BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Facebook Pazarlamada Başarısız Olmamak için 7 Adım

Facebook Pazarlamada Başarısız Olmamak için 7 Adım

Sosyal medya denilince akla gelen ilk ağ Facebook oluyor. Dünya genelinde 800 milyondan fazla üyesi bulunan Facebook, markaların da en büyük sınavı. Küçüklü büyüklü bütün işletmeler Facebook'ta hayran toplamaya, kendilerini beğendirmeye çalışıyor. Kimi bu testi başarılı bir şekilde tamamlıyor kimi ise istediği performansı elde edemiyor.

Facebook'ta nasıl başarılı oluruz? Aşağıda başarısız olmamanın 7 adımını anlattım. Eklemek istedikleriniz olursa yorum bırakabilirsiniz.

1. Hayran sayfanızın geçerli bir URL’si yok: Facebook hayran sayfanız size ait bir isme değil de numaralardan oluşan uzun bir web adresine sahipse offline ve online pazarlama arasında bir yerlerde sıkışıp kalmışsınız demektir. Örneğin, facebook.com/pages/isletme-sayfaniz/1243195150571521 şeklinde bir adres insanların sizin markanızı hatırlayamamasına yol açar. Ayrıca geleneksel mecralarda Facebook sayfanızın tanıtımını yaparken zorlanırsınız. Markanıza ait seçilmiş bir ad, işletmenizle ilgili pazarlama stratejileri oluşturmanızda yardımcı olur.

2. Facebook açılış sayfanız yok: Bir şekilde sayfanızı bulan kişiler direkt olarak duvarınıza yönleniyorsa bu sizin için eksi bir puandır. İşletmenizle ilgili ufak ipuçlarından oluşan bir karşılama sayfası tasarlayın. Bunun için kullanabileceğiniz birçok ücretsiz araç da mevcut. İsterseniz kurumsal web sayfanızın bir benzerini bile Facebook sayfanıza ekleyebilirsiniz. Açılış sayfalarında paragraflarca anlatılmış kurum öykülerine yer vermektense esas noktaları yazmanız daha iyi olur. Yapılan araştırmalara göre Facebook kullanıcılarının %63’ü marka sayfalarını beğendikten sonra bir beklenti içine giriyorlar. İndirimler, hayran sayfasına özel kampanyalar ya da ürününüz ile ilgili özel bilgiler hayranlarınızın heyecanını taze tutacaktır.

3. Açılış sayfanız var ama varsayılan sayfa olarak belirlenmemiş: Diyelim ki bir açılış sayfanız var, üstelik de çok şık ama gelin görün ki ayarlarınızı yenilemediğiniz için sayfanıza uğrayan ilk ziyaretçiler direkt olarak duvarınıza yönleniyor. Bu durum hayranlarınızın gözünde olumsuz bir intiba oluşturur. Doğru yönlendirmeyi sayfanızın ayarlar sekmesinden gerçekleştirin.

4. Sadece ürünlerinizle ilgili sıkıcı bilgiler veriyorsunuz: Ürünlerinize sizden başka kimse ilgi duymaz. Bir topluluk oluşturduysanız onlara ürünlerinizin hayatlarını nasıl kolaylaştırdığını anlatın, faydalı ve eğlenceli bilgiler verin.

5. Hayranlarınız var ama onlarla iletişim kurmuyorsunuz: 1000’den fazla hayran topladınız ama onlarla iletişime geçmiyorsunuz, onlara soru sormuyorsunuz. Paylaşım yapmıyorsunuz, yorum yazmıyorsunuz dolayısıyla da başarıya ulaşamıyorsunuz. Eğlenin ve hayranlarınızı da bu eğlenceye dahil edin.

6. Harekete geçiren ifadeler kullanmıyorsunuz: Rakiplerinizin ya da beğendiğiniz markaların Facebook sayfalarına bir göz gezdirin. Nasıl güncellemeler yapıyorlar, ne tarz fotoğraflar paylaşıyorlar? İlham veren Facebook duvar yazılarına bir göz atın. Benzer ifadeler oluşturun.

7. EdgeRank algoritmasından haberiniz yok: Facebook’un Edgerank algoritması sayesinde markalar kullanıcıların haber kaynağında görünür oluyorlar. Bu algoritma bir kullanıcının ana sayfasında nelerin görüneceğine karar verir. Algoritma temelde 3 basit temel üzerine kurulu. Bunlar; yakınlık, önem ve güncellik olarak sıralanabilir. Yani siz bazı kullanıcılarınızla yakın değilseniz, önemli içerikler girmiyorsanız ve güncel değilseniz, isteseniz de kullanıcıların ana sayfasında yer alamıyorsunuzdur. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi EdgeRank’inizi yüksek tutmanız için kullanıcılarınızla iletişim ve etkileşim halinde olmalı, o düzeyde güncellemeler yapmalısınız.

Yardımcı kaynak: DreamGrow

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Blog Yorumları

  1. Büyük markaların sosyal mecralarda hayranlarına soru sorarken bazen çok saçmalamalarına şahit oluyorum. Bana çok saçma da geliyor olabilir belki ama bir araba markasının 'Bugün ne giyeceksin?' ya da 'En sevdiğin yemek nedir?' gibi alakasız sorular sorması bu konuda çok sevimsiz bir etki yaratıyor.

Yorum Yap