BLOG

Facebook

“Beğen” butonunu aylarca güncelledikten sonra Facebook, butonun işlevini temelden “Paylaş” düğmesine dönüştüren bir güncelleme yayınladı. Artık “Beğen” butonuna tıkladığınızda başlık, kısa açıklama ve küçük resim içeren bir bilgi, profil duvarınızda paylaşılacak. Ayrıca bilgi bağlantısı hakkında yorum yapma seçeneğiniz de olacak. Önceden yalnızca son bildirimlerde  bağlantı görüntüleniyor ve bu da çoğu zaman kullanıcılar tarafından fark edilmiyordu.

Kullanıcılar artık butona eskisi kadar tıklamayabilir, ama yine de duvarlarında ve arkadaş ağlarının haber akışlarında ne kadar belirgin bir şekilde görüntüleneceği göz önüne alındığında, eninde sonunda yayıncıların web sitelerine trafiği arttıracaktır. Facebook yavaş yavaş “Beğen” butonuna güncellemeler yapmaktaydı ve “Paylaş” butonunu geliştirmeyi bıraktı. Facebook sözcüsü Malorie Lucich şirketin “Paylaş” butonunu desteklemeye devam edeceğini ancak “Beğen” butonunun “ilerlemek için tavsiye edilen çözüm” olduğunu açıklamıştı. Ancak Lucich bugün bunun bir deneme olduğunu söyledi ve şunları ekledi: “Platform deneyimini geliştirmek amacıyla çalışırken sürekli olarak geliştiricilerden gelen geri beslemeleri işin içine katan yeni ürünleri test ediyoruz, ve şu anda paylaşabileceğim detaylı bir bilgi yok.” Ancak bu değişimin yalnızca bir deneme olması pek olası değil. Genelde Facebook’un yaptığı benzer denemeler yalnızca az sayıda kullanıcıyı etkilerken, bu değişim bütün “Beğen” butonlarını etkilemekte.

Belki de değişim gerekliydi. Çünkü “Beğen” butonunun “Paylaş” butonundan farklı bir işleve sahip olacağı hiç bir zaman kullanıcılara net bir şekilde izah edilmedi, bir çok kişi bir içerikle ilişkili olarak “Beğen” butonuna tıklamanın ne anlama geldiğini anlamadı. Sonucu “Paylaş” butonuyla aynı hale getirmek daha kuvvetli kullanıcı beklentileri yaratabilir ve bunun sonucunda da ortaya daha iyi bir kullanıcı deneyimi çıkabilir. Kaynak: Facebook Like Button Takes Over Share Buton Functionality

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap