BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Dünyadaki İngilizce Çılgınlığı Üzerine [Ted Konuşması]

Dünyadaki İngilizce Çılgınlığı Üzerine [Ted Konuşması]

Dünyadaki İngilizce Çılgınlığı Üzerine [Ted Konuşması]

İngilizce deyince aklınıza ilk olarak ne geliyor? Ana dili İngilizce olmayan biri olarak benim ilk aklıma gelen  daha yüksek bir hayat kalitesi oluyor. Bir kere herşeyden önce dünya dili olan İngilizce’yi öğrenmeyi reddettiğinizde dünya da sizi reddediyor ve sizden daha hızlı dönmeye başlıyor. Tüm gelişmelerden, yeniliklerden daha geç haberdar oluyorsunuz. Teknolojiyi kullanmakta zorluk çekiyorsunuz ve en önemlisi de yaşamınızı sürdürmek için yapmanız gereken işi belirleyen en önemli faktörlerin başında İngilizce geliyor. Walker Digital’ın sahibi Jay Walker, dünya üzerinde 2 milyar insanın neden İngilizce öğrenmeye çabaladığını anlatıyor. Ve konuşması esnasında, aynı anda dünyanın ikinci dili olan İngilizce’yi hatmedercesine öğrenmeye çalışan Çinli öğrencilerin tüyler ürpertici videolarını ve fotoğraflarını paylaşıyor.

Dünyanın her yerinde, ama en fazla da Çin’de öğreniliyor İngilizce. Çin’de öğrenciler kanunen 3. sınıfta İngilizce öğrenmeye başlıyorlar. Ve Çin dünyanın en çok İngilizce konuşulan ülkesi olacak. Peki neden İngilizce sorusuna döndüğümüzde, Jay Walker “ Daha iyi bir hayat, bir iş, eğitim masrafları ve masamıza daha iyi yiyecekler koyabilmek için.” Diyor.  İnsanlar İngilizce’yi öğrenmek için aylarca, yıllarca çabalıyorlar. Eğer ilk elden görmezseniz İngilizce öğrenme isteğinin şiddetini hayal etmeniz güçtür.

Peki bu İngilizce çılgınlığı iyi mi kötü mü? Tüm diğer dilleri yıkacak mı sizce? Şimdilik hiç öyle görünmüyor. Sadece dünyanın ikinci dili olarak önem taşıyor. Ana diliniz ise hayatınızdır. Fakat İngilizce ile daha kapsamlı işler yapabilir, sohbetlere katılabilirsiniz. Dünya üzerinde başka evrensel diller de var mesela Matematik, bilimin dili veya Müzik, duyguların dili. Şimdiyse İngilizce sorunları çözme dili olmaya doğru ilerliyor. Dünya onu bu yöne doğru çektiği için böyle oluyor. Tıpkı elektriğin, suyun gelmesi gibi İngilizce de daha iyi bir hayat vadediyor. Dünyanın ortak sorunlarını çözmek için ortak bir dilin olacağı gelecek için umut ifade ediyor.

Jay Walker'ın bu bilgilendirici Ted Konuşması hepimizi İngilizce ile ilgili birkez daha düşünmeye itiyor.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap