BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Pazarlama Çalışmalarında Sosyal Medya ve E-posta Dengesi

Pazarlama Çalışmalarında Sosyal Medya ve E-posta Dengesi

Pazarlama Çalışmalarında Sosyal Medya ve E-posta Dengesi

Aynı anda hem sosyal medyada hem de e-posta pazarlamasında varlığını sürdürmek sizde iki şirketi birden temsil ettiğiniz hissi yaratabilir. E-posta ve sosyal medya birbirinden tamamen farklı türde mecralardır. Her dakika Facebook hesabını ve hemen ardından e-postalarını kontrol eden müşteri aynı olsa bile bu böyledir. Aynı müşterinizin iki mesajınıza verdiği tepkiler farklı olacaktır. Bu yüzden, pazarlama çalışmalarında genellikle bunlardan birisi diğerine oranla daha çok tercih edilir. Eğer güçlü bir sosyal medya varlığı sürdürülüyorsa e-posta ihmal edilir ya da tam tersi. Fakat artık, müşterileriyle güçlü ve sağlam bir ilişki sürdürmek isteyen şirketler için durum böyle değil. Sosyal medya ve e-posta pazarlamasını birleştirmek ve dengelemek adaptasyon ister. Eğer müşterilerinizle birden çok kanaldan iletişim kurmayı başarabiliyorsanız  bu, müşterinizin mesajlarınızı arkadaşlarıyla paylaşma olasılığınız büyük oranda arttıracaktır.

Sosyal Medya Nasıl İşe Yarıyor?

Sosyal medya online pazarlama konusunda yeni gelişme gösteren bir alan ve şirketler hala müşterileriyle sosyal medya üzerinden iletişim kurmanın farklı yollarını keşfetmeye çalışıyorlar. Bildiğimiz tek şey bunun mükemmel bir yeni iletişim kanalı olduğudur. Çapraz kanal pazarlaması, bir şirketin müşterileriyle sosyal medya, e-posta, mağazalar ve reklamlar gibi birden fazla kanal üzerinde iletişim kurabilme kabiliyetlerine odaklanır. Bunlar arasında , kişilerarası erişilebilirliğinden dolayı başarılı bir çapraz kanal pazarlama konusunda  en çok umut vadeden kanal sosyal medyadır. Pazarlamacılar, sosyal medya pazarlamasıyla, mesajlarını retweet eden ya da beğenen kullanıcılara ödül ya da indirim vermek gibi birçok heyecan verici strateji keşfetmişlerdir.  Bunu yaparak müşterilerinizin ilgi alanları gibi konularda çok fazla bilgi sahibi olabilir ve daha sonra bu bilgileri kullanarak onlarla daha etkili bir iletişim kurabilirsiniz.

E-posta Nasıl İşe Yarıyor?

E-posta pazarlaması sizinle müşteriniz arasında direkt bir kanal oluşturur. Sosyal medyaya nazaran daha kişisel hissettirir. Bu yüzden küçük işletmeler hala e-posta pazarlamasına çok değer veriyor ve bu sayede etkileyici sonuçlar elde ediyorlar. Sosyal medya , sağladığınız içeriklere kullanıcıların nasıl tepki verdiklerini görmenizi sağlar. E-posta ise, daha spesifik ilgi alanlarına hitap etmenizi sağlar. Kullanıcıların, sağladığınız e-posta formlarını doldurarak sizden e-posta almak istediklerini bildirmeleri halinde e-posta, sizinle müşteriniz arasındaki en büyük bağlardan biri olur. E-postalara izin vermek demek potansiyel müşterinizin sizi dinlemek istediği ve onlarla iletişime geçmenizi beklediği anlamına gelir. Bundan sonra bilmeniz gereken ise ne tür bir mesaja en iyi tepkiyi verecekleridir.

Sosyal Medya ve E-posta Birlikte Nasıl Çalışır?

Sosyal medya ve e-posta pazarlaması arasında seçim yapmanıza gerek olmadan ikisini bir arada verimli bir şekilde kullanabilirsiniz. Sosyal medya kullanıcıların tepkilerini ölçebileceğiniz bir ortam olduğu için burada paylaştığınız içeriklere olan ilgiyi tespit edip e-posta içeriğinizi buna göre oluşturabilirsiniz. Bu şekilde sosyal medya size bir öğrenme aracı olarak hizmet vermiş olur. Uzmanlara göre sosyal medya, mesajınızı yaymak, e-posta ise iletişim kurmak için en iyi yoldur.

Bu yazı Grady Winston'ın wearesocialpeople.com'daki yazısından uyarlanmıştır.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap