endüstri pratiğidir. Gazeteler sayfalarında nasıl abone olunabileceği ile ilgili reklamlar gösterirler. Televizyon kanalları aynı kanaldaki ya da aynı şirketin sahibi olduğu diğer kanallardaki programlarla ilgili tanıtımlar gösterirler. Ve arama motorları da sıklıkla verdikleri hizmetler hakkında kullanıcıları bilgilendirmek ve eğitmek amacıyla reklamları kullanırlar.

Google; kurum içi reklamları bir kaç yıldır değişik ürünleri tanıtmak için kullanmakta. Kullanıcıları bilgilendirmek için Google üzerinde belirli konuların yanı sıra iGoogle, Google Maps ve mobil ürünler gibi arama ürünleri için arama pazarlama kampanyaları düzenliyor. Geçtiğimiz yıllarda kullanıcıların, meydana gelen felâketlerle ilgili kaynak bulabilmelerine yardımcı olmak ve afet yardımları hakkında daha fazla bilgi alabilmeleri için reklamlar düzenledi. (Örnek olarak, Şili depreminin sonrasında Google, "Şili depremi" gibi sorgular için Google'ın kriz müdahale websitesine linkler içeren bir reklam görüntüledi).

Google Kurum İçi Reklamlar nasıl çalışıyor?

-Kurum içi reklam kampanyaları iç pazarlama bütçelerine bağlıdır. O yüzden reklam kampanyalarının uygulamasında stratejik ve dikkatli davranmak gerekiyor.

-Google'dan, yalnızca tüm diğer reklamverenlerin uyması gereken reklam kurallarına uyan reklamları kabul ediliyor. Hatta, Google'ın reklamlarının belirli bir yerde görüntüleneceğinin garantisi yok.

-Gerçekten de, tüm diğer reklamverenlerin de deneyimlediği gibi, açık artırma dinamik olduğu için yalnızca doğrudan ilgili ve kaliteli reklamlar görüntülenecektir (bkz: Kalite Puanları ve Reklam Açık Artırmaları).

-Tıklama başına maliyeti belirleyen, belirli bir açık artırmaya giren reklamverenlerin kalite puanları ve teklifleri olacaktır ve Google da bu reklamverenlerden biri olabilir.

-AdSense reklamları için, reklamverenin Google ya da başka bir firma olmasından bağımsız olarak bütün yayıncılar ve dağıtım ortaklarına tam olarak aynı miktar ödenir.

Google reklam kampanyalarını, herhangi bir diğer reklamveren nasıl yönetirse öyle yönetiyor. Bütçelerini dikkatle inceliyor, harcamalarını tıklama başı maliyet ve edinme başı maliyete karşı yönetiyor. Google; bir milyondan fazla diğer şirket gibi, çevrimiçi pazarlamanın web kullanıcılarıyla bağlanmadaki değerine inanıyor.

Kaynak: Why Google Uses AdWords

 

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap