BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Google Think Digital Nasıl Başladı? Neler Oldu? Neler Bitti? Oradaydık!

Google Think Digital Nasıl Başladı? Neler Oldu? Neler Bitti? Oradaydık!

Google Think Digital Nasıl Başladı? Neler Oldu? Neler Bitti? Oradaydık!

Google’ın yeni ofisi Gordon House’ta 21 – 24 Ekim tarihleri arasında düzenlenen bu yılki Think Digital’ın davetlisi olarak Dublin, İrlanda’daydık. Saha satış ekibimizden Onur Büküşoğlu ile katıldığımız etkinlik, ilk 2 gün YouTube, mobil teknolojiler, mobil reklamcılık, Google + ve Adwords’teki yenilikler üzerine ilerlerken 3. gün Google Adwords uzmanları tarafından verilen yoğun eğitim ile son buldu.

Think Digital ilk gününde konuklarına, konferans salonu, yemekhane ve toplantı odalarının bulunduğu yeni binası Gordon House’ta düzenlediği güzel bir kahvaltı ile merhaba dedi. Kahvaltıdan sonra başlayan etkinliğin ilk konuşmasını, topluluğa Think Digital ve amacını anlatarak başlayan Google Uluslararası Satışlar Başkan Yardımcısı John Herlihy yaptı.

2Herlihy’in ardından sahneyi devralan diğer Başkan Yardımcısı Allan Thygesen, teknolojinin dünden bugüne değişimini anlatırken dünkü tüketici ile bugünkü tüketicinin arasındaki farktan bahsetti. Online tüketicilerin %55’inin ilk site ziyaretlerinde satın alım yapmamasının üstünde duran Thygesen, bugünün tüketicisinin satın alma davranışının gerçekleşmesi için siteye tekrar çekilmesi gerektiğini vurguladı. Daha sonra online tüketicinin izini süren yeniden pazarlamanın tüm özellikleri aynı etkinlikte en ince ayrıntısına kadar anlatıldı. Bu anlamda, bize göre etkinliğin en dikkat çeken özelliği genelden özele giderek, belli başlı önemli noktaların altını çizmesi ve sonra Google AdWords’ün bunu reklamverene nasıl sağladığının açıklanmasıydı.

Etkinlik YouTube ve tüketici konusu ile devam ederken konuşmacı sırasını YouTube Tüketici Pazarlaması Başkanı Richard Waterworth aldı. YouTube’tan bahsederken Generation C’den bahsetmek olmaz diyerek yeni neslin tüketici alışkanlıkları ve özellikleri üzerinde duran bir konuşma yaptı. Yapılan istatistiklere göre 10 tane Gen C’den 7’si arkadaşları tarafından yapılan online fotoğraf, video ve makale paylaşımlarını tekrar paylaşıyor. Anlıyoruz ki, Gen C, arkadaş çevresi ve sosyal gruplarla bağlantıda olduğunu hissetmek istiyor. Tamamen tüketimin ve paylaşımın psikolojik sebep-sonuçları üzerinden giden “Gen C” konuşması yerini Google Mobile’ın Başkanı Robert Ting’e bıraktı. Ting’e göre, mobil reklamcılığın öneminin en büyük ölçütü şimdiki zamanda diş fırçasından daha çok cep telefonuna sahip olan insan topluluğu. 

Ting’ten sonra mobil reklamcılıkla ilgili Peter Avoy sözü devraldı. Avoy’a göre mobil reklamcılığı geleceğin stratejisi yapan; her zaman ulaşılabilir, uygun ve optimize olması. Yalnız buradaki en önemli nokta mobil kampanya yürüten reklamverenlerin mobil sitelerinin düzenli optimize edilmesi gerektiği. Avoy, bunu hala bu zamanda çok aksatan ve bu sebeple verim alamayan birçok reklamveren olduğunu düşünüyor.

Mobilden sonra sosyal ağlara yumuşak bir geçiş yaptık. Google Sosyal Medya Global Başkanı sahnedeydi ve bize Google + ile ilgili çok ince ve önemli detaylar verdi. Google + etkileşimlerinin, Google arama ağında gözükmesinin, reklamın ve markanın performansını ciddi seviyelerde arttırdığını biliyor muydunuz?

Google + sunumu arasında verilen önemli sayılacak bir bilgiyi de söylemeden geçmeyelim: İstatistiklere göre, online alışverişin %19 ‘u akşam 8 ile gece yarısı arasında gerçekleştiriliyormuş. Think Digital ilk günü Google + sunumu ile sona ererken akşam Guinness Storehouse için davetiyelerimizi aldık.

İlk günün sonunda etkinlik kapsamında İrlanda’nın efsanevi markası Guinness müzesinde düzenlenen gecede Adwords’ü etkin şekilde kullanan yerel işletmeler ve Google çalışanları ile eğlenceli bir tanışma toplantısı yapıldı.

Think Digital’ın ikinci gününe geldiğimizde yine YouTube sahnedeydi. Adrian D’Souza’nın “YouTube’ta nasıl başarılı bir marka olunur?” başlıklı konuşmasında YouTube’un marka kanallarında yayınlanan videoların içeriği üzerinde durdu.

YouTube’ta içeriğin önemini paylaşan D’Souza’ya göre eğer iyi bir içerik üretiyorsanız hedef kitlenizi aramanıza gerek yok. O sizi zaten bulacaktır. Bu anlamda net ve temiz bir mesaj vermek önemli. Kmart markasının YouTube video reklamı, bu konu dahilinde iyi bir örnek teşkil ediyor. http://www.youtube.com/watch?v=I03UmJbK0lA

D’Souza, YouTube’ta marka kanallarını etkin ve iyi bir şekilde kullanan Türkiye’den mobilcadde.com örneğini vererek konuşmasına son verdi.

3Carrei Wei ile görüntülü reklamlar ve Görüntülü Reklam Ağı’nın gelişimi hakkındaki konuşma ile devam ediyoruz. Görüntülü reklamcılığı önemli yapan 3 temel noktadan bahseden Wei, reklamların, hedefleme yöntemleri, ilgi çekiciliği ve etkinliği üzerinde durdu. Görüntülü reklamcılığı etkili bir şekilde kullanan firma örneği ise, online dil kursu niteliğinde olan babbel.com.

Google Adwords ile çeşitli başarılara imza atan “case study” lerden sonra, etkinliğin ikinci gününde Google’da yenilik sanatına önemli dokunuşlar yapıldı. Yeniliğin ve buluşların bir sanat olduğu konusunda hem fikir olan Google ekibine göre, markalar ortaya koyduğu bir yeniliği sanatlaştırmak için 10 kurala uymak zorunda.

4Think Digital’ın en dikkat çeken konuşması muhtemelen Across Technology şirketinin CEO’suna aitti. Teknolojinin kabullenilme süreci üzerine muhteşem bir sunum gerçekleştiren Hinssen ‘e göre “Garajsız girişimcilik olmuyor”

52. günün ardından son gün, “Think Digital Optional Training” adı altında Google AdWords üzerine kısa eğitimlerle bitti.

3 dolu günün sonunda, teknoloji ve tüketicinin gelişimi, YouTube video reklamlar, YouTube kurumsal kanalların etkin kullanımı, mobil reklamların işletmeler açısından önemi ve Yeniden Pazarlama üzerine kapsamlı bir içerikle dönen ekibimiz, müşterilerimiz için alınacak stratejik reklam kararları için tekrar iş başında.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap