BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Facebook'ta Ne Kadar Güvendesiniz?

Facebook'ta Ne Kadar Güvendesiniz?

Facebook'ta Ne Kadar Güvendesiniz?

Özellikle 45-60 yaş grubunun Facebook'ta gizlilik konusunda bir endişesi olduğu aşikar, öyle ki bilgilerinin CIA gibi gizli servisler tarafından incelendiğini iddia edenlerin sayısı az değil. Bu teori her ne kadar komik olsa da, doğruluğu dolaylı olarak kanıtlandı.

ABD Hükümetinin teknoloji devlerinden bilgi sızdırdığı maalesef geçtiğimiz yıl ortaya çıkmıştı, FBI ve NSA'nın 2010'dan beri Facebook'tan bilgi sızdırmasının üstüne, İngiliz casusluk ajansı GCHQ bir açık yakalayarak kullanıcı verilerine erişmişti. İşin teknik detaylarını bir kenara bırakıp sayfanızın ve verilerinizin gizliliği konusunu inceleyelim.

Öncelikle Facebook'ta sayfanızı arkadaşlarınız dışında kişiler de görüyorsa, tam olarak ne gördüklerini saptamaları için profilinizi 3. bir göz ile inceleyin. Ekranın sol köşesindeki kilit butonuna basıp, paylaştıklarımı kimler görebilir, başkasının gözünden gör seçeneğini tıklayın ve sayfanızın gizliliğini inceleyin.

Peki, Facebook'ta sizi temsil eden bir gölge profiliniz olduğunu biliyor muydunuz? Öyle bir profil ki, sizin bütün bilgilerinizi içeren dahası Facebook'la paylaşmadığınız bilgilerinizi de içeren bir profil.

Bundan bir yıl önce 6 milyon Facebook kullanıcısının özel e-posta adreslerini ve telefon numaralarının açığa çıktığı iddia edilmişti. Üstelik kullanıcıların çoğu bu ortaya çıkan bilgileri Facebook ile paylaşmamıştı. İşte gölge profil tam olarak bu anlama geliyor.

Facebook, sizin zevkleriniz, ilişki durumunuz, arkadaşlarınızın iletilerini ne kadar beğendiğiniz gibi bilgileri depolarken aynı zamanda bildirmediğiniz kişisel bilgilerinizi de sisteminde depoluyor. Özellikle telefon numaranız ve ikinci, üçüncü e-posta adresleriniz gibi Facebook ile asla paylaşmadığınız bilgiler Facebook’un kayıtlarına giriyor.

Peki Facebook bu bilgilere nasıl erişiyor?

Cevabı oldukça ilginç çünkü bu bilgiyi arkadaşlarınız sunuyor. Facebook'taki “Arkadaşlarımı Bul” özelliğinden telefon rehberinin taranmasına izin veren arkadaşlarınız Facebook’a sizin iletişim bilgilerinizi aslında kendi elleriyle vermiş oluyor. Bu özellik kullanıldığında Facebook, telefondaki tüm rehberi sunucularına aktarıyor. Bu çoğunlukla e-posta adresleri ve telefon numaralarını içeriyor. Aynı zamanda arkadaşlarınızla nasıl bağlantılı olduğunuzu inceleyen Facebook, “tanıyabileceğiniz kişiler” özelliğini de böylelikle yaratmış oluyor.

facebook

Gölge profilinizle tanışmak için, Ayarlar/Genel Hesap Ayarları kısmında yer alan ''Facebook verilerinin kopyasını indir” seçeneğini kullanarak arşivinizi indirip, profilinizin detaylarını inceleyebilirsiniz.

Bu dosyayı incelerken ilginç detay ve bilgilerle karşılaşacağınızı belirtmeliyiz ki, kişisel bilgileriniz, tıkladığınız reklamlar, hesabınıza giriş yapılan cihazlar, tüm yaptıklarınız, yazdıklarınız, sildikleriniz, etiketlendiğiniz & paylaştığınız fotoğrafları ve hatta dürttüklerinizi bile görebileceksiniz. Bu gizemli dosyayı incelerken aslında Facebook'ta tüm hareketlerinizin nasıl kolayca veriye dönüştürüldüğünü görebilirsiniz. Belirtmemizde fayda var ki bu dosya paylaştığınız video ve fotoğraflara göre yüksek boyutta veri içerebilir, kota sorunu olanların dikkat etmesini öneririz.

Sonuç olarak Facebook üzerinde yaptığınız hareketlerin belgelendiği, kaydedildiği ve incelendiği artık kesinlik kazanmış durumda, bu konuda gözetlenme endişesi taşıyanlara hak vermek kaçınılmaz oluyor.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap