BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Dijital Pazarlama 2022 Trendleri

Dijital Pazarlama 2022 Trendleri

Dijital Pazarlama 2022 Trendleri

Dijital Pazarlama Stratejisi Nedir ve Neden Önemlidir ?

Markanızı tanıtmak ve pazarlamak adına dijital pazarlama kanallarından hangisinin ne zaman ve ne şekilde kullanılması gerektiğini belirten bir yol haritasıdır. 2000'li yıllardan itibaren teknolojinin ve internetin hızlı gelişimi sonucu bir çok farklı alanda olduğu gibi pazarlama faaliyetleri de bu gelişmeden payına düşeni aldı. Günümüzde teknolojik ürün kullanımının geldiği noktayı düşünecek olursak geleneksel pazarlama yöntemlerinin ne denli yetersiz kaldığını ve rekabet edilebilirlik açısından dijital pazarlamanın önemini daha iyi kavrayabiliriz.

Dijital Pazarlama için 2022 Trendleri

Pandemi sürecinde ve sonrasında dijitalleşme anlamında gerekli yatırımları yapmayan firmaların küçülmeye gittiklerine hatta bir çoğunun kapandığına hepimiz şahit olmuşuzdur. Dijital pazarlama faaliyetleri olmadan üretilen ürün ve sunulan hizmetlerin nihai kullanıcıya tanıtılması, marka bilinirliğinin sağlanması hemen hemen imkansız hale gelmiştir. Rekabet düzeyinin bu denli yüksek olduğu bir dönemde dijital pazarlamanın lüks değil ihtiyaç olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Bundandır ki dijital pazarlama yatırımlarına ayrılan kaynak her geçen gün daha fazla önem arz etmektedir. Gelecekte daha önemli hale gelmesi beklenen dijital pazarlama faaliyetlerine ilişkin 2022 trendlerini aşağıdaki gibi özetleyebiliriz.

1) Sohbet Robotları (Chatbot)

Chatbot, kullanıcıların dijital ortamda sesli veya mesajlaşma yoluyla diyalog kurabilmelerine olanak tanıyan yazılımlardır. Chatbot, insan ile olan etkileşim ihtiyacını azaltmakla kalmayıp müşterilerinizin problemlerine ve ihtiyaçlarına 7/24 çözümler üretebilmektedir. Geliştirilmiş ve işletmenize iyi uyarlanmış bir Chatbot sisteminin dijital pazarlama açısından fırsatlarla dolu olduğu ortadadır.

2) Influencer Marketing

Satın alma eğiliminde olan kullanıcıların büyük bir kısmı bir ürün veya hizmeti satın almadan önce onu deneyen ya da kullanan kişilerin fikirlerine önem vermektedir. Özellikle bu kişiler sosyal medya kullanıcıları tarafından kabul görmüş ve tanınan kişiler ise. Bu düşünceyi rakamlar ile destekleyecek olursak Avrupa'nın en büyük araştırma şirketlerinden Growth From Knowledge, Türkiye Influencer Marketing 2021 raporuna göre online alışveriş yapan kullanıcıların %20'si Instagram influencerlarının tanıtım yaptığı ürünleri satın alıyor. Bu bağlamda özellikle kurumsal firmalar ve e-ticaret firmaları için çok önemli olduğu açıktır.

3) İçerik Pazarlama

İçerik pazarlama, belirlemiş olduğunuz hedef kitlenizi etkileyip, bağlılıklarını arttırmak üzere yapmış olduğunuz alaka düzeyi yüksek ve düzenli içerik paylaşımlarıdır. Makaleler, bloglar, sosyal medya paylaşımları, podcastler içerik örnekleri olarak gösterilebilir. İçerik pazarlama sosyal medya takipçilerinizin devamlılığı ve arama motoru optimizasyonu (SEO) için oldukça önemlidir. Geçmişte önemli olan içerik pazarlamanın gelecekte önemini daha da artıracağı aşikardır.


Pazarlamanın amacı, satış yapmayı gereksiz kılmaktır.

-Peter Drucker

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi Alper Güzelbakan tarafından yayınlanmıştır.

Alper Güzelbakan 28 Temmuz 1994 yılında Bursa'da doğdu.Eskişehir'de Anadolu Üniversitesi işletme bölümünü bitirdikten sonra İzmire yerleşme kararı aldı. Üniversite dönemlerinde organizasyon ve gayrimenkul sektöründe görev aldı. 20 yaşında ilk yatırımını yaparak emtia ve pay senedi piyasası ile tanıştı ve aktif olarak devam etmekte.Finansal materyalleri okuma ve takip etme konusunda tutkulu. Dijital reklam ve pazarlama alanına olan ilgisinden dolayı AdresGezgini firmasına başvurdu.Sosyal hayatında arkadaşlarıyla vakit geçirmekten, yeni insanlar tanımaktan ve yeni yerler keşfetmekten hoşlanır.

Yorum Yap