BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Facebook Places İzmir de En çok Check-in Olunan 10 Yer

Facebook Places İzmir de En çok Check-in Olunan 10 Yer

Facebook Places, Facebook'un lokasyon bazlı yer imleme servisi. Geçtiğimiz yıl aktif olan bu özellik ile kullanıcılar, akıllı telefonları sayesinde bulundukları mekanlardan ya da gittikleri şehirlerden check-in olabiliyorlar. Facebook, Twitter gibi sosyal ağ platformlarının istatistiklerini sunan Socialbakers.com'da Facebook'un "Places" özelliği için de bir istatistik sayfası mevcut. Bu sayfa henüz BETA olduğu için Socialbakers.com uyarıyor; bütün yerler mükemmel şekilde doğru ülkeye göre kategorileştirilmiş değil ve sadece belli oranın üzerindeki check-in'ler ölçülebiliyor. Facebook Places'ın Türkiye için verilen istatistik bölümüne giriş yaptığınızda görüyorsunuz ki 70 sayfalık veri sayfasında bütün yerler karışık olarak sunuluyor. Şehre göre ya da mekana göre bir düzenleme yapamıyorsunuz. Hal böyle olunca biz de AdresGezgini olarak sadece İzmir'e yapılan 10 check-in'i çıkarma gereği duyduk. Kasım 2011 verilerine dayanarak aşağıdaki grafikte en fazla check-in yapılan mekanları görebilirsiniz.

İlk 4 sırada Çeşme mekanları yer alıyor. Bunun sebebi yaz aylarında Çeşme nüfusunun farklı şehirlerden de gelen yerli yabancı turistlerle katlanarak artması. 5. sırada İzmir Adnan Menderes Havaalanı'nı 6. sırada yine Çeşme'de bir mekan olan Sole&Mare takip ediyor. 7. sırada Kordon, 8. sırada da Alsancak yer alıyor. Gece hayatının en aktif olduğu bu iki bölge de Facebook Places'ın çok tercih edilenleri arasında. Bunları sırayla Eski Foça ve Hilton İzmir izliyor. Böylece İzmir'de check-in olunan yerler arasında ilk 10'a girmeyi başaran işletmeler Marrakech çeşme, Çeşme Paparazzi, Sole&Mare ve Hilton İzmir oluyor. Lokasyon bazlı servislerin marka bilinirliği yaratması açısından oldukça faydalı olduğu su götürmez bir gerçek. Facebook Places kullanarak markalar hayran sayılarını artırabilir daha da önemlisi hayranları ile etkileşim kurabilirler. Biliyorsunuz, Facebook kullanıcıları belirli bir mekana check-in olduklarında, arkadaşları haber akışlarında onların check-in'lerini görebiliyor. Bu sadece viral bir kampanya olmanın ötesinde Facebook Sponsorlu Hikayeler reklamları ile desteklenerek de kullanılabiliyor. O yüzden markalara tavsiyemiz, Facebook Places özelliğini daha fazla kullanarak rakiplerinden farklılaşmaları yönünde olacaktır.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap