BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Google Arama Sonuçlarında Instagram ve TikTok Videoları Gösterilecek

Google Arama Sonuçlarında Instagram ve TikTok Videoları Gösterilecek

Google Arama Sonuçlarında Instagram ve TikTok Videoları Gösterilecek

Google, arama sonuçlarında Instagram ve TikTok videolarına da yer vermeye başlayacak. Google'ın mobil uygulamasında geçerli olan özellik, kullanıcıların Google'ı terk etmeden içerikler arasında gezinebilmesini sağlıyor.

Search Engine Roundtable, Brian Freiesleben ve TechCrunch’tan gelen raporlara göre Google, Instagram ve TikTok’taki içeriği yeni bir “Kısa Video” arama sonuçları bandında vurgulayan bir arama özelliğini test ediyor.

Google, bu hamle ile sosyal medya devlerini arama motoruna tam uyumlu bir şekilde entegre etmeyi planlıyor. Yeni özellik ile ilgili paylaşılan görüntülerde, arama sonuçlarının en üst kısmına ‘Kısa videolar’ şeklinde bir bölümün yerleştirildiği görülüyor. Kullanıcılar Google üzerinden kısa videolar ile ilgili bir içerik arattıklarında, bu bölüm otomatik olarak beliriyor ve onlara TikTok ve Instagram gibi platformlardaki içerikleri gösteriyor.

Google daha önce yalnızca kendi YouTube platformundan ve diğer masaüstü odaklı video akış hizmetlerinden videoları endekslemeye odaklanmıştı. Bu son test daha çok mobil sosyal medya platformlarına odaklanmış gibi görünüyor. Bu yenilik arama devi için önemli bir değişime işaret ediyor.

Kısa Videoları Nasıl İzleyeceğiz?

Kısa videolar, arama sonuçlarının başında gösteriliyor. Videolara bastığınızda ise TikTok ve Instagram'ın web sürümüne yönlendiriliyorsunuz. Google, uygulamaya yönlendirme seçeneği sunmayarak kullanıcıları daha uzun süre tarayıcıda tutmayı hedefliyor. Videoyu izledikten sonra geri tuşuna basarak arama sonuçları arasında gezinmeye devam edebiliyorsunuz. 

Sadece Google uygulamasında ve mobil tarayıcıda yayına alınan özellik, şimdilik sınırlı sayıda kullanıcıya açık. Geliştirme süreçleri açısından erken aşamada olan bu özelliğin, ilerleyen süreçte daha fazla video içeriğe kavuşması bekleniyor.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi Çağla Yılmaz tarafından yayınlanmıştır.

Çağla Yılmaz, 16 Haziran 1994 yılında doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce Matematik Bölümü' nden 2018 yılında mezun oldu. Eğitimi devam ederken etüt merkezinde öğretmenlik yaptı ve özel matematik dersleri verdi. 2013 yılında iki ay İngiltere'de kalarak Cambridge Embassy English Dil Okulu'ndan sertifika aldı. Ayrıca 2018 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi pedagojik formasyon sertifikasını da aldı. Mezun olduktan sonra İstanbul'da JPMorgan Bankası'nın hazine bölümünde staj yaptı. Daha fazla gelişime açık ve teknolojiyle iç içe olan bir sektörde ilerlemek istediğine karar verdi ve AdresGezgini ekibinde yer almak istedi. Seyahat etmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi çok seviyor. Olabildiğince çok ülke görüp keşfetmekten farklı kültürleri ve yaşam tarzlarını gözlemlemekten ve öğrenmekten keyif alıyor. Boş zamanlarında konserlere gitmeye, ailesiyle ve arkadaşlarıyla sevdiği yerlerde zaman geçirmeye, kitap ve şiir okumaya çalışıyor.

Yorum Yap