BLOG

 • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
 • Blog
 • Google Harita Kaydınız Ne kadar Başarılı?

Google Harita Kaydınız Ne kadar Başarılı?

Google Harita Kaydınız Ne kadar Başarılı?

Google harita kaydınızı en son ne zaman kontrol ettiniz? Bir süre geçtiyse, tüm bilgilerinizin eklendiğinden ve doğru olduğundan emin olmak için bilgilerinizi iki kez kontrol etmeniz gerekir. Güncellenmeyen ya da hatalı bilgiler içeren benim işletmem bilgileriniz müşteri kaybetmenize sebep olabilir.

Google'ın bu alanda gösterdiği önemli bilgiler:

 • Fotoğrafları gör
 • Sokak görünümü (Streetview)
 • Harita konumu
 • İnternet sitesi
 • Yorumlar
 • Adres
 • Çalışma saatleri
 • Telefon numarası
 • Sorular ve cevaplar
 • Hakkında 

Yukarıdaki bilgileri güncellemiyor ya da takip etmiyorsanız yalnızca kötü bir kullanıcı deneyimi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda yeni müşterilerden de mahrum kalabilirsiniz. 

Benim İşletmem Sayfasında Yapılan  ve Müşteri Kaybettiren Başlıca Hatalar

1- Sahipsiz Görününen İlanlar

Kaydınızı profesyonelce oluşturmadığınızda harita kaydınız hak talebinde bulunan başka bir kullanıcının yönetimine geçebilir ya da bir süre sonra kalıcı olarak Google tarafından kaldırılabilir. Hem de bu görünüm kurumsal kimliğinize de zarar verir. Bilgilerinizin başkası tarafından yönetilmesini istemezsiniz değil mi?

2- Eksik Bilgiler

Hiç girilmemiş çalışma saatleri, sizi daha iyi incelemelerini sağlayacak olan website bilgisi,en önemlisi iletişim bilgileri bunlar da kaydınızda bulunmuyorsa oldukça büyük bir zararın kıyısında olabilirsiniz. Potansiyel müşteriler size ulaşamazlarsa rakibinize gideceklerdir.

3- Yanlış Bilgiler

İşletmeniz hakkında müşterilerin beklentilerini karşılamayan ya da beklentilerini kıracak olan hatalı bilgiler yine sizin ticari kimliğinize zarar verecektir.

4- Hatalı Konumlandırılan ya da Hiç Konumlanmayan Harita Pimleri

Navigasyon kullanarak size ulaşmaya çalışan müşterileri kaybetmenize ya da konumuzu yanlış görerek hizmet almaktan vazgeçecek müşterilere sebep olabilir.

5- Yanıtlanmamış Olumsuz Yorumlar

Hem kurumsal kimliğinizi zedeleyecek hem de yeni müşteri edinmenize engel oluşturacak bir durumdur. 

Olumsuz bir incelemeye yanıt vermenin bazı yolları:

 • Bunu ele alacağız ve bir daha olmayacağından emin olacağız.
 • Bunu doğrudan ele alabilmemiz için lütfen bizimle iletişime geçin. 

Yukarıdaki gibi kısa yanıtlar bile veriyor olsanız hem işinizin başında olduğunu hem de iyileştirmeler konusunda çabalayan bir işletme olduğunuzu gösterebilirsiniz.

6- Soru-Cevap Kategorisindeki Yanıtlanmamış Sorular

Bu durum şuna benzer; Bir müşteri mağazanıza ya da ofisinize kadar gelip size ona nasıl yardımcı olabileceğinizi ya da sizden nasıl bir hizmet alacağını soruyor ve siz bu müşteriyle asla iletişim kurmuyor ve cevap vermiyorsunuz. Bu gibi durumlar sizi müşterilerinize karşı oldukça mahçup edecektiir. Bu sebeple düzenli olarak bu alanı kontrol etmeli ve müşterilerinizi aydınlatmalısınız.


7- Hatalı Eklenen Fotoğraflar

Fotoğraflar genellikle ihmal edilir. Sadece "Sokak Görünümü" olan bir kayıt yeterli değildir. Bazen yayınlanan diğer fotoğraf müşteriye aittir. Ayrıca, dikkatli olmazsanız Google, yanlış Facebook sayfasından veya bir haber makalesinden bir fotoğraf çeker. Bunlar gibi durumlar ile karşılaşmamak için harita kaydınızı kontrol etmeli işletmenizin sizi en iyi yansıtacak fotoğraflarını kendiniz eklemelisiniz.

Bu alanlarda nasıl düzenlemeler yapılacağı konusunda bilgi sahibi değilseniz, uzmanlarımız sizlere yardımcı olmak için hazırlar.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi Nesli Edindik tarafından yayınlanmıştır.

Nesli Edindik, 1991 yılında Balıkesir'in Erdek ilçesinde doğdu. Erdek Anadolu Lisesi'nde eğitimini tamamladıktan sonra Anadolu Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü'nden mezun oldu.

Yorum Yap