BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • E-Ticaret  Siteleri İçin Dönüşüm Huninizi Optimize Etmenin 7 Etkili Yolu

E-Ticaret  Siteleri İçin Dönüşüm Huninizi Optimize Etmenin 7 Etkili Yolu

E-Ticaret  Siteleri İçin Dönüşüm Huninizi Optimize Etmenin 7 Etkili Yolu

E-ticaret sitenizde iyi bir dönüşüm hunisi oluşturmak, dönüşümlerinizi ve kârınızı artırabilecek şekilde optimize etmek anlamına gelir. Bunun için kullanıcılarınıza eksiksiz bir paket sağlamanız gerekir.

Burada, bir dönüşüm hunisinin ne olduğuna, içerdiği parçalara ve dönüşüm hunisini daha fazla satış yapmak için optimize etmenin en iyi 7 yolunu inceleyeceğiz.

Dönüşüm hunisi müşterinizin veya kullanıcınızın alışveriş sepetinize ulaşmadan ve satın alma işlemini tamamlamadan önce sitenizde aldığı yoldur. Bir dönüşüm hunisinin 4 farklı aşaması vardır ve her aşamada sayılar düşer. Bu huniyi optimize edebilmemizin yolu, huninin her aşamasında ayrılma sayılarını düşürmektir.

Huninin 4 Aşaması;

  1. Açılış Sayfası 
  2. Ürün Sayfası 
  3. Alışveriş Sepeti 
  4. Satın Alma

Şimdi, huninizi genel olarak iyileştirmenin en iyi yollarından bazılarına bakalım;

1. Sosyal Medya Yoluyla Müşterileri Çekme (İlgi Aşaması)

Pazarlama, dönüşüm hunisinin kullanıcıları açılış sayfanıza yönlendiren ilk aşamasının bir parçasıdır. Sosyal medya pazarlamasının, farklı sosyal medya platformlarında aktif olmasının birçok avantajı vardır. Marka bilinirliğinizi artırabilir, daha fazla trafik oluşturabilir, marka bağlılığını ve dönüşüm oranınızı önemli oranda artırabilirsiniz.

2. Açılış Sayfanıza Ücretsiz ve İlgi Çekici İçerik Sunun (İlgi Aşaması)

Açılış sayfanızın amacı kullanıcıları çekmek ve ürünlerinizi satın almayı istemelerini sağlamak veya en azından onlarla ilgilendirmek. Kullanıcılar, onlara değer sunan sayfaları ve ürünleri tercih ederler. Sitenize ürünleriniz veya hizmetlerinizle ilgili mini blog gönderilerini, çeşitli promosyon makalelerini ekleyebilirsiniz ayrıca referanslar, personel profilleri, hikayemiz gibi içerikler ekleyerek de ilgi çekebilirsiniz.

3. Ürün Sayfalarınızda Sosyal Kanıtı Kullanın (Düşünme Aşaması)

Ürünlerinizi ürünler sayfanızda sunarken, ürünlerinizin müşterinin zamanına, parasına ve belki de çabalarına değdiğini gösteren bir tür kanıt, onay göstermek önemlidir. Bunu yapmanın en iyi yolu, ürün sayfasında sosyal kanıt (müşteri yorumları, yayınlar veya yararlı yorumlar) göstermektir. Bu şekilde, ürünleriniz daha değerli görünecektir.

 4. Ürün Sayfalarınızı Optimize Edin (Düşünme Aşaması)

Bu adım oldukça önemli bir adımdır ve henüz yapmadıysanız yapmanız gereken bir adımdır. Ürün sayfalarını optimize etmek müşterilere ihtiyaç duydukları tüm bilgileri vermeyi içerir. Ürün açıklamaları sıkıcı olmamalı. Örneğin, kendilerini nasıl hissettireceğini açıklamalıdır, ancak bazı teknik bilgileri de içerdiğinden emin olmalısınız.

Ayrıca, sitenize müşterilerin hızlı bir şekilde satın almalarını sağlayacak ve gerekli tüm bilgileri (gönderim, maliyetler ve ücretler ve diğer her şey) sağlayan pratik harekete geçirici mesaj düğmeleri ekleyin.

5. Çıkış Niyeti Tetikleyicilerini Tanıtın

E-ticaret sitelerinde çok fazla alışveriş sepeti terk edildiğini görüyoruz. Neyse ki, bu sayıyı azaltmak için yapabileceğiniz birçok şey var.

Yapabileceğiniz en iyi işlemlerden biri, müşteri alışveriş sepetinden ayrılmak üzere olduğunda bir açılır mesaj oluşturmaktır. Bunu, bunun için çok etkili olabilecek çıkış amacı tetikleyicileri ile yapabilirsiniz.

6. Ödeme Sisteminizi Optimize Edin (Alışveriş Sepeti Aşaması)

Dönüşüm huninizin en önemli kısımlarından biri ödeme sisteminizdir. Her 10 ziyaretçiden 7'si, satın alma işlemi gerçekleştirmeden ödeme sayfasından ayrılır. Bu büyük bir sayı, bunu azaltmak için birkaç önerimiz var.

  • Üye olmadan devam et seçeneği ekleyin:

Bir çalışmada, alışveriş yapanların yaklaşık% 30'unun kaydolmaları istendiğinde ödeme sürecini terk ettiklerini keşfettiler. Bunun yerine misafir ödemesi yapın veya otomatik olarak bir kullanıcı hesabı oluşturun.

  • Ücretsiz gönderim ve ücretsiz iade:

Ürün fiyatlarınızı gönderim bedelini içerecek şekilde ayarlamayı düşünün. Yahut belirli tutardaki alışverişler için kargo ücretsiz ibaresi eklemeyi unutmayın.

7. Sadakat Programı Sunun ve Tanıtın (Sadakat)

Son adım, asla durmayan bir adımdır müşterilerinizi size sadık tutun. Burada, sizden bir kereden fazla satın alanlar için indirimler ve özel teklifler içeren özel bir sadakat programı sunabilirsiniz. Müşterilerin size sadık oldukları takdirde kazandıklarının farkında olmaları için sadakat programınızı tanıtmanız gerekir. 

Bir raporda, tüketicilerin %84'ü bir sadakat programı sunan bir markaya bağlı kalma olasılıklarının daha yüksek olduğunu söyledi. Müşterilerin %66'sı ödül kazanabildiklerinin harcama davranışlarını değiştirdiğini doğruladı.Dönüşüm huninizi iyileştirmek, işletmeler için en önemli görevlerden biridir. Bu devam eden bir süreç, ama kesinlikle zaman ayırmaya değer bir süreç. Bunu doğru şekilde yapar ve sürekli olarak iyileştirmeye çalışırsanız, daha iyi sonuçlar sizi bekler.

https://www.ppchero.com/7-effective-ways-to-optimize-your-e-commerce-conversion-funnel/

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi tarafından yayınlanmıştır.

Yorum Yap